Podatniczka jest właścicielką lokalu mieszkalnego, gdzie na parterze znajduje się lokal sklepowy, który został wynajęty. W wynajętym lokalu przeprowa... - Interpretacja - I US I/415/45/03

shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 01.12.2003, sygn. I US I/415/45/03, Pierwszy Urząd Skarbowy w Rzeszowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Podatniczka jest właścicielką lokalu mieszkalnego, gdzie na parterze znajduje się lokal sklepowy, który został wynajęty. W wynajętym lokalu przeprowadzony zostanie remont - wymiana witryny i drzwi wejściowych z uwagi na uszkodzenie i zużycie. Do umowy najmu sporządzono aneks, wprowadzając postanowienia, zgodnie z którymi najemca zobowiązał się do dokonania wymiany stolarki na swój koszt, o który zostanie pomniejszony czynsz za wynajem w pewnym przedziale czasowym (faktura VAT dotycząca poniesionych kosztów wystawiona będzie na wynajmującą). Z tytułu uzyskiwanych przychodów z najmu podatniczka opłaca zryczałtowany podatek dochodowy od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego najemca zobowiązał się do dokonania wymiany stolarki na swój koszt, o który zostanie pomniejszony czynsz za wynajem w pewnym przedziale czasowym (faktura VAT dotycząca poniesionych kosztów wystawiona będzie na wynajmującą). Forma rozliczeń z tytułu najmu pomieszczeń ustalona pomiędzy najemcą a wynajmującą nie może mieć wpływu na wykazywanie przychodu ze sprzedaży usług u wynajmującego, a także nie może wpływać na koszty najemcy. W przedstawionym przypadku będą miały zastosowanie przepisy kodeksu cywilnego, jak również przepisy w zakresie podatku dochodowego. Oznacza to, że rozrachunki z tytułu najmu pomieszczeń, pomiędzy wynajmującą będącą sprzedawcą usługi a firmą będącą najemcą i zarazem nabywcą usługi mają odbywać się na ogólnie obowiązujących zasadach, bowiem strona wynajmująca wyraziła zgodę na pokrycie poniesionych na remont kosztów, zobowiązaniami najemcy zgodnie z umową najmu.

Tak więc wynajmująca powinna wystawić rachunek dla najemcy za czynsz zgodnie z umową najmu i rozliczać podatek dochodowy na dotychczasowych zasadach, tj. zgodnie z ustawą z dnia 20.11.1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.). Zgodnie z zapisami przepisu art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), podatek dochodowy ulega obniżeniu, jeżeli podatnik w roku podatkowym poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację zajmowanego na podstawie tytułu prawnego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego. W związku z tym, że wydatek ten dotyczy lokalu użytkowego ulga remontowa nie przysługuje.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Rzeszowie