POSTANOWIENIE - Interpretacja - PD-2/4111/415/0002/07

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 07.02.2007, sygn. PD-2/4111/415/0002/07, Drugi Urząd Skarbowy w Gdyni

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art.14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. z 2005r nr 8 poz.60 z późn zm.) po rozpatrzeniu wniosku Pana o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej z tytułu dofinansowania kosztów kształcenia młodocianego pracownika w celu przyuczenia do zawodu

stwierdzam, że

  • stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że jest Pan osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą. Zatrudnia Pan młodocianych pracowników w celu przygotowania zawodowego. W 2006 roku dwie młodociane pracownice ukończyły przyuczenie do zawodu i zdały egzamin sprawdzający. Wówczas wystąpił Pan do Prezydenta Miasta T. i do Wójta Gminy T. o dofinansowanie kosztów kształcenia tych uczennic.

W związku z powyższym zwrócił się Pan z zapytaniem:

  • czy kwotę dofinansowania należy wpisać w przychody firmy i zapłacić od niej podatek dochodowy, czy też jest to kwota wolna od podatku dochodowego?

Zdaniem Pana, kwota ta powinna być wolna od podatku dochodowego, gdyż dofinansowanie kosztów kształcenia zastąpiło przysługującą w poprzednich latach ulgę w podatku dochodowym z tytułu wyszkolenia uczniów.

Zgodnie z art.70b ust.1 ustawy z dnia 7 września 1991 roku o systemie oświaty (Dz.U. z 2004 roku Nr 256, poz.2572 z późn.zm.) pracodawcom, którzy zawarli z młodocianymi pracownikami umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego, przysługuje dofinansowanie kosztów kształcenia, jeżeli:

  1. pracodawca lub osoba prowadząca zakład w imieniu pracodawcy albo osoba zatrudniona u pracodawcy posiada kwalifikacje wymagane do prowadzenia przygotowania zawodowego młodocianych, określone w odrębnych przepisach;
  2. młodociany pracownik ukończył naukę zawodu lub przyuczenie do wykonywania określonej pracy i zdał egzamin, zgodnie z odrębnymi przepisami.

W myśl art.70b ust.6 w/cyt. ustawy o systemie oświaty dofinansowanie przyznaje wójt (burmistrz, prezydent miasta) właściwy ze względu na miejsce zamieszkania młodocianego pracownika, w drodze decyzji, po stwierdzeniu spełnienia warunków określonych w ust.1. Przepis art.70b ust.8 w/cyt. ustawy stanowi, iż dofinansowanie z budżetu państwa kosztów kształcenia młodocianych pracowników odbywa się w ramach dotacji celowej na zadania własne.

Stosownie do treści art.14 ust.2 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r Nr 14 poz. 176 z późn.zm.) przychodem z działalności gospodarczej są również dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków, z wyjątkiem, gdy przychody te są związane z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, od których, zgodnie z art.22a-22o, dokonuje się odpisów amortyzacyjnych.

Z powyższego przepisu wynika generalna zasada konieczności opodatkowania dotacji podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Jednak w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych przewidziano zwolnienie z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych dotacji otrzymanych z budżetu państwa lub z budżetów jednostek samorządu terytorialnego.

Zgodnie z art.21 ust.1 pkt 129 w/cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są dotacje, w rozumieniu przepisów o finansach publicznych, otrzymane z budżetu państwa lub budżetów jednostek samorządu terytorialnego.

Zatem przyznane dofinansowanie kosztów kształcenia młodocianego pracownika jako dotacja z budżetu państwa jest zwolnione z opodatkowania na podstawie art.21 ust.1 pkt 129 w/wym. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i nie podlega zaliczeniu do przychodów.

Równocześnie w myśl art.23 ust.1 pkt 56 w/cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków i kosztów bezpośrednio sfinansowanych z dochodów (przychodów), o których mowa w art.21 ust.1 pkt 46, 47a, 47c, 47d, 116, 122 i 129.

W związku z powyższym stanowisko Pana przedstawione we wniosku jest prawidłowe.

Drugi Urząd Skarbowy w Gdyni