P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - 1426/US300/KB/415-18/06

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 07.06.2006, sygn. 1426/US300/KB/415-18/06, Urząd Skarbowy w Siedlcach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 3 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm. ), w związku ze złożonym przez Firmę Z. wnioskiem z dnia 21.03.2006r. ( data wpływu 24.03.2006r. ), w sprawie udzielenia interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Siedlcach uznaje stanowisko wnioskodawcy, iż będzie kosztem uzyskania przychodu ustalony czynsz najmu ( w wysokości obowiązującej na danym terenie ) za wykorzystywanie nieruchomości stanowiącej własność małżonków oraz nieruchomości będącej własnością żony do działalności gospodarczej prowadzonej w spółce cywilnej małżonków, za nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Działając zgodnie z przepisem art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2005r. nr 8, poz. 60 ze zm. ), stosownie do swojej właściwości, m.in. naczelnik urzędu skarbowego, na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Natomiast zgodnie z § 2 tegoż art. 14a cyt. ustawy składając wniosek podatnik, płatnik lub inkasent jest obowiązany do wyczerpującego przedstawienia stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie.

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że małżonkowie prowadzą działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej. Przy prowadzeniu działalności gospodarczej zamierzają wykorzystywać nieruchomość, która stanowi ich własność małżeńską, jak też nieruchomość która stanowi własność żony. Pytania podatników: Czy będzie kosztem uzyskania czynsz ustalony za najem ww. nieruchomości wykorzystywanych do działalności gospodarczej prowadzonej przez małżonków w formie spółki cywilnej?Zdaniem małżonków, ustalony czynsz za korzystanie z nieruchomości ( własności małżonków jak i własności żony ), będzie kosztem uzyskania przychodów.

Mając na uwadze zaistniały stan faktyczny i prawny tutejszy organ podatkowy stwierdza, iż stanowisko zaprezentowane przez podatników należy uznać za nieprawidłowe.Zgodnie z przepisami art. 31 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy ( Dz. U. nr 9, poz. 59 ze zm. ), z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków. Zawarcie umowy spółki cywilnej przez małżonków nie zmienia ustroju majątkowego małżonków.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 5 updf nieruchomości lub ich części stanowią samodzielne źródło przychodów. W myśl art. 16 ust. 2 tejże ustawy, jeżeli właściciel nieruchomości używa jej na własne potrzeby lub potrzeby członków rodziny albo oddał bezpłatnie nieruchomość lub jej część do użytku na cele działalności naukowej, naukowo-technicznej, oświatowej, oświatowo-wychowawczej, kulturalnej, w zakresie kultury fizycznej i sportu, ochrony środowiska, dobroczynności, ochrony zdrowia i pomocy społecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej inwalidów, kultu religijnego oraz związkom zawodowym, nie ustala się wartości czynszowej tej nieruchomości lub jej części, a wydatki związane z nieruchomością nie stanowią kosztu uzyskania przychodów. A zatem używanie nieruchomości przez jej właściciela na własne potrzeby lub potrzeby członków rodziny nie powoduje obowiązku ustalania przychodu w tym zakresie.

Ponieważ w sytuacji podatników wspólnikami spółki cywilnej są mąż i żona, więc obowiązek ustalenia przychodu nie powstanie po stronie świadczącego wspólnika, jako że używa on nieruchomości w części na potrzeby własne oraz w części na potrzeby członków rodziny. Zgodnie z zasadami przewidzianymi w ww. przepisach ponoszone przez wspólników spółki cywilnej ( zarazem właścicieli nieruchomości ) wydatki związane z najmem, dzierżawą ( opłaty czynszowe ) nieruchomości używanej w działalności gospodarczej prowadzonej w formie spółki cywilnej nie są uważane za koszty uzyskania przychodów, w części przypadającej na rzecz współwłaścicieli nieruchomości, będących wspólnikami tej spółki. Wobec powyższego, w przypadku gdy do prowadzenia działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej, której wspólnikami są małżonkowie, wykorzystywana jest nieruchomość będącą ich własnością , jak i nieruchomość stanowiąca osobistą własność żony, nie wystąpi przychód z tytułu najmu, dzierżawy, a wydatki - ustalony czynsz za najem nie stanowią kosztów uzyskania przychodów.

Zatem stanowisko wnioskodawców, iż będzie kosztem uzyskania przychodu ustalony czynsz ( w wysokości obowiązującej na danym terenie ) za najem nieruchomości wykorzystywanej do działalności gospodarczej w przypadku, gdy nieruchomość ta stanowi współwłasność małżeńską, jak i własność żony, należy uznać za nieprawidłowe.Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Urząd Skarbowy w Siedlcach