Strona przedstawiła następujący stan faktyczny:wykonuje usługi na rzecz wydawnictwa szkolno-pedagogicznego, które przekazało jej nieodpłatnie do używa... - Interpretacja - DD/415/3123/28/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 10.08.2005, sygn. DD/415/3123/28/05, Urząd Skarbowy w Pile

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Strona przedstawiła następujący stan faktyczny:wykonuje usługi na rzecz wydawnictwa szkolno-pedagogicznego, które przekazało jej nieodpłatnie do używania samochód ciężarowy m-ki Toyota Yaris o dopuszczalnej ładowności do 550 kg. Prawo do korzystania z tego pojazdu wynika z umowy o świadczenie usług.

Wszystkie koszty związane z eksploatacją samochodu ponosi podatniczka, nie są one w żaden sposób refundowane przez kontrahenta.

W opisanym stanie faktycznym, strona wnosi zapytanie, czy ma prawo zaliczać w ciężar kosztów uzyskania przychodów wydatki związane z eksploatacją samochodu, nie prowadząc przy tym ewidencji przebiegu pojazdu.

Podatniczka uważa, iż nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu, gdyż w myśl przepisów ustawy o podatku dochodowym wykorzystywany przez nią pojazd ma ładowność powyżej 500 kg, a zatem nie jest samochodem osobowym, mimo że dla potrzeb ustawy o podatku od towarów i usług uznawany jest za samochód osobowy.

W myśl przepisu art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm./ kosztami uzyskania przychodu z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu uzyskania przychodu.

Przepis art. 23 ust. 1 pkt 46 w/cyt. ustawy precyzuje m. in., iż do kosztów uzyskania przychodu nie można zaliczyć wydatków związanych z samochodem osobowym, nie wprowadzonym do ewidencji środków trwałych, w wysokości przekraczającej kwotę wynikającą z pomnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu oraz stawki za 1 kilometr przebiegu /tzw. kilometrówka/. Wydatki te można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów pod warunkiem prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu.

Jednakże w przepisie art. 23 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ustawodawca sprecyzował, jakie samochody, w myśl ustawy, uważać należy za samochody osobowe.

Zgodnie z powyższym przepisem samochodem osobowym jest każdy samochód,

który nie posiada homologacji producenta lub importera wymaganej dla samochodów innych niż osobowe oraz którego ładowność nie przekracza 500 kg.

Z wniosku strony oraz przedłożonej kserokopii dowodu rejestracyjnego wynika, iż przedmiotowy samochód został zarejestrowany przez Urząd Dzielnicy Ochota miasta stołecznego Warszawy jako samochód ciężarowy o ładowności 550 kg.

Reasumując, jeżeli samochód, o którym mowa w pytaniu, nie jest zaliczony do samochodów osobowych w świetle art. 23 ust. 3a ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm./, to nie mają zastosowania ograniczenia wynikające z przepisu art. 23 ust. 1 pkt 46 tej ustawy.

Powołane wyżej przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - pozwalają zatem stronie zaliczyć w ciężar kosztów uzyskania przychodów wydatki związane z eksploatacją samochodu marki Toyota Yaris nr rejestracyjny WU .........

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pile uznaje za prawidłowe stanowisko strony przedstawione we wniosku z dnia 15.06.2005r.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku i stanu prawnego obowiązującego na dzień wydania niniejszego postanowienia.

Urząd Skarbowy w Pile