POSTANOWIENIE - Interpretacja - II-3/4111-10/415/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 18.07.2005, sygn. II-3/4111-10/415/05, Pierwszy Urząd Skarbowy w Gdyni

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art.14a §1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa /tekst jedn. Dz..U. z 2005r. Nr 8, poz.60/ po rozpatrzeniu wniosku Pani .... zam. ... z dnia 20.05.2005r.(data wpł.) 23.05.2995r.) w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży prawa majątkowego stanowiącego odrębną własności lokalu wraz z udziałem w prawie użytkowania wieczystego gruntu

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

U Z A S A D N I E N I E

Ze stanu faktycznego sprawy wynika, że dnia 02.11.1971r. mąż podatniczki, nabył spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego nr 2 Mąż zmarł dnia 15.09.1992r. a spadek po nim nabyli po 1/2 części żona i syn. Syn swoje udziały podarował matce aktem not. dnia 03.10.1997r.

Tym samym Morska Spółdzielnia Mieszkaniowa z siedz. w Gdyni - pismo z dnia 10.10.1997r. przenosi spółdzielcze własnościowe prawo do przedmiotowego lokalu mieszkalnego wraz z wkładem budowlanym i udziałem członkowskim na Podatniczkę. Dnia 08.01.2004r. Morska Spółdzielnia Mieszkaniowa w Gdyni przenosi nieodpłatnie na rzecz Podatniczki prawo własności przedmiotowego lokalu mieszkalnego jako odrębnej nieruchomości wraz z udziałem w częściach wspólnych budynku oraz takim samym udziałem w prawie wieczystego użytkowania gruntu. Dnia 19.05.2005r. na podstawie aktu not. przedmiotowa nieruchomość została sprzedana. Zdaniem Podatniczki przychód z odpłatnego zbycia przedmiotowego lokalu mieszkalnego nie podlega opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym, ponieważ zbycie miało miejsce po upływie okresu pięcioletniego od nabycia. Źródłem przychodów stosownie do treści art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /tekst jedn. Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm./ jest z pewnymi zastrzeżeniami odpłatne zbycie: a) nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, b) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, c) prawa wieczystego użytkowania gruntów, d) innych rzeczy, - jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonujących zamiany. Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu jest rzeczowym prawem ograniczonym, zbywalnym, podlegającym dziedziczeniu i egzekucji. Treścią spółdzielczego własnościowego prawa lokalu jest prawo używania tego lokalu i dysponowania nim w granicach określonych przez ustawę i statut. Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego - zgodnie z art. 144 § 2 Kodeksu cywilnego - regulują odrębne przepisy. Te odrębne przepisy zostały zawarte w ustawie z dnia 15 grudnia 2000r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz.U. Nr 119, poz. 1116 ze zm.) Zgodnie z art. 17(1) tej ustawy przez umowę o ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, spółdzielnia zobowiązuje się oddać członkowi lokal do używania, a członek zobowiązuje się wnieść wkład budowlany oraz uiszczać opłaty określone w ustawie oraz statucie spółdzielni. Spółdzielnia mieszkaniowa, na wniosek członka spółdzielni, któremu przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu jest zobowiązana na jego wniosek zawrzeć z nim umowę przeniesienia własności, po spełnieniu przez niego przesłanek określonych w tej ustawie (art.17(14)

1.ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych). Podatniczka jako członek spółdzielni zawarła w dniu 08.01.2004r. umowę o ustanowienie odrębnej własności lokalu, przeniesienie jego własności i udziału w prawie użytkowania wieczystego działki. W umowie tej zawartej w formie aktu notarialnego ustanowiono odrębną własność lokalu oraz określono udział przypadający właścicielowi tego lokalu w prawie użytkowania wieczystego działki i częściach wspólnych budynku i przeniesiono nieodpłatnie prawo własności tego lokalu jako odrębnej nieruchomości wraz z określonym udziałem we własności budynku i urządzeń, które służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali oraz takim samym udziałem w prawie użytkowania wieczystego gruntu. Zdaniem tut. organu podatkowego za datę nabycia ww. nieruchomości, od której liczony jest pięcioletni termin określony w powołanym przepisie, nie można uznać momentu przekształcenia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w odrębną własność i oddania w użytkowanie wieczyste gruntu (nieodpłatne). Jest to bowiem tylko zmiana formy prawnej faktycznego prawa do nieruchomości. Takie przekształcenie prawa majątkowego we własność nieruchomości nie stanowi - zdaniem tutejszego organu podatkowego - nabycia prawa do lokalu mieszkalnego, lecz jedynie zmianę formy prawnej do dysponowania tym lokalem. Faktyczne nabycie prawa do tego lokalu mieszkalnego nastąpiło bowiem z chwilą otrzymania od spółdzielni przydziału do lokalu mieszkalnego. Biorąc powyższe pod uwagę, w sytuacji wskazanej przez Panią sprzedaż nieruchomości nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust.1 pkt 8 lit. a ustawy, bowiem minął okres pięciu lat liczony od końca roku kalendarzowego, w którym zostało nabyte spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Gdyni