Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym podatniczka pozostawała i pozostaje w związku małżeńskim we wspólności majątkowej, korzystając wspólnie z m... - Interpretacja - PD.I-415-9-06-SM

shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 09.03.2006, sygn. PD.I-415-9-06-SM, Urząd Skarbowy w Mikołowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym podatniczka pozostawała i pozostaje w związku małżeńskim we wspólności majątkowej, korzystając wspólnie z małżonkiem z ulgi remontowej na remont domu, którego są współwłaścicielami. Do roku 2004 włącznie małżonkowie rozliczali się wspólnie. W 2005 r. mąż podatniczki wyprowadził się z domu zabierając rachunki i faktury wystawione na jego imię i nazwisko. Dalszy remont domu podatniczka przeprowadziła sama, na co posiada faktury wystawione na swoje imię i nazwisko.

We wniosku z dnia 23.12.2005 r. podatniczka pyta, na jakich zasadach i na jakich drukach powinna rozliczyć się z Urzędem Skarbowym?

Podatniczka stoi na stanowisku, iż powinna rozliczyć się za 2005 r. indywidualnie na druku PIT-37 wraz z załącznikiem PIT-D zawierajacym adnotację, że mąż pomimo trwania wspólności majątkowej będzie składał osobny PIT-D razem ze swoim rozliczeniem rocznym.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu od osiąganych przez nich dochodów.

Zgodnie z art. 6 ust. 2 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych małżonkowie, między którymi istnieje wspólność majątkowa, pozostający w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, mogą być z zastrzeżeniem ust. 8, na wniosek wyrażony we wspólnym zeznaniu rocznym opodatkowani łącznie od sumy swoich dochodów.

Jak stanowi art. 27a ust. 1 pkt 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym w 2003 r., podatek dochodowy od osób, o których mowa w art. 3 ust. 1 tej ustawy obliczony zgodnie z jej art. 27, obniżony zgodnie z art. 27b o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, zmniejsza się na zasadach określonych w art. 27a ust. 2-15, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację - zajmowanego na podstawie tytułu prawnego- budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej, utworzonych na podstawie odrębnych przepisów.
Powołany wyżej przepis, na mocy art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202 poz. 1956 ze zm.), stwarza możliwość odliczenia w latach 2004-2005, w ramach ulgi remontowej, wydatków poniesionych w tych latach na własne potrzeby mieszkaniowe.

W myśl art. 27a ust. 10 pkt 1 ustawy z 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym, w brzmieniu obowiązującym w 2003 roku, wysokość odliczeń od podatku, określona zgodnie z ust. 3 pkt 1 lit. a) i pkt 2 dotyczy łącznie obojga małżonków, z wyjątkiem małżonków, w stosunku do których orzeczono separację. Jeżeli małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu - odliczeń dokonuje się zgodnie z wnioskami zawartymi w zeznaniach rocznych bądź od podatku każdego z małżonków, w proporcji wskazanej we wniosku, bądź od podatku jednego z małżonków.

Z powyższego wynika, że małżonkowie w przypadku gdy dokonują odliczeń z tytułu wydatków mieszkaniowych, składają jeden załącznik PIT-D niezależnie od tego czy rozliczają się indywidualnie, czy też złożyli wniosek o łączne opodatkowanie dochodów.

Wobec powyższego składając indywidualne zeznanie roczne podatniczka wraz z małżonkiem zobowiązana jest do złożenia jednego załącznika PIT-D i załączenia go do zeznania jednego z małżonków, według wspólnego wyboru. W informacji PIT-D powinna być wykazana kwota wydatków na remont budynku małżonków oraz kwoty odliczeń od podatku przypadających na każdego z małżonków do wysokości obowiązujących limitów.

W świetle przedstawionego stanu prawnego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Mikołowie stwierdza, iż stanowisko podatniczki zawarte we wniosku jest nieprawidłowe.

Urząd Skarbowy w Mikołowie