Zgodnie z art. 27a ust. l pkt 2 lit. d ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 z 2000 r., poz. 176 ze z... - Interpretacja - PDII/415/192/EG/2004

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 30.03.2004, sygn. PDII/415/192/EG/2004, Urząd Skarbowy w Zawierciu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z art. 27a ust. l pkt 2 lit. d ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 z 2000 r., poz. 176 ze zm. ) podatek dochodowy obliczony zgodnie z art. 27 tej ustawy obniżony zgodnie z art. 27b o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, zmniejsza się m.in. jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na zakup przyrządów i pomocy naukowych, programów komputerowych bezpośrednio związanych z wykonywanym zawodem i wykonywaną pracą. Zgodnie z art. 27a ust. 7 pkt 3 cytowanej wyżej ustawy powyższe odliczenie stosuje się, jeżeli wydatki na cele określone jw. zostały poniesione przez podatników osiągających przychody określone w art. 12 ust. l i 6 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj.

  1. ze stosunku pracy,
  2. stosunku służbowego,
  3. pracy nakładczej,
  4. spółdzielczego stosunku pracy oraz z tytułu członkostwa w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną.

Z przedstawionego w Pana piśmie stanu faktycznego wynika, że dokonał Pan zakupu komputera dla córki kontynuującej naukę w Zespole Szkół Zawodowych, która nie uzyskuje dochodów i jest wyłącznie na Pana utrzymaniu. Z przedłożonego pisma wystawionego przez Technikum Fryzjerskie w Zespole Szkół Zawodowych wynika, iż Pana córka uczęszcza do ww. szkoły gdzie wprowadzone są obowiązkowe zajęcia ze stylistyki i wizażu, bierze udział w konkursach zawodowych do czego niezbędne jest posiadanie komputera i odpowiedniego oprzyrządowania oraz akcesoriów zawodowych.

Na podstawie wyżej przedstawionych przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz zaistniałych okoliczności faktycznych należy więc stwierdzić, że w Pana przypadku nie ma podstaw do skorzystania z odliczeń z tytułu zakupu komputera dla córki uczącej się w szkole zawodowej, ponieważ jak już wyżej wspomniano nie spełnił Pan, jako podatnik ustawowych wymogów do odliczenia tej ulgi.

Biorąc pod uwagę powyższe organ podatkowy nie podziela Pana zdania odnośnie możliwości odliczenia przez Pana komputera zakupionego dla córki.

Urząd Skarbowy w Zawierciu