POSTANOWIENIE - Interpretacja - EDB/415-38/HZA/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 21.10.2005, sygn. EDB/415-38/HZA/05, Urząd Skarbowy Poznań-Nowe Miasto

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a §1, 3 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. (tekst jednolity Dz. U. z 2005r.Nr 8 poz. 60 ze zm. ) - Ordynacja podatkowa.Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań - Nowe Miasto ocenia jako nieprawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku podatnika z dnia 25.07.2005r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych.

UZASADNIENIE

W dniu 25.07.2005r. wpłynął do tut. organu podatkowego wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego odnośnie ustalenia wartości początkowej środka trwałego na podstawie opinii rzeczoznawców majątkowych.Wniosek został złożony przez Panią .... na podstawie udzielonego pisemnego pełnomocnictwa z dnia 20 czerwca 2005r. do podpisywania korespondencji dotyczącej składanych zapytań do Urzędu Skarbowego.

Z przedstawionego w zapytaniu stanu faktycznego wynika, że podatnik dokonał zakupu środków trwałych takich jak urządzenia techniczne, budynki i grunty. Do ustalenia wartości początkowej środków trwałych przyjął oszacowanie biegłego sądowego w dziedzinie wyceny nieruchomości oraz biegłego sądowego w dziedzinie wyceny maszyn i urządzeń.

Stanowisko podatnika Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań - Nowe Miasto uznaje za nieprawidłowe.Zgodnie z art. 22g ust.1, pkt 1 i ust. 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz.176 ze zm.) za wartość początkową środków trwałych w przypadku ich nabycia w drodze kupna, uważa się cenę ich nabycia. Za cenę nabycia uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnych i prawnych do używania.

Natomiast art. 22g ust. 8 cyt. ustawy mówi, że jeżeli nie można ustalić ceny nabycia środków trwałych lub ich części nabytych przez podatników przed dniem założenia ewidencji lub sporządzenia wykazu, o których mowa w art. 22n, wartość początkową tych środków przyjmuje się w wysokości wynikającej z wyceny dokonanej przez podatnika, z uwzględnieniem cen rynkowych środków trwałych tego samego rodzaju z grudnia roku poprzedzającego rok założenia ewidencji lub sporządzenia wykazu oraz stanu i stopnia ich zużycia.

Z opinii biegłego, celem ustalenia wartości początkowej środka trwałego, można skorzystać w sytuacji wytworzenia środka trwałego systemem gospodarczym ( art. 22g ust. 4 i 9 wym. ustawy ). Jak wynika z treści pytania, podatnik dokonał zakupu środków trwałych a jednocześnie w opisie stanu faktycznego nie wykazano, iż ustalenie ceny nabycia nie jest możliwe. Oznacza to, że w opisanej sytuacji brak jest przesłanek zastosowania przepisu ust.8 i 9 cytowanego artykułu, natomiast wartość początkowa wspomnianych środków trwałych winna być ustalona zgodnie z przytoczonym ust. 3 art. 22g ustawy. Wskazany przepis nie przewiduje możliwości oszacowania wartości początkowej przez rzeczoznawców w przypadku zakupu środków trwałych.

W tym stanie rzeczy należało postanowić jak w sentencji.Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez stronę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia.

Urząd Skarbowy Poznań-Nowe Miasto