Z przedstawionego stanu faktycznego oraz dokumentów wynika, że opiekunowie prawni małoletniego syna wnieśli powództwo do Sądu Okręgowego o zadośćuczyn... - Interpretacja - PDOF/415-0029/04

Shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 23.04.2004, sygn. PDOF/415-0029/04, Drugi Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Z przedstawionego stanu faktycznego oraz dokumentów wynika, że opiekunowie prawni małoletniego syna wnieśli powództwo do Sądu Okręgowego o zadośćuczynienie, odszkodowanie i rentę, w związku z utratą zdrowia przez syna. Zdaniem opiekunów prawnych utrata zdrowia przez syna nastąpiła w wyniku niewłaściwych działań szpitala.

Sąd Okręgowy w ... postanowieniem z dnia 09.05.2003 r. postanowił w drodze zarządzenia tymczasowego zobowiązać pozwanych: szpital oraz towarzystwo ubezpieczeń, do zapłaty na rzecz małoletniego syna kwoty po 800,00 zł miesięcznie, do czasu uprawomocnienia się orzeczenia kończącego postępowanie w prowadzonej sprawie cywilnej.

Sąd uzasadnił przyznanie powyższej kwoty celem zabezpieczenia roszczenia, tj. dostarczenia prawdopodobnie uprawnionemu do renty z tytułu szkody na osobie środków, bez których nie byłby on w stanie się utrzymać. Z postanowienia wynika, że prowadzone jest postępowanie w celu określenia renty na podstawie art. 444 K.C.

Zgodnie z art. 21 ust.1 pkt 3 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity z 2000 r. Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2003 r. i 2004 r. wolne od podatku dochodowego są otrzymane odszkodowania jeżeli ich wysokość lub zasady wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw z wyjątkiem:

  1. określonych w prawie pracy odpraw i odszkodowań z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia umowy o pracę,
  2. odpraw i odszkodowań wypłacanych na podstawie przepisów o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy,
  3. odpraw i odszkodowań z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia funkcjonariuszom pozostającym w stosunku służbowym,
  4. odszkodowań przyznanych na podstawie przepisów o zakazie konkurencji,
  5. odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą,
  6. odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzeniem działów specjalnych produkcji rolnej, z których dochody są opodatkowane na zasadach, o których mowa w art.27 ust.1,
  7. odszkodowań wynikających z zawartych umów i ugód

Przyznane przez Sąd świadczenie na rzecz syna mające na celu zabezpieczenie środków niezbędnych do utrzymania, zostało wydane na mocy przepisów ustawy z dnia 17.11.1964 r. kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. Nr 43, poz. 296 ze zm.), tj. art. 753 § 1 i 2, w myśl którego zabezpieczenie roszczenia o rentę należną z tytułu odpowiedzialności za uszkodzenie ciała może polegać na zobowiązaniu dłużnika do uiszczenia wierzycielowi w powtarzających się terminach pewnej sumy pieniężnej, przy czym wymagane jest uprawdopodobnienie, że bez zabezpieczenia wierzyciel byłby pozbawiony środków koniecznego utrzymania.

Sąd uznał, że szkoda na zdrowiu wyrządzona małoletniemu synowi wymaga zabezpieczenia poprzez dostarczenie "prawdopodobnie uprawnionemu do renty z tytułu szkody na osobie" niezbędnych środków, tj. kwoty 800,00zł miesięcznie. Sąd wydając postanowienie zabezpieczył tylko niezbędne potrzeby poszkodowanego, zaznaczając, że dokładne zbadanie wysokości potrzeb będzie stanowić podstawę do określenia renty, o której mowa w art. 444 kodeksu cywilnego.

Przyznane świadczenie stanowi zabezpieczenie roszczenia o należną rentę o jakiej mowa w art. 444 kodeksu cywilnego, w myśl którego w razie uszkodzenia ciała lub wywoływania rozstroju zdrowia naprawienie szkody obejmuje wszelkie wynikłe z tego powodu koszty. Na żądanie poszkodowanego zobowiązany do naprawienia szkody powinien wyłożyć z góry sumę potrzebną na koszty leczenia, a jeżeli poszkodowany stał się inwalidą także sumę potrzebną na koszty przygotowania do innego zawodu (art. 444 § 1 kodeksu cywilnego).

Jeżeli poszkodowany utracił całkowicie lub częściowo zdolność do pracy zarobkowej albo jeżeli zwiększyły się jego potrzeby lub zmniejszyły widoki powodzenia na przyszłość, może on żądać od zobowiązanego do naprawienia szkody lub odpowiedniej renty (art. 444 § 2 kodeksu cywilnego).

Tak więc powyższe świadczenie, stanowiące częściowe zabezpieczenie roszczenia o rentę z tytułu odpowiedzialności za uszkodzenie ciała (art. 444 kodeksu cywilnego), przyznane zostało na podstawie przepisów prawa cywilnego i nie jest wymienione w ramach wyjątków wyszczególnionych w art. 21 ust.1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a zatem jest zwolnione przedmiotowo od podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie tegoż artykułu.

Drugi Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej