POSTANOWIENIE - Interpretacja - 1438/DF2/415-187a/302/06/AZ

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 11.12.2006, sygn. 1438/DF2/415-187a/302/06/AZ, Urząd Skarbowy Warszawa-Ursynów

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216 i art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 06.09.2006r. (data wpływu do tut. organu podatkowego 11.09.2006r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) w indywidualnej sprawie - Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Ursynów postanawia uznać stanowisko Wnioskodawcy wyrażone we wniosku za prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11.09.2006r. wpłynął do tutejszego organu wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, w kwestii możliwości wprowadzenia do ewidencji środków trwałych nieruchomości wynajmowanych uprzednio poza działalnością gospodarczą oraz opodatkowania dochodów uzyskanych w/w tytułu łącznie z dochodami z pozostałej działalności gospodarczej 19% podatkiem liniowym.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż :

Wnioskodawca prowadzi od dnia 01.08.2006r. jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie usługowej hodowli zwierząt i wynajmu nieruchomości;

przed rozpoczęciem powyższej działalności gospodarczej złożone zostało w urzędzie skarbowym pisemne oświadczenie o wyborze formy opodatkowania uzyskanych przychodów z w/w tytułu 19% podatkiem liniowym;

do dnia 31.07.2006r. Strona dokonywała wynajmu nieruchomości jako osoba fizyczna nie prowadząca działalności gospodarczej, a uzyskane dochody opodatkowywała na zasadach ogólnych według skali podatkowej;

z dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej wynajmowane wcześniej nieruchomości zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych nowoutworzonej firmy i od 01.08.2006r. wynajmowane są w ramach działalności gospodarczej;

W oparciu o przedstawiony stan faktyczny, Wnioskodawca zwrócił się z zapytaniem, czy postąpił prawidłowo wprowadzając do ewidencji środków trwałych nieruchomości wynajmowane wcześniej poza działalnością gospodarczą oraz opodatkowując dochody z ich wynajmu łącznie z dochodami z pozostałej działalności gospodarczej 19% podatkiem liniowym?

Mając na uwadze opisaną we wniosku sytuację, Wnioskodawca wyraża stanowisko, iż ma prawo opodatkować dochody uzyskane po dniu 01.08.2006r. z wynajmu nieruchomości na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych tj. 19% podatkiem liniowym. Jednocześnie Strona zaznacza, iż przed rozpoczęciem działalności gospodarczej dopełniła obowiązków określonych w art. 9a ust. 2 i 3 w/w ustawy, a wynajmowane wcześniej nieruchomości wprowadziła do ewidencji środków trwałych działalności gospodarczej.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Ursynów dokonując oceny stanu faktycznego i stanowiska Wnioskodawcy przedstawionego we wniosku w świetle obowiązujących przepisów prawa podatkowego, stwierdza co następuje:

Zgodnie z art. 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60, z późn. zm.) zaniechano poboru podatku. Rodzaje źródeł przychodów zawarte zostały w art. 10 ust. 1 w/w ustawy. W punkcie 3 tego artykułu jako źródło przychodu wymieniono działalność gospodarczą, natomiast w pkt 6 najem, podnajem, dzierżawę, poddzierżawę oraz inne umowy o podobnym charakterze (...).

W rozumieniu art. 5a pkt 6 w/w ustawy, pozarolniczą działalnością gospodarczą jest działalność zarobkowa wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły, prowadzona we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4 9. Warunkiem niezbędnym do podjęcia działalności gospodarczej przez osobę fizyczną jest uzyskanie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, dzięki czemu nabywa ona status przedsiębiorcy. Z opisanej we wniosku sytuacji wynika, iż od dnia 01.08.2006r. wynajem nieruchomości dokonywany jest w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Stosownie do zapisu art. 9a ust. 1 powołanej ustawy, dochody osiągnięte przez podatników ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, są opodatkowane na zasadach określonych w art. 27, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Opodatkowanie przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej podatkiem liniowym normują dwa przepisy - art. 9a i art. 30c ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych .

W myśl art. 9a ust. 2 powołanej ustawy, podatnicy mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. Zgodnie z treścią art. 30c ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 9a ust. 2, z zastrzeżeniem art. 29, 30, 30d i art. 44 ust. 4, wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.

Problematyka amortyzacji środków trwałych uregulowana została w przepisach art. 22a do art. 22m ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm.).

W myśl art. 22a ust. 1 powołanej ustawy, amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:

1) budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,

2) maszyny, urządzenia i środki transportu,

3) inne przedmioty

- o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1, zwane środkami trwałymi.

Stosownie do zapisu art. 22d ust. 2 w/w ustawy, składniki majątku, o których mowa w art. 22a - 22c, z wyłączeniem składników wymienionych w ust. 1, wprowadza się do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych zgodnie z art. 22n, najpóźniej w miesiącu przekazania ich do używania. Późniejszy termin wprowadzenia uznaje się za ujawnienie środka trwałego, o którym mowa w art. 22h ust. 1 pkt 4. Zgodnie z art. 22n ust. 4 powołanej ustawy zapisów dotyczących środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych dokonuje się w ewidencji najpóźniej w miesiącu przekazania ich do używania.

W świetle powołanych powyżej uregulowań prawnych oraz w oparciu o przedstawioną we wniosku sytuację, stwierdzić należy, iż Wnioskodawca uprawniony jest do wykorzystywania w działalności gospodarczej majątku będącego jego własnością, wprowadzenia go do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, jak również do opodatkowywania dochodów pochodzących z tej działalności na zasadach określonych w art. 30c ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

A zatem stanowisko Wnioskodawcy wyrażone we wniosku jest prawidłowe.

Powyższa interpretacja odnosi się jedynie do stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego na dzień złożenia wniosku.Zgodnie z art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika, inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Urząd Skarbowy Warszawa-Ursynów