Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporząd... - Interpretacja - IPPB2/415-18/08-2/AF

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 07.04.2008, sygn. IPPB2/415-18/08-2/AF, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie

Temat interpretacji

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 29.12.2007 r. (data wpływu 07.01.2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie określenia powstania obowiązku podatkowego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 07.01.2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów uzyskanych przez w zakresie określenia powstania obowiązku podatkowego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Dziadkowie Wnioskodawczyni byli na zasadach małżeńskiej wspólności właścicielami dwóch nieruchomości:

  • działkę gruntu nr .. o powierzchni 50 a 81 m2, nabytej na podstawie ustawy z dnia 26 października 1971 r. o uregulowaniu własności gospodarstw rolnych,
  • działkę gruntu nr .. o powierzchni 50 a, nabytej na podstawie umowy sprzedaży z dnia 25 lutego 1967 r. oraz umowy przeniesienia własności z dnia 26 kwietnia 1967 r.

Dziadek Wnioskodawczyni zmarł 28 września 2005 r., a spadek po nim z mocy ustawy nabyły babcia i matka Wnioskodawczyni po ½ części każda z nich zgodnie z prawomocnym wyrokiem Sądu Rejonowego z dnia 18 lipca 2006 r., o stwierdzenie nabycia spadku.

Matka Wnioskodawczyni zmarła 24 kwietnia 2007 r., a spadek po niej nabyli Wnioskodawczyni wraz z bratem, po ½ części spadku każde z nich, zgodnie z prawomocnym postanowieniem Sądu Rejonowego z dnia 29 sierpnia 2007 r.

Decyzją Burmistrza Miasta i Gminy działka gruntu nr A została podzielona na działki nr A, A, A, A, 5, A, A, zaś działka gruntu nr B została oznaczona numerem ewidencyjnym C i podzielona na działki nr C, C C, C, C. Na podstawie powołanej decyzji działki gruntu nr A, A, i C nabyła z mocy prawa na własność Gmina, z przeznaczeniem pod drogę publiczną.

Na podstawie umowy sprzedaży zawartej w formie aktu notarialnego dnia 9 listopada 2007 r. została sprzedana z opisanej powyżej nieruchomości działka gruntu nr A.

W dniu 26 listopada 2007 r. Wnioskodawczyni wraz z babcią i bratem zawarli w formie aktu notarialnego umowę o częściowy dział spadku i o częściowy podział majątku dorobkowego, w wyniku której:

  • zabudowaną działkę gruntu nr C nabyła na wyłączną własność babcia Wnioskodawczyni,
  • niezabudowane działki gruntu A, A i A nabył na wyłączność brat Wnioskodawczyni,
  • niezabudowane działki gruntu A, C i C nabyła na wyłączną własność Wnioskodawczyni.

Strony zawarły wskazana umowę bez jakichkolwiek spłat i dopłat pomiędzy nimi. powyższy dział nie obejmował działki ../2, która pozostała majątkiem niepodzielonym.

Wnioskodawczyni nie prowadzi działalności gospodarczej polegającej na obrocie nieruchomościami.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

  • tj. odpłatnego zbycia przysługujących jej na podstawie dziedziczenia udziałów w działkach: C, A, C i A,

gdyż mimo, że pomiędzy stronami nie było żadnych spłat i dopłat, to jednak w zamian za udziały w działkach nabyte w drodze spadku uzyskała ekwiwalent w postaci wydzielonych dla niej działek, w wersji obowiązującej od dnia 1 stycznia 2007 r. nie zwalnia z podatku dochodowego przychodów uzyskanych z odpłatnego zbycia nieruchomości nabytej w drodze dziedziczenia (jak to miało miejsce przed 1 stycznia 2007 r.), w konsekwencji jest zobowiązana do zapłaty podatku dochodowego od zbycia w drodze umowy o częściowy dział spadku i o częściowy podział majątku dorobkowego przysługujących jej w drodze dziedziczenia po matce udziałów w działkach C, A, A i C?

Zdaniem Wnioskodawcy:

Wskazana umowa o częściowy dział spadku i o częściowy podział majątku dorobkowego nie stanowi odpłatnego zbycia, wobec czego nie rodzi obowiązku zapłaty podatku dochodowego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz
  3. prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, prawa wieczystego użytkowania gruntów,

  • jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

W myśl art. 535 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę. Umowa zamiany jest umową konsensualną, odpłatną i wzajemną, w której świadczenia obu stron mają charakter niepieniężny. Zgodnie z art. 603 Kodeksu cywilnego przez umowę zamiany każda ze stron zobowiązuje się przenieść na drugą stronę własność rzeczy w zamian za zobowiązanie się do przeniesienia własności innej rzeczy.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawczyni wraz z babcią i bratem zawarła umowę o częściowy dział spadku i częściowy podział majątku dorobkowego, który obejmował zabudowaną działkę Nr C oraz niezabudowane działki Nr A, A, C, A, C, C. Dział nie obejmował działki Nr A, która pozostała majątkiem niepodzielnym. Strony zawarły umowę bez jakichkolwiek spłat i dopłat. W wyniku zawartej umowy Wnioskodawczyni otrzymała na wyłączną własność działki gruntu Nr A, C i C.

Zgodnie z Kodeksem cywilnym dział spadku służy zniesieniu współwłasności. Współwłasność jest instytucją prawa cywilnego polegającą na tym, iż własność tej samej rzeczy przysługuje niepodzielnie kilku osobom. W myśl art. 196 § 1 Kodeksu cywilnego, współwłasność jest albo współwłasnością w częściach ułamkowych, albo współwłasnością łączną. Współwłasność łączną regulują przepisy dotyczące stosunków, z których ona wynika. Do współwłasności w częściach ułamkowych stosuje się przepisy Działu IV Księgi drugiej Kodeksu cywilnego, o czym stanowi art. 196 § 2 tej ustawy. Zgodnie z nimi każdy ze współwłaścicieli w każdym czasie może domagać się zniesienia współwłasności. Jednym ze sposobów zniesienia współwłasności jest fizyczny podział rzeczy wspólnej między współwłaścicielami. Następuje to w drodze przyznania każdemu ze współwłaścicieli wyodrębnionej (podzielonej) rzeczy wspólnej. Wielkość tej części powinna odpowiadać wielkości udziału we współwłasności.

Użyte w art. 10 ust. 1 pkt 8 pojęcie odpłatne zbycie obejmuje swoim zakresem umowę sprzedaży i umowę zamiany. Zawarcie umowy o dział spadku i podział majątku dorobkowego bez spłat i dopłat nie stanowi więc w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych odpłatnego zbycia. W związku z powyższym nie powstaje obowiązek zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych.

Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, że w przedstawionym we wniosku stanie faktycznym Wnioskodawczyni, w wyniku zawartej umowy o częściowy dział spadku i częściowy podział majątku dorobkowego bez spłat i dopłat nie dokonała odpłatnego zbycia przysługujących jej na podstawie dziedziczenia udziałów w działkach Nr 1, A, A i C.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Wniosek ORD-IN
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie