P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - 1421/BF/415-37/GJ/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 04.01.2006, sygn. 1421/BF/415-37/GJ/05, Urząd Skarbowy w Pruszkowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Działając na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 , oraz art.217 ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa / jednolity tekst z 2005r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 z późn. zm. /, art. 9 ust. 1 , art. 21 ust. 1 pkt 3 lit. g/ ustawy z dnia 26.07.1991r.o podatku dochodowym od osób fizycznych / tekst jednolity z 2000r. , Dz.U. Nr 14, poz. 176 z późn. zm./ w związku z Państwa wnioskiem z dnia 24.10.2005r./ data wpływu do Urzędu - 25.10.2005r./, w sprawie rekompensaty za opuszczenie lokalu oraz zrzeczenie się praw wynikających z umowy najmu, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pruszkowie , nie potwierdza Państwa stanowiska i uznaje je za nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Stan faktyczny sprawy przedstawiony przez wnioskodawcę.

Wnioskodawcy byli najemcami lokalu kwaterunkowego. Całą kamienicę wraz z zajmowanym przez nich lokalem odzyskał prawowity właściciel , który następnie sprzedał ją Spółce z o. o. Spółka podpisała aktem notarialnym z dnia 12.10.2005r. z wnioskodawcami umowę rozwiązania umowy najmu , na mocy której zobowiązała się przelać na rachunek bankowy wnioskodawców kwotę 40.000 zł. w zamian za brak roszczeń ze strony wnioskodawców z tytułu rozwiązanego stosunku najmu przedmiotowego lokalu, w szczególności związanych z posiadaniem tego lokalu i poczynionych nakładów. Czy w związku z tym mają obowiązek odprowadzenia podatku dochodowego?

Stanowisko w sprawie:

Zdaniem wnioskodawców kwota wypłacona przez spółkę mająca charakter odszkodowania winna być wolna od podatku dochodowego .

Ocena prawna stanowiska:

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 3 lit g/ ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych / Dz. U. z 2000r. nr 14, poz. 176 z późn. zm./wolne od podatku dochodowego są otrzymane odszkodowania, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw , z wyjątkiem odszkodowań wynikających z zawartych umów lub ugód. Z literalnego brzmienia powołanego przepisu jednoznacznie wynika , że nie wszystkie odszkodowania są wolne od podatku, ale takie których wysokość i zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw. Wyjątek stanowią odszkodowania wynikające z zawartych umów i ugód. W przypadku umowy najmu lokali mieszkalnych uregulowanego w ustawie z dnia 23.04.1964r. - Kodeks Cywilny / Dz. U. nr 16, poz. 93 z późn. zm./ w przepisach art. 680-692 ustawodawca wprowadził w art. 690 k.c. do ochrony praw najemcy lokalu odpowiednie stosowanie przepisów o ochronie własności. Zgodnie z art. 226 k.c. Najemca może żądać zwrotu nakładów koniecznych o tyle, o ile nie mają pokrycia w korzyściach, które uzyskał z rzeczy. Zwrotu innych nakładów może żądać o tyle , o ile zwiększają wartość rzeczy w chwili jej wydania właścicielowi. W przedmiotowej sprawie strony doszły do porozumienia, czego wynikiem była umowa cywilnoprawna, na mocy której wnioskodawcy otrzymali rekompensatę, która podlega opodatkowaniu. Odszkodowanie nie wynika wprost z ustawy - Kodeksu Cywilnego.

Przy interpretacji przepisów podatkowych szczególnie tych, które przewidują zwolnienia podatkowe należy mieć na względzie podstawową regułę podatku dochodowego a mianowicie zasadę powszechności opodatkowania/ art. 84 Konstytucji RP/ oraz art. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c ustawy. Wszelkie przepisy wprowadzające wyjątek od tej zasady, nie podlegają wykładni rozszerzającej co wielokrotnie potwierdził Naczelny Sąd Administracyjny w swoich wyrokach, jak również Trybunał Konstytucyjny w orzeczeniu z dnia 29 .05.1996r., zgodnie z którym " wszelkie normy wprowadzające zwolnienia przedmiotowe mają charakter odstępstwa od zasady powszechności opodatkowania według jednakowych, tych samych dla każdego podatnika zasad. Dlatego też nie można traktować ich rozszerzająco"/ sygn. Akt K. 22/95/.

W związku z powyższym tutejszy Organ podatkowy nie potwierdza stanowiska Wnioskodawców, że odszkodowanie otrzymane w wyniku umowy cywilnoprawnej jest zwolnione od opodatkowania. Brak jest ku temu podstaw prawnych. Należy je wykazać w zeznaniu podatkowym za rok, w którym zostało faktycznie otrzymane.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Zgodnie z przepisem art. 14b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, ul. Felińskiego 2b za pośrednictwem tut. Organu w terminie siedmiu dni od dnia jego doręczenia

Urząd Skarbowy w Pruszkowie