P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - PD1A/415-45/06

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 06.12.2006, sygn. PD1A/415-45/06, Urząd Skarbowy w Wadowicach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wadowicach działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4, art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 10.10.2006 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W przedmiotowym zapytaniu wnosi Pan o wyjaśnienie czy będzie ustalać się dochód na dzień likwidacji działalności gospodarczej przez osobę fizyczną w przypadku wniesienia całości tego przedsiębiorstwa aportem do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, iż wraz z żoną ........... zawiązał Pan spółkę ......... Sp. z o.o. Do dnia 31 grudnia 2006r. dokonacie Państwo wniesienia w całości przedsiębiorstwa produkcyjnego prowadzonego na własne nazwisko przez Pana ................ aportem do Spółki z o. o. w zamian za objęcie w niej udziałów. Równocześnie nastąpi likwidacja dotychczas prowadzonej działalności na własne nazwisko przez Pana ...................., bez wykreślenia z ewidencji przedsiębiorców z uwagi na prowadzenie działalności gospodarczej w spółkach cywilnych.
Pana zdaniem nie będzie ustalać się dochodu, na dzień likwidacji działalności przez osobę fizyczną, jeżeli osoba ta wniosła do spółki handlowej składniki objęte remanentem likwidacyjnym, a składniki te stanowią w całości dotychczas prowadzone przedsiębiorstwo.
Zgodnie z n/w przepisami ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.):
art. 24 ust. 3 - w razie zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o likwidacji działalności gospodarczej, dochód ustala się przy zastosowaniu do wartości ustalonej według cen zakupu pozostałych na dzień likwidacji towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, wyrobów gotowych, braków i odpadków oraz rzeczowych składników majątku związanego z wykonywaną działalnością, nie będących środkami trwałymi - takiego wskaźnika procentowego, jaki wynika z udziału dochodu w przychodach w okresie ostatnich trzech miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym nastąpiła likwidacja działalności, a jeżeli w tym okresie dochód nie wystąpił - w roku podatkowym poprzedzającym rok, w którym nastąpiła likwidacja. Za datę likwidacji działalności gospodarczej uważa się datę określoną w zawiadomieniu, o którym mowa w zdaniu poprzednim.
Nie ustala się dochodu na dzień likwidacji, jeżeli:
1) w wyniku zmiany formy prawnej lub połączenia przedsiębiorstw składniki majątku objęte remanentem zostały wniesione w formie wkładu lub aportu do nowo powstałego lub istniejącego przedsiębiorcy,
2) nastąpiła całkowita lub częściowa zmiana branży,
3) osoba fizyczna wniosła w formie wkładu lub aportu do spółki cywilnej albo spółki handlowej składniki majątku objęte remanentem,
4) nastąpiło przekształcenie spółki cywilnej w spółkę handlową lub osobowej spółki handlowej w inną osobową spółkę handlową albo w kapitałową spółkę handlową.
Z przepisu art. 24 ust. 3 wynika jednoznacznie, że nie ustala się dochodu na dzień likwidacji, jeżeli osoba fizyczna wniosła w formie wkładu lub aportu do spółki handlowej składniki majątku objęte remanentem.
Zatem jak wynika z w/w przepisów wniesienie wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa do spółki kapitałowej jest obojętne podatkowo jeśli chodzi o podatek dochodowy od osób fizycznych.
Wobec powyższego stanowisko w powyższej sprawie zawarte w pismie z dnia 10.10.2004 r. jest słuszne pod względem prawnym.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

Z posiadanych danych przez tut. organ podatkowy wynika, iż w dacie złożenia przedmiotowego wniosku nie toczyło się postępowanie podatkowe, postępowanie przed sądem administracyjnym ani kontrola podatkowa.

Urząd Skarbowy w Wadowicach