Na podstawie art. 216 w związku z art. 14a i art. 14b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa /Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm... - Interpretacja - US.42.DP-II/4110-94/06

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 12.04.2006, sygn. US.42.DP-II/4110-94/06, Urząd Skarbowy w Wołominie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie art. 216 w związku z art. 14a i art. 14b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa /Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm. / w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wołominie informuje, że stanowisko zawarte przez Pana w piśmie z dnia 29.03.2006r. w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, przysądzonego Panu wyrokiem sądu zadośćuczynienia z tytułu represjonowania Pańskiej matki XXX jest prawidłowe.

Z przedstawionego stanu faktycznego popartego wyrokiem Sądu Okręgowego w Warszawie z dnia 09 lutego 2006 roku wynika, że zasądzono na Pana rzecz od Skarbu Państwa świadczenie pieniężne w kwocie 100.000 zł. należne na podstawie ustawy z dnia 23 lutego 1991r. o uznaniu za nieważne orzeczeń wydanych wobec osób represjonowanych za działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego /Dz. U. Nr 34, poz. 149 z późn. zmianami/ za represjonowanie Pańskiej zmarłej matki, która walczyła w szeregach Armii Krajowej. Przyznane świadczenie zostało nazwane zadośćuczynieniem i zasądzono jego wypłatę wraz z ustawowymi odsetkami.Wyjaśnienia wymaga kwestia opodatkowania tego świadczenia ponieważ jak wynika z Pana pisma płatnik tj. Oddział Finansowy Sądu Okręgowego w Warszawie zamierza od przysądzonej sumy potrącić 19% zaliczki na poczet podatku dochodowego argumentując ten fakt brakiem odpowiedniego zapisu w ustawie podatkowej odnośnie przedmiotowego zwolnienia.

Stosownie do postanowień art. 21 ust. 1 pkt. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych /jednolity tekst: Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zmianami/ wolne od podatku dochodowego są odszkodowania otrzymane na podstawie przepisów o uznaniu za nieważne orzeczeń wydanych wobec osób represjonowanych za działalnośc na rzecz niepodległego bytu państwa polskiego. Zasadniczo pojęcie odszkodowania jest jedynie wiązane z uszczerbkiem majątkowym, natomiast zadośćuczynienie - forma rekompensaty pieniężnej z tytułu szkody niemajątkowej - z doznaną krzywdą, cierpieniami psychicznymi; jednakże tego rodzaju rozróżnienia nie dokonują przepisy ustawy podatkowej.W konsekwencji, użyte przez ustawodawcę w art. 21 ust. 1 pkt 3a pojęcie odszkodowania odnosi się również do zadośćuczynienia, będącego formą wynagrodzenia krzywdy poszkodowanego.Z przytoczonych wyżej wyjaśnień wynika więc wprost zastosowanie powołanego art. 21 ust. 1 pkt 3a dla zwolnienia z podatku dochodowego omawianego świadczenia. Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego w piśmie oraz stanu prawnego obowiązującego obecnie.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Urząd Skarbowy w Wołominie