Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz art. 12 ust.... - Interpretacja - US.PDa-415/10/06

shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 21.02.2006, sygn. US.PDa-415/10/06, Urząd Skarbowy w Sanoku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika
Referencje
IS.I/2-415/236/04, informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego

Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz art. 12 ust. 1 i art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), w odpowiedzi na pisemny wniosek płatnika ? Z. z dnia 14.02.2006 r. złożony do tut. organu podatkowego w dniu 14.02.2006 r. o interpretację zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w jego indywidualnej sprawie płatnika, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sanoku, po wnikliwej analizie własnego stanowiska wnioskodawcy oraz obowiązujących przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, postanawia uznać stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe.

W dniu 14.02.2006 r. wpłynął do tut. organu podatkowego pisemny wniosek płatnika o interpretację zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w jego indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Wnioskodawca pyta, czy całkowite lub częściowe dopłaty do czesnego dla podnoszących swoje kwalifikacje zawodowe nauczycieli podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Z przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, że wyżej wymienione dopłaty finansowane są ze środków przeznaczonych na doskonalenie zawodowe nauczycieli wyodrębnionych corocznie w budżecie organu prowadzącego szkoły na podstawie art. 70a ustawy z dnia 26.01.1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2003 r. Nr 118, poz. 1112 ze zm.) z uwzględnieniem przepisów rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 29.03.2002 r. w sprawie sposobu podziału środków na wspieranie doskonalenia zawodowego nauczycieli pomiędzy budżety poszczególnych wojewodów, form doskonalenia zawodowego dofinansowywanych ze środków wyodrębnionych w budżetach organów prowadzących szkoły, wojewodów, ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania oraz szczegółowych kryteriów i trybu przyznawania tych środków (Dz. U. Nr 46, poz. 430). W związku z wejściem w życie z dniem 1.01.2004 r. zmiany do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, uchylającej art. 21 ust. 1 pkt 86, stwierdzono, że dopłaty do czesnego studiującego nauczyciela finansowane ze środków budżetowych wchodzą do podstawy wymiaru podatku dochodowego (ustawa z dnia 12.11.2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1956). Od wyżej wymienionych świadczeń wypłacanych po dniu 1.01.2004 r. dokonywano potrącenia podatku dochodowego. Zdaniem wnioskodawcy (po zapoznaniu się z pismem Izby Skarbowej w Rzeszowie z dnia 4.03.2005 r. (znak: IS.I/2-415/236/04) wartość świadczeń przyznanych na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego nauczycieli, przyznana w oparciu o zacytowane wyżej przepisy jest wolna od podatku dochodowego.

Po wnikliwej analizie przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sanoku postanawia uznać stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe:

Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych. Stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 90 cyt. ustawy wolna od podatku dochodowego jest wartość świadczeń przyznanych zgodnie z odrębnymi przepisami przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego pracownika, z wyjątkiem wynagrodzeń otrzymywanych za czas urlopu szkoleniowego oraz za czas zwolnień z części dnia pracy, przysługujących pracownikom podejmującym naukę w szkołach lub podnoszącym kwalifikacje zawodowe w formach pozaszkolnych.

Przepisami regulującymi możliwość przyznania nauczycielom dopłaty do czesnego lub innych świadczeń są:

  • art. 68 ust. 1 ustawy z dnia 26.01.1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2003 r. Nr 118, poz. 1112 ze zm.), który stanowi: ?nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze zajęć przysługuje urlop płatny dla dalszego kształcenia się oraz inne ulgi i świadczenia związane z tym kształceniem. Nauczyciel może otrzymać urlop płatny lub bezpłatny dla celów naukowych, artystycznych, oświatowych, a bezpłatny z innych ważnych przyczyn?,
  • art. 70a ust. 1 cyt. ustawy, który stanowi: ?w budżetach organów prowadzących szkoły wyodrębnia się środki na dofinansowanie doskonalenia zawodowego nauczycieli z uwzględnieniem doradztwa metodycznego - w wysokości 1 % planowanych rocznych środków przeznaczonych na wynagrodzenia osobowe nauczycieli, z zastrzeżeniem ust. 2?,
  • § 2 ust. 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 29.03.2002 r. w sprawie sposobu podziału środków na wspieranie doskonalenia zawodowego nauczycieli pomiędzy budżety poszczególnych wojewodów, form doskonalenia zawodowego dofinansowywanych ze środków wyodrębnionych w budżetach organów prowadzących szkoły, wojewodów, ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania oraz szczegółowych kryteriów i trybu przyznawania tych środków (Dz. U. Nr 46, poz. 430), zgodnie z którym ze środków na doskonalenie zawodowe nauczycieli, o których mowa w art. 70a ust. 1, dofinansowuje się w części lub w całości m.in.:
    - opłaty za kształcenie pobierane przez szkoły wyższe i zakłady kształcenia nauczycieli,
    - opłaty za kursy kwalifikacyjne i doskonalące, seminaria oraz inne formy doskonalenia zawodowego dla nauczycieli skierowanych przez dyrektora szkoły lub placówki.

W świetle powyższego, skoro dofinansowanie czesnego przyznawane przez pracodawcę nauczycielom na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego udzielane jest na podstawie powołanych wyżej przepisów, to na mocy cyt. art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy podatkowej zwolnione jest od opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Urząd Skarbowy w Sanoku