Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Kraków, działając na podstawie art. 14 a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 r.... - Interpretacja - PD-2/415/18/04/AW

Shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 28.05.2004, sygn. PD-2/415/18/04/AW, Drugi Urząd Skarbowy w Krakowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Kraków, działając na podstawie art. 14 a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 r. Nr 137 poza 926 ze zm.), w odpowiedzi na pisma z dnia 23.04.2004 r., (uzupełnione w dniu 29.04.2004 r. o własne stanowisko w sprawie), dotyczące udzielenia informacji odnośnie sposobu wypełnienia zeznania podatkowego za 2003 r. w sytuacji, gdy podatnik nie zgadza sięz treścią informacji PIT-11 otrzymanej przez płatnika, w której wykazano należne lecz nie wypłacone podatnikowi wynagrodzenia, wyjaśnia, co następuje.

Zgodnie z art. 45 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym według ustalonego wzoru w terminie do dnia 30 kwietnia następnego roku. Dochodem ze źródła przychodów, w myśl art. 9 ust. 2 zdanie pierwsze w/w ustawy, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Zgodnie z art. 11 w/w ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-16, art. 17 ust. 1 pkt. 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Przepis art. 39 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nakłada na płatnika obowiązek przekazania podatnikowi imiennej informacji o wysokości dochodu oraz potrąconych przez płatnika w roku podatkowym składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i chorobowe oraz na ubezpieczenie zdrowotne. Płatnik powinien wykazać przychody ustalone zgodnie z wyżej cytowanym art. 11 tj. otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku podatkowym. Jeśli zatem zakład pracy nie wypłacił podatnikowi ani nie postawił do jego dyspozycji jakiejś części wynagrodzenia, to nie powinien go wykazywać w informacji PIT-11. Również zeznanie podatkowe nie powinno obejmować tych kwot.

Jeśli natomiast płatnik wykazał w informacji PIT-11 dane niezgodnie z wyżej cytowanymi przepisami podatnik przed złożeniem zeznania powinien podjąć działania w celu uzyskania prawidłowej informacji od płatnika, w przeciwnym razie zgłosić ten fakt w Urzędzie Skarbowym zgodnie z właściwością miejscowa płatnika. W przypadku, gdyby sprawa nie została wyjaśniona do terminu obowiązującego do złożenia zeznania, podatnik składa zeznanie zgodne z informacją, bądź też wykazuje dane według własnego rozeznania. Jeżeli kwota faktycznie wypłaconych wynagrodzeń oraz pobranych zaliczek a także potrąconych przez płatnika składek zostanie ustalona w drodze kontroli u płatnika, płatnik winien dokonać korekty informacji PIT-11. Również w przypadku wyroku sądowego o wypłatę zaległych świadczeń, płatnik powinien dokonać korekty w/w informacji. W oparciu o skorygowaną informację PIT-11 podatnik dokonuje ewentualnej korekty złożonego w organie podatkowym zeznania podatkowego. Informacji powyższej organ podatkowy udzielił w oparciu o przedstawiony w piśmie stan faktyczny.

Drugi Urząd Skarbowy w Krakowie