P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - OR/415-3/07

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 01.03.2007, sygn. OR/415-3/07, Urząd Skarbowy w Suchej Beskidzkiej

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Suchej Beskidzkiej, działając na podstawie art. 14a § 1, § 3 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku złożonego w dniu 20.12.2006 r. (uzupełnionego pismem złożonym w dniu 14.02.2007 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Zgodnie z art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego na pismem wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W dniu 20.12.2006 r. złożył Pan wniosek (uzupełniony pismem złożonym w dniu 14.02.2007 r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego przedstawiając następujący stan faktyczny:
Jest Pan osobą prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą. W 2006 roku uzyskał Pan z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zwrot zapłaconych w latach 2004-2005 składek na ubezpieczenie społeczne, składek na Fundusz Pracy oraz składek na ubezpieczenie zdrowotne. Składki na ubezpieczenie społeczne i na Fundusz Pracy zaliczał Pan uprzednio do kosztów uzyskania przychodu, natomiast składki na ubezpieczenie zdrowotne odliczał od podatku dochodowego od osób fizycznych.

Zwraca się Pan z zapytaniem, czy prawidłowym jest Pana stanowisko, aby zwrotu otrzymanych z tego tytułu wydatków, nie doliczać odpowiednio do przychodu i podatku, a zwrotu podatku w związku z tym powstałego dokonać bezpośrednio w kasie urzędu skarbowego.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Suchej Beskidzkiej mając na uwadze stan faktyczny przedstawiony we wniosku wyjaśnia co następuje:

Zgodnie z ogólną zasadą zawartą art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 22 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-16, art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 32, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Natomiast przychodami z działalności gospodarczej w rozumieniu art. 14 ust. 1 i 2 pkt 2 powołanej powyżej ustawy są kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, w tym również dotacje, subwencje dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane jako zwrot wydatków. Z przychodów wyłączone zostały tylko te zwrócone wydatki, które uprzednio nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodu, co wynika z art. 14 ust. 3 pkt 3a powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Z opisu stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że zwrócone Panu składki na ubezpieczenie społeczne oraz na Fundusz Pracy zostały uprzednio zaliczone do kosztów uzyskania przychodu prowadzonej działalności gospodarczej. W świetle powołanych powyżej przepisów kwota zwróconych wydatków z tego tytułu stanowi więc przychód z działalności gospodarczej, a zatem przychód ten winien zostać wykazany w podatkowej księdze przychodów i rozchodów w dniu jego uzyskania oraz podlegać rozliczeniu na zasadach ogólnych z innymi przychodami osiągniętymi z prowadzenia działalności.

W myśl art. 45 ust. 3a pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w przypadku otrzymania zwrotu uprzednio zapłaconych i odliczonych składek na ubezpieczenie zdrowotne, podatnik jest obowiązany doliczyć do podatku uprzednio odliczone kwoty, w zeznaniu podatkowym składanym za rok podatkowy, w którym wystąpiły te okoliczności. Zatem w Pana przypadku, kwota zwróconej składki ubezpieczenie zdrowotne, uprzednio odliczonej od podatku dochodowego od osób fizycznych, podlega doliczeniu do podatku dochodowego w zeznaniu podatkowym za rok, w którym otrzymano ich zwrot.
Reasumując, otrzymaną kwotę zwróconych składek na ubezpieczenie społeczne i na Fundusz Pracy (uprzednio zaliczonych do kosztów uzyskania przychodu) dolicza Pan do przychodu z działalności gospodarczej w dniu jego uzyskania, natomiast otrzymaną kwotę zwrotu składek na ubezpieczenie zdrowotne (uprzednio odliczonych od podatku dochodowego) dolicza Pan do podatku dochodowego w zeznaniu podatkowym za rok, w którym otrzymano zwrot.
Mając na uwadze powyższe, przedstawione przez Pana stanowisko w sprawie tj. że zwrotu podatku powstałego w związku z otrzymanym zwrotem wydatków powinien Pan dokonać bezpośrednio w kasie urzędu (bez doliczania odpowiednio do przychodu z działalności i podatku dochodowego) jest nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14 b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.
W dacie wydania niniejszego postanowienia w stosunku do Wnioskodawcy nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa, postępowanie przez sądem administracyjnym.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Suchej Beskidzkiej w terminie 7 dni od daty jego doręczenia.

Urząd Skarbowy w Suchej Beskidzkiej