Zgodnie z wnioskiem, podatnicy prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą w spółce cywilnej w zakresie usług hotelarsko-gastronomicznych. W dniu 2... - Interpretacja - PDI/415-1A/13/8/KR/07

shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 16.05.2007, sygn. PDI/415-1A/13/8/KR/07, Urząd Skarbowy w Kłodzku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z wnioskiem, podatnicy prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą w spółce cywilnej w zakresie usług hotelarsko-gastronomicznych. W dniu 26.02.1993 r. obecni wspólnicy spółki cywilnej, na mocy aktu notarialnego stali się współwłaścicielami działki oraz prawa własności budynku mieszkalno-hotelowego wzniesionego na tej działce.
W dniu 01.01.1998 r. właściciele obiektu zawarli umowę spółki cywilnej. W budynku hotelu nadal jest prowadzona działalność gospodarcza, jednakże budynek nie jest wprowadzony do ewidencji środków trwałych spółki cywilnej i nie podlegał amortyzacji w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.
Obecnie współwłaściciele zamierzają dokonać zbycia prawa użytkowania wieczystego oraz prawa do własności budynków wzniesionych na przedmiotowej nieruchomości.
Wspólnicy spółki cywilnej zwrócili się do tut. organu z zapytaniem czy przychód ze zbycia prawa użytkowania wieczystego oraz własności wzniesionych na tej nieruchomości budynków nabytych w 1993 r. (tj. przed 1 stycznia 2007 r. w rozumieniu art. 7 ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jest zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych, z uwagi na zbycie go po upływie 5 lat od daty jego nabycia.
Zdaniem wnioskodawców z uwagi na to, w przedmiotowej sprawie znajduje uregulowanie zawarte w przepisach art. 10 ust. 1 pkt a) i c) ustawy z dnia 6 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2007 r., zgodnie z którym do przychodów podlegających opodatkowaniu zalicza się między innymi odpłatne zbycie nieruchomości i prawa użytkowania wieczystego, jeśli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i prawa majątkowych określonych w lit. a)-c) przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Oceniając w świetle obowiązujących przepisów prawa przedstawiony we wniosku z dnia 10.04.2007 r., stan faktyczny oraz ustosunkowując się do wyrażonego w tym wniosku stanowiska podatnika, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kłodzku stwierdza, co następuje.
Zgodnie z przepisami art. 14 ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.), przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątku będących:

a) środkami trwałymi,
b) składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1.500 zł.
c) wartościami niematerialnymi i prawnymi
- ujętymi w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wymienionych w lit. b), spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie nieujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określeniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.

Zgodnie z art. 14 ust. 2c cyt. ustawy, do przychodów, o których mowa w ust. 2 pkt 1 (tj. przychodów z działalności gospodarczej), nie zalicza się przychodów z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej: budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie.
Przepis art. 28 ww. ustawy w brzmieniu obowiązującym przed 01.01.2007 r,. w związku z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588), stosuje się odpowiednio.
W myśl art. 10 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, przepisów ust. 1 pkt 8 nie stosuje się do odpłatnego zbycia: składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, z zastrzeżeniem ust. 3, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat.
Zgodnie z art. 10 ust. 3 ww. ustawy, przepisy ust. 1 pkt 8 mają zastosowanie do odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej: budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie.
Zgodnie z przepisami art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a i lit. c ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych źródłami przychodów są m. in. odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a) nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości
c) prawa wieczystego użytkowania gruntów
- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a) - c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie (...).

Stosownie do postanowień art. 28 ust. 1 i 2 ww. ustawy w brzmieniu obowiązującym przed 01.01.2007 r. w związku z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588), przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) nie łączy się z przychodami (dochodami) z innych źródeł. Podatek zaś ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu. Podatek ten płatny jest w terminie 14 dni od dnia dokonania sprzedaży na rachunek urzędu skarbowego właściwego wg miejsca zamieszkania podatnika, chyba że podatnik w tym samym terminie złoży oświadczenie, że przychód uzyskany ze sprzedaży wyda na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub lit. e) ustawy.
Z wniosku wynika, że budynek mieszkalno-hotelowy wraz z prawem wieczystego użytkowania gruntu został nabyty w 1993 r. W opisanym przypadku zbycie nastąpi po upływie pięciu lat, a zatem nie stanowi źródła przychodów w rozumieniu przepisów art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, a w konsekwencji nie podlega opodatkowaniu na podstawie art. 2 ww. ustawy w brzmieniu obowiązującym przed 01.01.2007 r. w związku z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588).
W związku z powyższym należy stwierdzić, że w przypadku sprzedaży przedmiotowej nieruchomości wraz z prawem wieczystego użytkowania gruntu, przychód uzyskany z tej transakcji nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Reasumując, ze względu na brzmienie przepisów art. 28 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed 01.01.2007 r. w związku z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588), przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), oraz stan faktyczny przedstawiony we wniosku, należy uznać, iż stanowisko wspólników spółki cywilnej (....), przedstawione we wniosku z dnia 10.04.2007 r., o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zbycia prawa użytkowania wieczystego nieruchomości oraz prawa własności budynku mieszkalno-hotelowego, jest prawidłowe.

Urząd Skarbowy w Kłodzku