Z treści złożonego wniosku wynika, że jest Pani wspólnikiem spółki cywilnej, która w marcu 2006r. wykupiła od firmy leasingowej samochód osobowy za k... - Interpretacja - 1449/2CG/412/i-25/06/EW

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 03.07.2006, sygn. 1449/2CG/412/i-25/06/EW, Trzeci Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Z treści złożonego wniosku wynika, że jest Pani wspólnikiem spółki cywilnej, która w marcu 2006r. wykupiła od firmy leasingowej samochód osobowy za kwotę netto 657,89zł. Powyższa transakcja została udokumentowana fakturą.Koszty związane z zakupem samochodu nie były ujęte w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. Nie został on również wprowadzony do ewidencji środków trwałych firmy. Pani zdaniem kwota uzyskana ze sprzedaży samochodu nie będzie stanowiła przychodu z tyt. prowadzonej działalności gospodarczej.

Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) przychodem z działalności gospodarczej sa również przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą składników majatku będących:- środkami trwałymi,- składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 3.500,00zł.- wartościami niematerialnymi i prawnymi,ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także przychody z odpłatnego zbycia skłądników majątku wymienionych w lit. b), spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie niujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.

Wobec powyższego należy stwierdzić, iż stanowisko Pani dotyczące sprzedaży samochodu nie będącego środkiem trwałym jest prawidłowe.Jednocześnie organ podatkowy wyjaśnia, iż sprzedaż samochodu nieujętego w ewiencji środków trwałych nie powoduje powstania przychodu z działalności gospodarczej, ale w myśl przepisu art. 10 ust. 1 pkt 8 powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych będzie przychodem z odpłatnego zbycia rzeczy, o ile zbycie tych rzeczy nastąpi przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło ich zbycie.Do określenia tak powstałego przychodu będzie miał zatosowanie art. 19 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Trzeci Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście