W 1996r. podatnik wraz z żoną otrzymał w darowiźnie od rodziców nieruchomość. W sierpniu 2000r. małżonkowie zawarli umowę majątkową małżeńską, na sku... - Interpretacja - PD-2/415/264/06

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 15.11.2006, sygn. PD-2/415/264/06, Pierwszy Urząd Skarbowy w Poznaniu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W 1996r. podatnik wraz z żoną otrzymał w darowiźnie od rodziców nieruchomość. W sierpniu 2000r. małżonkowie zawarli umowę majątkową małżeńską, na skutek której powstała między nimi rozdzielność majątkowa. Ponadto zawarli umowę o podział majątku wspólnego, w której żona zrzekła się praw do przedmiotowej nieruchomości.W styczniu 2001r. nieruchomość została podzielona na dwie działki. Działka pierwsza została sprzedana w czerwcu 2003r. W marcu 2005r. została zawarta umowa majątkowa małżeńska pomiędzy podatnikiem a jego drugą żoną, w wyniku której właścicielem drugiej działki zostali małżonkowie. Działka ta została sprzedana w sierpniu 2006r.

Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż dochód ze sprzedaży działki nie powinien podlegać podatkowi dochodowemu, gdyż sprzedana działka pochodziła z darowizny, co oznacza, iż nie ma z tego tytułu zobowiązań podatkowych wobec urzędu skarbowego.
Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Poznaniu uznaje stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe, o ile stan faktyczny przedstawiony we wniosku jest zgodny ze stanem rzeczywistym.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit.a)-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zmianami) źródłami przychodów podlegającymi opodatkowaniu podatkiem dochodowym jest odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, a także prawa wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.
Stosownie natomiast do treści art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) wyżej powołanej ustawy, wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) w całości - jeżeli ich nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż przedmiotową nieruchomość podatnik otrzymał w darowiźnie od rodziców, natomiast małżonka podatnika stała się jej współwłaścicielką w wyniku umowy rozszerzającej wspólność majątkową małżeńską.
Dokonując analizy wyżej powołanych przepisów, należy rozstrzygnąć, czy na gruncie przepisów prawa podatkowego włączenie do majątku wspólnego małżonków, w drodze umowy rozszerzającej ustawową wspólność majątkową, nieruchomości stanowiącej majątek odrębny jednego małżonka jest nabyciem tej nieruchomości w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przez drugiego z małżonków.
Umowa rozszerzająca wspólność majątkową małżeńską uregulowana została w art. 47 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. Nr 9 poz. 59 ze zmianami). Taka umowa jest czynnością organizacyjną, której przedmiotem jest regulacja majątkowoprawnych stosunków małżonków. W orzecznictwie Sądu Najwyższego wyrażono pogląd, że umowa rozszerzająca wspólność majątkową małżeńską ma charakter czynności prawnej rozporządzającej o charakterze nieodpłatnym, co stanowi w swej istocie darowiznę dokonaną w ramach małżeńskiej umowy majątkowej. Wspólność małżeńską, która jest współwłasnością łączną cechuje bezudziałowy charakter.
Oznacza to, że w przypadku sprzedaży nieruchomości, każdy z małżonków zbywa całą nieruchomość a nie udziały w tej nieruchomości a cały przychód ze sprzedaży wchodzi niepodzielnie do majątku wspólnego.

Uwzględniając powyższe należy stwierdzić, iż włączenie do majątku małżonków w drodze umowy rozszerzającej ustawową wspólność majątkową nieruchomości stanowiącej majątek odrębny jednego małżonka, nie jest nabyciem tej nieruchomości przez drugiego małżonka,w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 powołanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zatem po stronie małżonka, który stał się tą drogą współwłaścicielem nieruchomości, nie powstaje obowiązek podatkowy z tytułu uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia łącznie z drugim małżonkiem przedmiotowej nieruchomości stanowiącej majątek wspólny.

Reasumując należy stwierdzić, iż w rozpatrywanym przypadku odpłatne zbycie nieruchomości dokonane w 2006r. nie stanowi źródła przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym uzyskany ze sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu tym podatkiem.
Niniejsza interpretacja jest aktualna według stanu prawnego na dzień jej dokonania i do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez pytającego.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Poznaniu