Z pisma podatniczki wynika, że od trzech lat samotnie wychowuje niepełnoletniego syna. Od 2000 roku toczy się postępowanie rozwodowe, które zawieszon... - Interpretacja - AD-III/415-1/2004

Shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 30.01.2004, sygn. AD-III/415-1/2004, Urząd Skarbowy Poznań-Grunwald

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Z pisma podatniczki wynika, że od trzech lat samotnie wychowuje niepełnoletniego syna. Od 2000 roku toczy się postępowanie rozwodowe, które zawieszono w 2002 roku z powodu postępowania karnego przeciwko ojcu dziecka. Do dnia dzisiejszego podatniczka nie otrzymała rozwodu, jak również nie ma orzeczonej separacji.

Zgodnie z przepisami art. 6 ust. 4 i 5 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz.926 z późn.zm./, od osób samotnie wychowujących w roku podatkowym dzieci małoletnie, dzieci bez względu na wiek, na które pobierany był zasiłek rodzinny oraz dzieci do ukończenia 25 lat uczące się w szkołach (...), na wniosek wyrażony w rocznym zeznaniu podatkowym, podatek może być określony w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy dochodów osoby samotnie wychowującej dzieci.

Za osobę samotnie wychowującą dzieci uważa się jednego z rodziców albo opiekuna prawnego, jeżeli osoba ta jest panną, kawalerem, wdową, wdowcem, rozwódką, rozwodnikiem albo osobą, w stosunku do której orzeczono separację w rozumieniu odrębnych przepisów. Za osobę samotnie wychowującą dzieci uważa się również osobę pozostającą w związku małżeńskim, jeżeli jej małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności.

W świetle powyższych przepisów i wobec braku unormowania sytuacji cywilno prawnej podatniczki, brak jest podstaw do preferencyjnego rozliczenia się z małoletnim synem.

Urząd Skarbowy Poznań-Grunwald