Zgodnie z ogólną zasadą wynikającą z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2000 r. Nr 1... - Interpretacja - PDII/415-11/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 12.02.2004, sygn. PDII/415-11/04, Pierwszy Urząd Skarbowy w Katowicach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z ogólną zasadą wynikającą z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są wszelkie koszty poniesione w celu uzyskania przychodów, z wyjątkiem wymienionych w art. 23 ustawy.

Sformułowanie powołanego przepisu wskazuje na konieczność istnienia związku przyczynowo - skutkowego między wydatkiem a przychodem. Podatnik zatem dla uznania wydatku za koszt uzyskania przychodów winien wykazać nie tylko związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, lecz również skutek wydatku w postaci powstania lub powiększenia przychodów.

Warunkiem zaliczenia poniesionego wydatku do kosztów uzyskania przychodów jest w zasadzie bezpośredni związek wydatku z prowadzoną działalnością gospodarczą oraz istotne jest przy tym, aby w chwili dokonywania wydatków istniało źródło przychodów.

Ze stanu faktycznego przedstawionego w piśmie wynika, iż spłata zaległych składek ZUS za pracowników nie jest związana z prowadzoną obecnie ani w 2003 roku działalnością gospodarczą firmy, lecz dotyczy innego podmiotu spółki cywilnej, która została zlikwidowana w 2001 roku.

A zatem, spłata zaległych zobowiązań wobec ZUS nie jest związana z uzyskaniem (zwiększeniem) przychodów firmy i nie może stanowić kosztów uzyskania przychodów.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Katowicach