Podatnicy we wrześniu 2003r. podpisali przedwstępną notarialną umowę zamiany mieszkania. Ostateczna umowa zamiany (przyrzeczona) ma nastąpić do końca... - Interpretacja - BI/005/0850/03

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 12.10.2003, sygn. BI/005/0850/03, Izba Skarbowa w Gdańsku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Podatnicy we wrześniu 2003r. podpisali przedwstępną notarialną umowę zamiany mieszkania. Ostateczna umowa zamiany (przyrzeczona) ma nastąpić do końca 2003r. i w momencie jej podpisania przedmiotowy lokal zostanie Podatnikom wydany. Mieszkanie to przed zamieszkaniem wymagać będzie kapitalnego remontu. Podatnicy chcieliby przed podpisaniem przyrzeczonej umowy zamiany dokonać remontu w tym mieszkaniu.


Stan prawny:


Zgodnie z treścią art. 27a ust.1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r., nr 14, poz. 176 ze zm.) podatek dochodowy od osób, o których mowa w art. 3 ust. 1, obliczony zgodnie z art. 27, obniżony zgodnie z art. 27b o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2-15, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację - zajmowanego na podstawie tytułu prawnego - budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej, utworzonych na podstawie odrębnych przepisów.

Zatem przedmiotowe wydatki podlegają odliczeniu jeśli spełnią następujące warunki:

  • będą przeznaczone na remont i modernizację zajmowanego lokalu mieszkalnego (będącego w posiadaniu Podatnika)
  • Podatnik będzie posiadał tytuł prawny do remontowanego lokalu mieszkalnego, a ponadto
  • będą mieściły się w zakresie rozporządzenia Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 grudnia 1996 r., opublikowanym w Dzienniku Ustaw Nr 156, poz. 788 (art. 27a ust. 17 ustawy),
  • zostaną udokumentowane fakturą wystawioną wyłącznie przez podatnika podatku od towarów i usług, nie korzystającego ze zwolnienia od tego podatku, lub dowodem odprawy celnej, a w przypadku wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej - dowodem tej wpłaty (art. 27a ust. 6 pkt 1 ustawy),
  • nie zostały odliczone od ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie, chyba że zwrócone wydatki zostały zaliczone do przychodów podlegających opodatkowaniu (art. 27a ust. 7 pkt 1 ustawy)
  • będą dotyczyły budynków mieszkalnych lub lokali mieszkalnych znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (art. 27a ust. 7 pkt 2 ustawy).

O ile przytoczone warunki zostaną spełnione łącznie, podatnikowi przysługuje prawo do odliczeń od podatku na zasadach określonych w art. 27a ust. 3 pkt 2, ust. 4, ust. 5, ust. 10 oraz ust. 15 ustawy z dnia 26.07.1991r.

Podkreślenia ponadto wymaga fakt, iż ustawodawca nie uzależnił prawa do omawianej ulgi od innych, niż wyżej wymienionych, warunków.

Przy czym zaznaczyć należy iż, przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie precyzują pojęcia tytułu prawnego, jednakże oczywistym jest, iż uprawnienie osoby do zajmowania danego lokalu musi być określone na podstawie stosownych przepisów prawnych. Zgodnie z utrwaloną linią orzecznictwa NSA za tytuł prawny do lokalu mieszkalnego uważa się m.in.

  • akt własności budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego,
  • umowę najmu lub dzierżawy,
  • przydział lokalu (decyzja),
  • umowę użyczenia,
  • umowę podnajmu lub poddzierżawy
  • bądź inny stosunek zobowiązaniowy, z którego wynika prawo podatnika do korzystania z lokalu mieszkalnego.

W sytuacji zatem, gdyby Podatnicy zajmowali już lokal i nie posiadali jeszcze umowy o ustanowieniu na ich rzecz odrębnej własności tego lokalu mieszkalnego, ale posiadali przedwstępną umowę zawartą z dotychczasowym właścicielem, na podstawie której nabyli by prawo do jego zajęcia przed podpisaniem właściwej umowy przyrzeczonej zamiany tego lokalu: to umowa ta stanowiła by w takim wypadku tytuł prawny do zajmowanego lokalu mieszkalnego, o którym mowa w powołanym przepisie.

W przedstawionym stanie faktycznym sytuacja taka nie miała jednak miejsca, gdyż Podatnicy nie zajmowali lokalu mieszkalnego, bowiem nie został on jeszcze im wydany.

Więc o ile zawarta z dotychczasowym właścicielem przedwstępna umowa zamiany lokalu mieszkalnego mogłaby stanowić tytuł prawny to jednak dopiero w sytuacji gdyby Podatnicy z lokalu tego korzystali, zajmowali lub posiadali.

Zapisy ustawy o podatku dochodowym warunkujące odliczania wydatków remontowo modernizacyjnych nie przewidują bowiem możliwości odliczania wydatków z tytułu remontu ponoszonych przed faktem zajęcia lokalu mieszkalnego, którego wydatki te dotyczą. Ustawodawca wyraźnie daje możliwość odliczeń wydatków remontowych jedynie Podatnikom którzy dany lokal zajmują to znaczy wzięli go w użytkowanie czy posiadanie.

Reasumując powyższe Podatnicy nie mogą w ramach ulgi na remont i modernizację lokalu mieszkalnego odliczać wydatków ponoszonych na remont lokalu, przed jego faktycznym zajęciem, gdyż w tym przypadku nie zostały by spełnione wszystkie warunki nałożone przez ustawodawcę umożliwiające skorzystanie z przedmiotowej ulgi. W momencie ponoszenia wydatków Podatnicy nie zajmowali by bowiem lokalu mieszkalnego, którego wydatki te miałyby dotyczyć ponieważ lokal ten nie został im jeszcze wydany przez dotychczasowego właściciela.

Izba Skarbowa w Gdańsku