Postanowienie - Interpretacja - PB/OPD/415-142/06/RC

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 05.03.2007, sygn. PB/OPD/415-142/06/RC, Urząd Skarbowy w Wejherowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Postanowienie

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wejherowie, na podstawie art. 14a § 1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 13.12.2006r. uzupełnionego w dniu 17.01.2007r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego, w sprawie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z usługami świadczonymi przez małżonkę w ramach prowadzonej przez nią odrębnie działalności gospodarczej

stwierdza

iż stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

W dniu 13.12.2006r. do tut. Organu podatkowego wpłynął wniosek, w którym Wnioskodawca zwrócił się o dokonanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie zaliczania w koszty uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej wydatków związanych z usługami realizowanymi przez małżonkę w ramach prowadzonej przez nią odrębnej pozarolniczej działalności gospodarczej.

Zgodnie z przedstawionym przez Wnioskodawcę stanem faktycznym, prowadzi on działalność gospodarczą w zakresie projektowania informatycznego i architektoniczno budowlanego.

Część prac projektowych wymaga uprawnień z zakresu prawa budowlanego i architektury, których Podatnik nie posiada. W związku z tym, elementy zleceń wymagające stosownych uprawnień Podatnik zleca żonie, która prowadzi odrębną działalność gospodarczą w zakresie m.in. świadczenia usług projektowych i nadzoru w budownictwie i architekturze. Za wykonane usługi na rzecz Podatnika małżonka wystawia rachunki.

W związku z powyższym, Podatnik zwrócił się z zapytaniem, czy rachunki wystawione przez małżonkę tyt. usług realizowanych na rzecz jego firmy mogą stanowić koszt uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej.

Prezentując własne stanowisko w sprawie Wnioskodawca wskazał na wyłączenie zawarte w art. 23 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), zastrzegając, iż jego zdaniem nie ma ono zastosowania w zaprezentowanym stanie faktycznym. Powyższe Podatnik uzasadnia tym, iż małżonka świadczy usługi na jego rzecz nie jako osoba współpracująca, ale jako odrębny podmiot gospodarczy.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz.176 późn. zm.), zwanej dalej ustawą - w brzmieniu obowiązującym na dzień złożenia wniosku, kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 10 ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wartości własnej pracy podatnika, jego małżonka i małoletnich dzieci, a w przypadku prowadzenia działalności w formie spółki cywilnej lub osobowej spółki handlowej - także małżonków i małoletnich dzieci wspólników.

Wyłączenie zawarte w art. 23 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych odnosi się do współpracy małżonka z podatnikiem w ramach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej.

Zastosowanie w/w przepisów wymaga ustalenia, czy praca małżonka podatnika świadczona jest w ramach prowadzonej działalności gospodarczej (jednego źródła przychodów), czyli ma na celu uzyskiwanie przychodów z tej działalności. Niezależnie od tego, w jakiej formie świadczona jest praca małżonka podatnika (czy to bezumownie, czy na podstawie umowy o pracę czy też umowy zlecenia lub umowy o dzieło) jej wartość nie stanowi wówczas kosztu uzyskania przychodu.

Z zaprezentowanego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż małżonka podatnika posiada uprawnienia z zakresu prawa budowlanego i architektury. Podatnik prowadząc działalność gospodarczą w zakresie projektowania informatycznego i architektoniczno budowlanego nie posiada w/w uprawnień. W związku z tym, Podatnik zleca wykonanie elementów zamówień wymagających w/w uprawnień małżonce za wynagrodzeniem, które stanowi przychód z prowadzonej przez nią odrębnie pozarolniczej działalności gospodarczej.

Mając na względzie okoliczność, iż świadczenie usług przez małżonkę na rzecz Wnioskodawcy ma na celu uzyskanie przychodu w ramach prowadzonej przez nią odrębnie działalności gospodarczej należy przyjąć, iż nie zachodzi jednolitość źródeł przychodów, a zatem nie ma zastosowania wyłączenie przewidziane z art. 23 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Reasumując, należy stwierdzić, iż w omawianym przypadku Wnioskodawca ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki poniesione tyt. zapłaty za usługi świadczone na rzecz jego firmy przez firmę małżonki.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy, należy uznać za prawidłowe.

Dodatkowo, tut. Organ podatkowy wskazuje, iż w przedstawionym przez Wnioskodawcę stanie faktycznym zastosowanie znajduje również art. 25 ust. 5 w związku z art. 25 ust. 1 i 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - zgodnie z którym, jeżeli w wyniku powiązań o charakterze rodzinnym zostaną ustalone lub narzucone warunki różniące się od warunków, które ustaliłyby między sobą niezależne podmioty, i w wyniku tego podmiot nie wykazuje dochodów albo wykazuje dochody niższe od tych, jakich należałoby oczekiwać, gdyby wymienione powiązania nie istniały - dochody danego podmiotu oraz należny podatek określa się bez uwzględnienia warunków wynikających z tych powiązań.

Urząd Skarbowy w Wejherowie