P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - PBI-2/415/38/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 02.05.2005, sygn. PBI-2/415/38/05, Urząd Skarbowy Kraków-Krowodrza

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu Państwa wniosku z dnia 28.02.2005 r., uzupełnionego w dniu 25.03.2005 r. o własne stanowisko, w sprawie udzielenia interpretacji w zakresie opodatkowania odszkodowania otrzymanego od X za rozwiązanie umowy najmu, opuszczenie lokalu oraz tytułem zwrotu dokonanych nakładów i ulepszeń, informuje że Państwa stanowisko zawarte we wniosku jest nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Z opisanego przez Państwa stanu faktycznego wynika, że otrzymaliście Państwo odszkodowanie od X za rozwiązanie umowy najmu, opuszczenie lokalu oraz tytułem zwrotu dokonanych nakładów i ulepszeń. Wymieniona umowa została rozwiązana przez właścicieli budynku. Zdaniem Państwa otrzymane odszkodowanie nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) wolne od podatku dochodowego są otrzymane odszkodowania, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw z wyjątkiem:
- określonych w prawie pracy odpraw i odszkodowań z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia umowy o pracę.
- odpraw pienężnych wypłacanych na podstawie przepisów o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników,
- odpraw i odszkodowań z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia funkcjonariuszom pozostającym w stosunku służbowym,
- odszkodowań przyznanych na podstawie przepisów o zakazie konkurencji,
- odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą,
- odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzeniem działów specjalnych produkcji rolnej, z których dochody są opodatkowane na zasadach, o których mowa w art. 27 ust. 1,
- odszkodowań wynikających z zawartych umów lub ugód.
Jednocześnie na mocy art. 21 ust. 1 pkt 3b w/w ustawy o podatku dochodowym wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych są odszkodowania otrzymane na podstawie wyroku lub ugody sądowej do wysokości określonej w tym wyroku, z wyjątkiem odszkodowań:
- otrzymanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, dotyczących korzyści, które popdatnik mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono.
Z uwagi na fakt, iż wysokość otrzymanego przez Państwa odszkodowania ani zasady jego ustalenia nie wynikają z przepisów ustawy z dnia 23.04.1964 r. Kodeks Cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) ani z przepisów ustawy z dnia 21.06.2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. Nr 71, poz. 733 ze zm.), a jedynie wynika z zawartej przez Państwa z wynajmującym umowy, przedmiotowe odszkodowanie podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, gdyż nie zostało ono Państwu przyznane na mocy wyroku ani ugody sądowej.
Opodatkowaniu podlegać będzie otrzymane odszkodowanie pomniejszone o udokumentowane poniesione nakłady na remont zajmowanego mieszkania. Ponadto organ podatkowy wyjaśnia, że sam fakt nie otrzymania informacji PIT-8c nie zwalnia Państwa z obowiązku podatkowego. Wymieniony przychód stanowi źródło przychodu zgodnie z art. 20 ust. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.

Urząd Skarbowy Kraków-Krowodrza