P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - PB2/415-4/07

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 12.03.2007, sygn. PB2/415-4/07, Urząd Skarbowy Kraków-Prądnik

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków- Prądnik działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. -Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 02.01.2007 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w zakresie 10-procentowego zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 02.01.2007 r. wpłynął Pana wniosek do tutejszego organu podatkowego o udzielenie interpretacji w sprawie zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodu osiągniętego ze sprzedaży nieruchomości.

Zgodnie z informacjami podanymi we wniosku stan faktyczny przedstawia się następująco: W 1998 r. na mocy aktu notarialnego umowy darowizny nabył Pan na zasadzie współwłasności udział obejmujący 1/24 część nieruchomości położonej w Krakowie. W roku 2003 dokonano z pozostałymi współwłaścicielami faktycznego podziału w/w nieruchomości, wydzielając lokale o powierzchniach odzwierciedlających udziały ułamkowe każdego ze współwłaścicieli w prawie własności całej nieruchomości. Po podziale stał się Pan właścicielem 1/3 części lokalu nr 4 w przedmiotowej nieruchomości. W dniu 20.12.2006 r. Wraz z pozostałymi dwoma współwłaścicielami lokalu nr 4 odpłatnie zbył Pan w/w lokal. Zbycie powyższej nieruchomości nie nastąpiło w wykonywaniu działalności gospodarczej.

Z uwagi na powyższe zwrócił się Pan z zapytaniem, czy powyższa sprzedaż będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Pana zdaniem podatek dochodowy od powyższej sprzedaży nie należy się, gdyż faktycznie właścicielem udziałów w przedmiotowej nieruchomości jest Pan dłużej niż 5 lat.

Biorąc pod uwagę stan faktyczny przedstawiony we wniosku i obowiązujący w tym zakresie stan prawny Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków- Prądnik stwierdza co następuje:

W myśl z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 16.11.2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1588) do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do dnia 31 grudnia 2006 r., stosuje się zasady określone w w/w ustawie w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych źródłem przychodu jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:
- nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
- spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
- prawa wieczystego użytkowania gruntów,
- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie.

Jak wynika z przedstawionych danych, od 1998 roku był Pan właścicielem udziału 1/24 części nieruchomości położonej przy ... w Krakowie, a więc z tą datą powstał między Panem a innymi współwłaścicielami stosunek prawny określony mianem współwłasności. Odwołując się do zapisu art. 195 k.c. współwłasność istnieje wówczas gdy własność tej samej rzeczy przysługuje niepodzielnie kilku osobom. Istota prawa współwłasności tkwi bowiem w tym, że współwłaścicielom przysługują idealne części wspólnego prawa własności /tzw. udziały /, którymi mogą swobodnie rozporządzać /art. 198 k.c./.
Rozporządzanie udziałem jest rozporządzaniem ułamkową /procentową/ częścią prawa własności, a nie częścią nieruchomości. Dopóki istnieje współwłasność możemy mówić tylko o istnieniu udziałów w tym prawie, o ich nabywaniu i zbywaniu, nigdy o prawie do części rzeczy, o jej zbywaniu bądź nabywaniu w częściach. Współwłaściciele mają swoje udziały w prawie, ale nie w rzeczy.

Będąca przedmiotem współwłasności rzecz jest bowiem niepodzielna i żadnemu ze współwłaścicieli nie przysługuje prawo do fizycznie określonej części rzeczy. Każdy ze współwłaścicieli ma prawo do całej rzeczy w trakcie trwania współwłasności. Można więc powiedzieć, że prawo do całej rzeczy każdy ze współwłaścicieli nabywa w momencie nabycia udziału w prawie własności. Każdy ze współwłaścicieli ma jednakowe prawo do całej rzeczy, ograniczone jedynie takim samym prawem pozostałych współwłaścicieli.

W roku 2003 dokonano faktycznego podziału w/w nieruchomości i ostateczne zniesienie współwłasności, w wyniku której został Pan właścicielem 1/3 części lokalu nr 4 przedmiotowej nieruchomości. Zniesienie współwłasności polega na dokonaniu podziału rzeczy wspólnej należącej do wszystkich współwłaścicieli. W rezultacie dochodzi tylko do nowego ukształtowania prawa własności poprzez odebranie temu prawu cechy wspólności.

Mając zatem na uwadze fakt, że skoro nieruchomość położona przy ... w Krakowie została nabyta w drodze darowizny na zasadzie współwłasności w 1998 roku i od tego momentu Panu przysługiwało niepodzielnie prawo do rzeczy wspólnej /do całej nieruchomości/, to przychód uzyskany ze zbycia tej nieruchomości w dniu 20.12.2006 r. nie będzie podlegać opodatkowaniu w rozumieniu przepisu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit a) wyżej cytowanej ustawy.

Zgodnie z 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie zgodnie z art. 236 § 2 ustawy Ordynacja podatkowa służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków- Prądnik w terminie siedmiu dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.

Urząd Skarbowy Kraków-Prądnik