P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - PD-2-415-35-06

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 11.09.2006, sygn. PD-2-415-35-06, Urząd Skarbowy w Nowym Sączu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 216, art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja Podatkowa (tekst. jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w N. po rozpatrzeniu wniosku z dnia 22.08. 2006 r. uzupełnionego w dniu 04.09.2006 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

We wniosku skierowano zapytanie czy będąc współwłaścicielem budynku mieszkalnego wielorodzinnego w związku z budową którego korzystał podatnik z ulgi w podatku dochodowym można zawiązać spółkę cywilną i dochody uzyskiwane z najmu wykazywać w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, oraz wybrać opodatkowanie podatkiem liniowym.
Czy w takiej sytuacji nie wystąpi przesłanka utraty ulgi w podatku dochodowym.
Przesłanki utraty nabytego prawa do ulgi określał przepis art. 26 ust. 10 wym. ustawy w brzmieniu do 2000 r. , natomiast obecnie reguluje to art. 3 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1956 ze zm.) - który stanowi, że podatnicy którzy korzystali z odliczeń o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 8 ustawy, w brzmieniu obowiązującym do 2000 r. i przed upływem dziesięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym:
nastąpiło zbycie budynku, lokalu mieszkalnego, udziału we współwłasności lubwynajęto budynek albo lokal mieszkalny osobom, które w stosunku do właściciela lub chociażby do jednego ze współwłaścicieli zaliczone są do I grupy podatkowej w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn, lubdokonano zmiany przeznaczenia budynku lub lokalu z mieszkalnego na użytkowy albo przeznaczono budynek lub lokal mieszkalny na potrzeby właściciela lub współwłaściciela, lub zbyto działkę lub prawo wieczystego użytkowania gruntu pod budowę tego budynku są obowiązani doliczyć do dochodów roku podatkowego, w którym nastąpiły te okoliczności, uprzednio odliczone kwoty.
W przypadku włączenia wybudowanych domów pod wynajem do majątku związanego z działalnością gospodarczą i najem tych lokali w ramach działalności gospodarczej nie występuje przesłanka utraty prawa do ulgi, określona w ww. przepisach.
Ustawa w tym zakresie nie zawiera żadnych szczegółowych uregulowań i ograniczeń.
Nie ma znaczenia czy dochody wykazane będą jako dochody z najmu ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy świadczonego w ramach działalności gospodarczej czy też z najmu określonego w art. 10 ust. 1 pkt 6 jako odrębnego źródła dochodu.
Dla zachowania prawa do ulgi budynki w dalszym ciągu, aż do upływu wymaganego okresu, przeznaczone muszą być na wynajem i muszą być spełnione pozostałe warunki.
Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 11 ustawy przychodem z działalności gospodarczej są również:
przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz innych umów o podobnym charakterze, składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.
Zgodnie z art. 9a ust. 2 ustawy - podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.
Art. 9a ust. 5 ustawy stanowi że jeżeli podatnik prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą:
-samodzielnie i w formie spółki lub spółek niemających osobowości prawnej,
-w formie spółki lub spółek niemających osobowości prawnej
wybór sposobu opodatkowania, o którym mowa w ust.2, dotyczy wszystkich form prowadzenia tej działalności, do których mają zastosowanie przepisy ustawy.
Przedmiotowa ustawa nie uzależnia możliwości zastosowania tej formy opodatkowania od rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej, określając ściśle jej rodzaj.
Zatem wynajem nieruchomości zaliczanych do składników majątku związanych z działalnością gospodarczą jest przychodem z działalności gospodarczej i w świetle przytoczonych wyżej przepisów ustawy przychody z tego tytułu mogą być opodatkowane 19% liniową stawką podatku jeżeli podatnik w określonym terminie dokona wyboru tej formy opodatkowania.
W związku z powyższym stanowisko podatnika zawarte we wniosku jest prawidłowe.
W dacie złożenia wniosku nie toczyło się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym.
Powyższa interpretacja:
-zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę,
-stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji w trybie określonym w § 5.
Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w K. Ośrodek Zamiejscowy w N. za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w N. w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.

Urząd Skarbowy w Nowym Sączu