Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporząd... - Interpretacja - IPPB2/415-306/08-2/JS

Shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 16.05.2008, sygn. IPPB2/415-306/08-2/JS, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie

Temat interpretacji

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 13.02.2008 r. (data wpływu 18.02.2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia lokalu mieszkalnego - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18.02.2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia lokalu mieszkalnego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

W lutym 2005 r. Wnioskodawca nabył w drodze zamiany spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego a od maja 2005 r. do chwili obecnej jest zameldowany w przedmiotowym lokalu. W lutym bądź w marcu 2008 r. Wnioskodawca zamierza sprzedać ww. lokal.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Zdaniem Wnioskodawcy:

Uważa, że przychody ze sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego są wolne od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 126 lit. c) w brzmieniu obowiązującym po 01.01.2007 r. Art. 7 ustawy z dnia 19.11.2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nakazuje stosowanie przepisów obowiązujących do 01.01.2007 r. wyłącznie w odniesieniu do definicji źródła przychodu, określonej w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. b), natomiast żaden inny przepis ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie nakazuje stosowania przepisów obowiązujących do 01.01.2007 r. w odniesieniu do rozdziału III ustawy dotyczącego zwolnień przedmiotowych. Zgodnie z nowymi uregulowaniami dotyczącymi zwolnień przedmiotowych, które wprowadziła w ustawie z 26 lipca 1991 r. ustawa zmieniająca, wolne od opodatkowania są przychody określone w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. b), (w przedmiotowej sprawie są to przychody wymienione w tym przepisie przed 01.01.2007 r.), jeżeli podatnik był zameldowany w lokalu na pobyt stały przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy przed datą zbycia. Wnioskodawca uważa, że spełnia wymogi określone w art. 21 ust. 1 pkt 126 lit. c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż jest zameldowany w lokalu mieszkalnym dłużej niż 12 miesięcy. Ponadto twierdzi, iż przychód który osiągnie ze sprzedaży mieszkania będzie wolny od podatku. Wnioskodawca uważa, że jeżeli byłby zameldowany w przedmiotowym lokalu krócej niż 12 miesięcy lub nie byłby zameldowany wcale, wówczas przychód ze sprzedaży według definicji źródła przychodu obowiązującej do 01.01.2007 r. byłby opodatkowany.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego stwierdzam, co następuje:

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz.176 ze zm.) źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,

  • jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a) c) przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Ustawą z dnia 16 listopada 2006 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz.1588) zmieniono zasady opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) c) ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Nowe zasady opodatkowania, zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy zmieniającej, mają zastosowanie do dochodów uzyskanych ze zbycia nieruchomości i praw nabytych po 1 stycznia 2007 roku.

Ponieważ nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu nastąpiło przed 1 stycznia 2007 roku, do ustalenia skutków podatkowych sprzedaży lokalu należy zastosować przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych obowiązujące do 31 grudnia 2006 roku.

W myśl przepisu art. 28 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym do końca 2006 roku, podatek z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu. Podatek ten jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania podatnika.

Zgodnie z art. 28 ust. 2a ustawy powyższa zasada nie ma zastosowania do podatników dokonujących sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy, którzy w terminie 14 dni od dnia dokonania tej sprzedaży złożą oświadczenie, że przychód uzyskany ze sprzedaży przeznaczą na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub lit. e).

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) i e) ustawy, w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r., wolne od podatku dochodowego przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), z zastrzeżeniem ust. 2 i 2a:

  1. w części wydatkowanej nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży:

  • na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem,
  • na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie,
  • na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie przeznaczonych pod budowę budynku mieszkalnego, w tym również gruntu lub udziału w gruncie albo prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego,
  • na budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę, remont lub modernizację własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego, położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
  • na budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę, remont lub modernizację własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego, położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
  • na rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację - na cele mieszkalne - własnego budynku niemieszkalnego, jego części, własnego lokalu niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego, położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, ,br>

e) w części wydatkowanej, nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży, na spłatę kredytu lub pożyczki, a także odsetek od kredytu lub pożyczki zaciągniętych na cele, o których mowa w lit. a), w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym również na spłatę kredytu lub pożyczki oraz odsetek od tego kredytu lub pożyczki zaciągniętych przed dniem uzyskania tych przychodów.

Z analizy zdarzenia przyszłego opisanego w złożonym przez Pana wniosku wynika, iż nabył Pan w drodze zamiany spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego w lutym 2005 r.

Nadmienia Pan, iż chciałby dokonać sprzedaży mieszkania w lutym bądź marcu 2008 r. W przedmiotowym lokalu jest Pan zameldowany od maja 2005 r. do chwili obecnej.

Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, iż przychód uzyskany przez Pana ze sprzedaży lokalu mieszkalnego w 2008 r. będzie podlegał opodatkowaniu 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym, chyba że środki te zostaną wydatkowane nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży na wskazane cele mieszkaniowe. W takim przypadku przychód korzystałby ze zwolnienia podatkowego.

Należy stwierdzić, iż w zdarzeniu przedstawionym we wniosku nie ma zastosowania przepis art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy o podatku dochodowym, gdyż dotyczy on przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości nabytych po dniu 1 stycznia 2007 r. Natomiast, jak wynika z przedstawionego przez Pana zdarzenia przyszłego, przedmiotowy lokal nabył Pan przed 1 stycznia 2007 r.

Reasumując, zajęte przez Pana stanowisko w kwestii zwolnienia, na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy o podatku dochodowym, z obowiązku zapłaty 19% podatku ze sprzedaży lokalu mieszkalnego jest nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul.1-ego Maja 10, 09-402 Płock.

Wniosek ORD-IN
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie