P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - 1426/US300/KB/415-1/06

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 17.02.2006, sygn. 1426/US300/KB/415-1/06, Urząd Skarbowy w Siedlcach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 3 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm. ), w związku ze złożonym przez Panią M. wnioskiem z dnia 09.01.2006r. ( data wpływu 10.01.2006r. ), w sprawie udzielenia interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Siedlcach uznaje stanowisko wnioskodawcy, iż czesne za studia zaoczne, jako wydatek związany z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych może stanowić koszt uzyskania przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej, za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Działając zgodnie z przepisem art. 14a § 1 ww. Ordynacji podatkowej, stosownie do swojej właściwości, m.in. naczelnik urzędu skarbowego, na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Natomiast zgodnie z § 2 tegoż art. 14a składając wniosek podatnik, płatnik lub inkasent jest obowiązany do wyczerpującego przedstawienia stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie.Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że podatniczka prowadzi działalność gospodarczą, której przedmiotem jest doradztwo w zakresie finansów, zawieranie umów leasingowych oraz umów kredytowych. W celu dokształcania i podwyższenia swoich kwalifikacji uczęszcza na studia zaoczne o kierunku finanse i bankowość. W związku z tym ponosi comiesięczne opłaty na rzecz uczelni z dochodu uzyskiwanego z prowadzonej działalności gospodarczej.

Zdaniem podatniczki, zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem wymienionych w art. 23. W jej ocenie zasada ta pozwala na uznanie za koszty uzyskania przychodów ponoszone wydatki na podwyższenia kwalifikacji zawodowych, które mają na celu osiągnięcie obecnie i w przyszłości przychodów z działalności. Mając na uwadze zaistniały stan faktyczny i prawny stwierdza się, iż powyższe stanowisko jest prawidłowe. Zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm. ) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 .Wydatki związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych, zdobyciem wyższego wykształcenia nie są ujęte w katalogu zawartym w art. 23 ustawy. Nie jest to jednak wystarczającą przesłanką do obciążenia kosztami uzyskania przychodu tych wydatków.

W powołanym wyżej art. 22 ust. 1 ustawodawca nie wskazuje enumeratywnie, jakie konkretnie wydatki mogą być uznane za koszty uzyskania przychodu. Wskazuje jedynie określone przesłanki, jakie muszą być spełnione, aby można było zaliczyć określony wydatek do kosztów uzyskania przychodu.

Przyjmuje się zatem, iż kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalnie uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów. A zatem, każdy przypadek kosztów wymaga indywidualnej oceny pod kątem związku z przychodami i racjonalnym działaniem zmierzającym do osiągnięcia przychodów. Aby wydatek związany z podjęciem nauki w szkole wyższej zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu istnieć musi bezpośrednie przełożenie zdobytych umiejętności na powstanie przychodu.Podatniczka studiuje na kierunku finanse i bankowość i wiedza zdobyta w ramach studiów zaocznych niewątpliwie będzie wykorzystana w prowadzonej działalności gospodarczej. W świetle powyższego wydatki ponoszone przez podatniczkę na naukę w szkole wyższej, mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej.

Wskazać należy, iż na podatniczce jako na tej, która osiąga z działalności przychody spoczywa ciężar wskazania związku przyczynowego pomiędzy ponoszonymi wydatkami ( w tym także na podnoszenie kwalifikacji zawodowych ), a osiąganymi przychodami z tej działalności. Wskazanie takiego związku jest warunkiem koniecznym dla uznania danego wydatku za koszty uzyskania przychodu.Wobec powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Siedlcach uznał wyrażone we wniosku stanowisko za prawidłowe.Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Urząd Skarbowy w Siedlcach