Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź - Górna, działając na podstawie przepisów art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja ... - Interpretacja - I/415-169A/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 23.12.2005, sygn. I/415-169A/05, Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Górna

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź - Górna, działając na podstawie przepisów art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) w związku z wnioskiem z dnia 15 listopada 2005 r., w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Pana indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, uznaje za nieprawidłowe przedstawione stanowisko w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów ryczałtów za noclegi w związku z odbywanymi podróżami związanymi z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) - "stosownie do swej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.Interpretacja, o której mowa powyżej następuje w drodze postanowienia i dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Pismem z dnia 15 listopada 2005 r. zwrócił się Pan do tutejszego organu podatkowego z zapytaniem dotyczącym zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, na zlecenie firm polskich, działających na terenie całej Europy, dokonuje Pan oceny przygotowania ich kontrahentów do złożenia wniosków o przyznanie ISO 9002 oraz oceny zgodności z normami działań firm posiadających już ISO. Zdecydowana większość zleceń, wg Pana wyjaśnień, dotyczy audytów wykonywanych poza granicami kraju i wówczas pobyty wynoszą od dwóch do pięciu dni jednorazowo. Pytanie dotyczy możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów z tytułu prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej, wydatków związanych z odbywanymi podróżami w kraju i poza granicę kraju.

Przedstawiając własne stanowisko w sprawie wskazał Pan, że wydatki z tytułu wyjazdów służbowych stanowią koszty uzyskania przychodów do wysokości ryczałtów za hotele określonych w powołanych przez Pana przepisach rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej, z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej, z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź - Górna, po sprawdzeniu, że spełnione zostały warunki określone w art. 14a § 1 i § 2 cytowanej ustawy - Ordynacja podatkowa - udziela poniższej informacji:

Przepisy rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (Dz. U. Nr 236, poz. 1990 ze zm.) oraz rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju (Dz. U. Nr 236 poz. 1991 ze zm.) regulują należności przysługujące pracownikowi z tytułu podróży służbowej i nie mają zastosowania do przedsiębiorcy. W związku z tym przedsiębiorcy nie przysługują ryczałty za noclegi, które przysługują pracownikowi.

Natomiast zgodnie z przepisami art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze zm.) "kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 (...)". Wynika z tego, że podatnik ma możliwość zaliczenia do kosztów wszelkich wydatków pod tym jednakże warunkiem, że mają one bezpośredni związek z prowadzoną działalnością, a ich poniesienie ma wpływ na wielkość osiągniętego przychodu. Z powyższych przepisów wynika więc, że o zaliczeniu wydatków do kosztów uzyskania przychodów decydują dwie przesłanki: bezpośredni związek z prowadzoną działalnością gospodarczą oraz ich wpływ na wielkość osiągniętego przychodu.

Zatem przy ustalaniu kosztów uzyskania przychodów, każdy wydatek wymaga indywidualnej oceny pod kątem bezpośredniego związku z przychodami i racjonalności działania dla osiągnięcia przychodu.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, świadczy Pan usługi doradztwa w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej polegające m.in. na dokonywaniu, na zlecenie firm polskich, działających na terenie Europy, oceny przygotowań ich kontrahentów do złożenia wniosków o przyznanie certyfikatu jakości ISO oraz oceny zgodności z normami działań firm już ten certyfikat posiadających. Z powyższego wynika, że wyjazdy poza miejscowość wskazaną jako siedziba firmy (najczęściej, wg Pana wyjaśnień, są to wyjazdy za granicę) są związane z realizacją powierzonych zleceń i wynikają z istoty prowadzonej działalności gospodarczej.

Natomiast w przedstawionym stanie faktycznym, wydatki za noclegi, ponoszone przez Pana w trakcie odbywanych wyjazdów, związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą, udokumentowane w sposób określony w przepisach § 12 ust. 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 152, poz. 1475 ze zm.), będą stanowiły koszty uzyskania przychodów.

Biorąc pod uwagę przedstawione powyżej uzasadnienie - postanowiono jak w sentencji, uznając przedstawione przez Pana własne stanowisko w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów ryczałtów za noclegi - za nieprawidłowe.

Końcowo informuję, że niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Pana w piśmie z dnia 15 listopada 2005 r. oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Górna