POSTANOWIENIE - Interpretacja - PD-415/INT/43/MK/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 13.12.2005, sygn. PD-415/INT/43/MK/05, Urząd Skarbowy w Brzegu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art. 216 § 1, art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. Nr 8 z 2005r. poz. 60 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego uznaje za prawidłowe stanowisko zawarte w piśmie z dnia 06.11.2005r (wpływ do US 07.11.2005r) uzupełnione pismem z dnia 22.11.2005r w sprawie stosowania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dotyczących skorzystania z odliczenia poniesionych wydatków mieszkaniowych związanych z wpłatami na wyodrębniony fundusz remontowy wspólnoty mieszkaniowej.

UZASADNIENIE

W myśl art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005r Dz.U.Nr 8 poz. 60 ze zm.), stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Udzielanie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie - art. 14 a § 4 Ordynacja podatkowa.
Pismem z dnia 06.11.2005r. zwróciła się Pani z zapytaniem o ustalenie zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego.

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, iż w latach 2002-2004 ponosiła Pani wydatki mieszkaniowe związane z wpłatami na wyodrębniony fundusz wspólnoty mieszkaniowej. Jednakże z powodu braku dochodów nie korzystała Pani z odliczeń przysługujących z tego tytułu w latach w których ponoszony był wydatek.

Analizując powyższą sprawę należy stwierdzić:

W myśl przepisu zawartego w art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 12.11.2003r o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 202 poz. 1956) podatnicy, którzy w latach 2004-2005 ponoszą wydatki mieszkaniowe, korzystają z odliczenia w myśl zasad określonych w art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy w brzmieniu obowiązującym w 2003roku, który stanowi iż: podatek dochodowy od osób fizycznych (...) zmniejsza się na zasadach określonych w ustawie jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację lokalu lub budynku mieszkalnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej, utworzonych na podstawie odrębnych przepisów. Odliczenia wspomnianych wydatków dokonuje się w danym roku podatkowym na podstawie posiadanej faktury wystawionej przez podatnika podatku od towaru i usług, nie korzystającego ze zwolnienia od tego podatku, a w przypadku wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy - na podstawie dowodu tej wpłaty.

Mając na uwadze powyższy zapis ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie ma możliwości odliczenia w zeznaniu za 2005r. wydatków mieszkaniowych ponoszonych w latach wcześniejszych. W Pani przypadku, jak słusznie zauważono w uzupełnieniu pisma z dnia 22.11.2005, warunkiem skorzystania z odliczeń przedmiotowych wydatków będzie wcześniejsze sporządzenie zeznań podatkowych za lata w których wystąpił wydatek, a następnie przeniesienia ich jako ulga do kontynuacji na lata następne. I tak wykazaną ulgę do kontynuacji z lat poprzednich będzie można doliczyć do odliczenia ulgi roku bieżącego.

Należy stwierdzić, że niniejsza informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dokonana została dla konkretnego stanu faktycznego przedstawionego we wniosku na dzień zaistnienia zdarzenia.

Stosownie do art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja, o której mowa w art. 14 a § 1, nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak podatnik zastosował się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14a § 4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu. Interpretacja, o której mowa w art. 14a §1, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowych właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w art. 14b § 5 OP.

Od niniejszego postanowienia na podstawie art. 14a § 4 i art. 236 § 1 Ordynacji podatkowej służy prawo złożenia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Brzegu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia - art.236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa.
Zażalenie, zgodnie z art. 222 w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej powinno zawierać zarzuty przeciwko postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia.

Urząd Skarbowy w Brzegu