P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - US40-DF2/415-7/VII/2005

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 18.04.2005, sygn. US40-DF2/415-7/VII/2005, Urząd Skarbowy Warszawa-Wola

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 14a § 1, § 3 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. Nr 8 z 2005 r., poz. 60) oraz art. 6 ust. 1 i 2 oraz ust. 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Wola po rozpatrzeniu Pani wniosku z dnia 16 marca 2005 roku (uzupełnionego w dniu 06.04.2005 r.) w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego


p o s t a n o w i ł


- nie podzielić Pani stanowiska, dotyczącego możliwości złożenia wspólnego zeznania o wysokości osiągniętych dochodów za 2004 rok, małżonków z których jeden prowadził pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną w formie karty podatkowej.


U Z A S A D N I E N I E


W dniu 16 marca 2005 roku zwróciła się Pani z wnioskiem o udzielenie interpretacji co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych, który to wniosek zawierał następujące pytanie:
czy będzie Pani mogła za 2004 rok rozliczyć się z małżonkiem z tytułu dochodów, które osiągnęli Państwo z tytułu umowy o pracę ?

Stan faktyczny: W 2004 roku uzyskała Pani dochody z różnych źródeł tj. do dnia ..... 2004 roku była Pani zatrudniona na umowę o pracę w niepełnym wymiarze godzin, od dnia..... 2004 roku do chwili obecnej zatrudniona jest Pani na czas nieokreślony na podstawie umowy o pracę. W 2004 roku prowadziła Pani również działalność gospodarczą opodatkowaną w formie karty podatkowej, zgodnie z ustawą z dnia 20 listopada 1998 roku o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne ( Dz. U z 1998 Nr 144, poz. 930 z późn. zm.). Działalność ta była zawieszona w okresie od ..... 2004 roku do dnia .... 2004 roku. Z tytułu działalności gospodarczej opodatkowanej w formie karty podatkowej złożyła Pani w ustawowym terminie PIT-16A. W 2004 roku mąż Pani uzyskiwał jedynie dochody z tytułu wynagrodzenia ze stosunku pracy.

Stanowisko wnioskodawcy jest następujące: zdaniem Strony w związku z faktem, iż w 2004 roku Strona osiągała dochody z wielu źródeł (wynagrodzenie ze stosunku pracy,pozarolnicza działalność gospodarcza) może skorzystać z możliwości wspólnego opodatkowania małżonków .

Ocena prawna w/w stanowiska wnioskodawcy: art. 6 ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), mówi że małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu od osiąganych przez nich dochodów.Zgodnie z art. 6 ust. 2 w/w ustawy, małżonkowie podlegający obowiązkowi podatkowemu, o których mowa w art. 3 ust.1, między którymi istnieje wspólność majątkowa, pozostający w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, mogą być jednak, z zastrzeżeniem ust. 8, na wniosek wyrażony we wspólnym zeznaniu rocznym opodatkowani łącznie od sumy swoich dochodów określonych zgodnie z art. 9 ust. 1 i 1a, po uprzednim odliczeniu, odrębnie przez każdego z małżonków, kwot określonych w art. 26; w tym przypadku podatek określa się na imię obojga małżonków w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów małżonków, z tym że do sumy tych dochodów nie wlicza się dochodów (przychodów) opodatkowanych w sposób zryczałtowany na zasadach określonych w tej ustawie.Zgodnie z art. 6 ust. 8 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, sposób opodatkowania o którym mowa w ust. 2 i 4, nie ma zastosowania w sytuacji, gdy chociażby do jednego z małżonków, osoby samotnie wychowującej dzieci lub do jej dziecka mają zastosowanie przepisy art. 30c lub ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że w 2004 roku miały do Pani zastosowanie przepisy w/w ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, tak więc biorąc pod uwagę powyższe uzasadnienie organ podatkowy postanawia jak w sentencji.

P O U C Z E N I E

Powyższych informacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w w/w wniosku oraz obowiązujące w dniu złożenia wniosku przepisy prawa podatkowego. Obowiązuje ona do zmiany stanu prawnego odnoszącego się do przedstawionej sytuacji faktycznej.
Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, zgodnie z art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa. Interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy, do czasu jej zmiany lub uchylenia, zgodnie z przepisami art. 14b § 2 ustawy Ordynacja podatkowa.
Zgodnie z przepisami art. 14a § 4 na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa - Wola w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia postanowienia na zasadach określonych w art. 236 § 2 pkt. 1 ustawy Ordynacja podatkowa.

Urząd Skarbowy Warszawa-Wola