P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - PD-1/415-47/06

shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 15.01.2007, sygn. PD-1/415-47/06, Urząd Skarbowy w Nowym Sączu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu działając na podstawie art. 216, art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 25.10.2006 r. (data wpływu: 03.11.2006 r.), uzupełnionego w dniu 08.12.2006 r., w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko nie jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Pismem z dnia 25 października 2006 roku zwrócił się Pan do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie.
Stan faktyczny sprawy przedstawiony został w piśmie z dnia 04.12.2006r. (data wpływu: 08.12.2006 r.), z którego to pisma wynika, że po ukończeniu w czerwcu 2006 roku studiów w Wojskowej Akademii Technicznej, został Pan mianowany na pierwsze stanowisko służbowe oraz został z Panem zawarty kontrakt na pełnienie służby stałej na czas nieokreślony. Po objęciu stanowiska otrzymał Pan decyzję o przyznaniu zasiłku na zagospodarowanie wynikającą z ustawy o służbie wojskowej.
Skierowane przez Pana pytanie:
Czy zasiłek na zagospodarowanie, o którym mowa w art. 82 ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (Dz. U. z 2003 r. Nr 179 poz. 1750 ze zm.) jest dochodem zwolnionym z podatku w myśl prawa podatkowego?
Pana zdaniem art. 21 ust. 1 pkt 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczy 3 rodzajów dochodów: zasiłku na zagospodarowanie (art. 82 ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych) należnego po wyznaczeniu na pierwsze stanowisko służbowe, kwoty zwrotu kosztów przeniesienia a także zasiłku osiedleniowego (§ 3 rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 28 maja 2004 roku w sprawie należności żołnierzy zawodowych za przeniesienia i podróże służbowe).
W myśl przytoczonych przepisów uważa Pan, że zasiłek na zagospodarowanie, o którym mowa w art. 82 ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych jest dochodem zwolnionym z podatku dochodowego od osób fizycznych.
Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 14 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) wolne od podatku dochodowego są kwoty otrzymane przez pracowników z tytułu zwrotu kosztów przeniesienia służbowego oraz zasiłków na zagospodarowanie i osiedlenie w związku z przeniesieniem służbowym, do wysokości 200% wynagrodzenia należnego za miesiąc, w którym nastąpiło przeniesienie.
Jak wynika, z wyżej cytowanego przepisu, warunkiem koniecznym do skorzystania ze zwolnienia podatkowego, jest spełnienie dwóch przesłanek:
osoba przenoszona służbowo musi być pracownikiem oraz musi zaistnieć samo przeniesienie służbowe. Przeniesienie służbowe związane jest ze zmianą miejsca pracy na polecenie pracodawcy.
Żołnierzowi zawodowemu przeniesionemu do pełnienia zawodowej służby wojskowej w innej miejscowości albo skierowanemu do wykonywania zadań służbowych poza stałym miejscem pełnienia służby lub miejscem zamieszkania przysługują należności za przeniesienia i podróże służbowe vide art. 86 ust. 1 ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (D. U. z 2003 r. Nr 179, poz. 1750 ze zm.).
Zgodnie z definicją zawartą w § 2 pkt 4 rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 28 maja 2004 roku w sprawie należności żołnierzy zawodowych za przeniesienia i podróże służbowe (Dz. U. Nr 140 poz. 1487) przeniesienie służbowe to wyznaczenie żołnierza na stanowisko służbowe poza miejscowością stanowiącą siedzibę jednostki wojskowej lub wydzielonego pododdziału, w którym żołnierz zajmował ostatnio stanowisko służbowe.
Przepis art. 82 ust. 1 w. powołanej ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych stanowi natomiast, że żołnierzowi zawodowemu, z którym po raz pierwszy zawarto kontrakt na pełnienie służby stałej lub terminowej przez okres nie krótszy niż pięć lat, przysługuje zasiłek na zagospodarowanie po objęciu stanowiska służbowego. Art. 82 ust. 2 tej ustawy określa, że zasiłek na zagospodarowanie przysługuje w wysokości jednomiesięcznego uposażenia zasadniczego wraz z dodatkami o charakterze stałym.
Uwzględniając stan faktyczny i ww. uregulowania prawne należy stwierdzić, iż wypłacone Panu świadczenie na podstawie art. 82 ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych nie korzysta ze zwolnienia w podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż cel zwolnienia określony w art. 21 ust. 1 pkt 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie został w tym przypadku spełniony. Wypłacony Panu zasiłek na zagospodarowanie nie jest związany z przeniesieniem służbowym, a jedynie z mianowaniem Pana na pierwsze stanowisko służbowe, a od momentu podpisania kontraktu do nadal nieprzerwanie pełni Pan służbę zawodową w tej samej bazie lotniczej.
W dacie złożenia wniosku nie toczyło się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie Ośrodek Zamiejscowy w Nowym Sączu za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.

Urząd Skarbowy w Nowym Sączu