Przedstawiony przez Pana stan faktyczny: ustawa o podatku dochodowym nie uzależnia zaliczenia w koszty uzyskania przychodów wysokości diet z tytułu po... - Interpretacja - PDFI/415-33/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 13.02.2006, sygn. PDFI/415-33/05, Urząd Skarbowy w Białej Podlaskiej

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Przedstawiony przez Pana stan faktyczny: ustawa o podatku dochodowym nie uzależnia zaliczenia w koszty uzyskania przychodów wysokości diet z tytułu podróży służbowej od rodzaju prowadzonej działalności. Jeśli więc wydatki dotyczące wypłacanych diet służą osiąganiu przychodów w myśl art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i nie przekraczają kwot, o których mowa w art. 23 ust. 1 pkt 52 ustawy, wówczas należy je zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Z ww ustawy nie wynika, że diety z tytułu podróży służbowych osób prowadzących działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług kierowcy zostały wyłączone z kosztów uzyskania przychodów.

Pana stanowisko w tej sprawie: uważam, iż skoro prowadząc działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług kierowcy wykonuję zadania służbowe poza miejscowością (wymienioną we wpisie do ewidencji działalności gospodarczej), w której znajduje się siedziba firmy, mam prawo zaliczyć w koszty działalności diety z tytułu podróży służbowej w części nie przekraczającej wysokości diet przysługujących pracownikom.

Ocena prawna stanowiska Pana. Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 z 2000r., poz. 176 z późn.zm.), kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła, są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 tej ustawy.
Zaś jak wynika z art. 23 ust. 1 pkt 52 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wartości diet z tytułu podróży służbowych osób prowadzących działalność gospodarczą i osób z nim współpracujących - w części przekraczającej wysokość diet przysługujących pracownikom, określoną w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra.

Z art. 77 tiret 5 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) wynika, że podróżą służbową jest wykonywanie na polecenie pracodawcy zadania służbowego poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy lub poza stałym miejscem pracy.
Jednakże nie każdy wyjazd poza siedzibę firmy może być uznany za podróż służbową. W przypadku usług transportowych przemieszczanie się poza siedzibę przedsiębiorstwa stanowi istotę działalności gospodarczej. Równocześnie działalność gospodarcza w zakresie świadczenia usług kierowcy (która jak Pan stwierdził w ww. piśmie jest wykonywana poza miejscowością, w której znajduje się siedziba firmy) nie jest wykonywana w stałym miejscu, lecz także polega na przemieszczaniu się z miejsca na miejsce poza siedzibą przedsiębiorstwa. W takich przypadkach wyjazd w celu wykonania usługi transportowej nie jest podróżą służbową. W tych okolicznościach brak jest podstaw do zaliczenia w koszty uzyskania przychodów diet z tytułu podróży służbowych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej czynności związane ze świadczeniem usług kierowcy.

Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego ocenił, że stanowisko Pana w sprawie prawa do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów, diet z tytułu podróży służbowych jako osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług kierowcy, za nieprawidłowe.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia tych zdarzeń w przedstawionym stanie faktycznym. Interpretacja ta nie jest wiążąca dla Pana jako podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Urząd Skarbowy w Białej Podlaskiej