Podatnik prowadzi działalność gospodarczą. Podatnik zamierza podnieść swoje kwalifikacje zawodowe potrzebne do wykonywania usług-kierowcy ,gdyż wykon... - Interpretacja - PF-2/415/179/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 19.07.2005, sygn. PF-2/415/179/05, Pierwszy Urząd Skarbowy w Poznaniu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą. Podatnik zamierza podnieść swoje kwalifikacje zawodowe potrzebne do wykonywania usług-kierowcy ,gdyż wykonywanie tych usług jest ściśle związane z przychodem jaki uzyskuje.

Zdaniem wnoszącego zapytanie, może on odliczyć koszt podniesienia kwalifikacji zawodowych od przychodu, ponieważ jest on ściśle związany z jego uzyskaniem .

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Poznaniu informuje, że zgadza się ze stanowiskiem podatnika o ile stan faktyczny opisany we wniosku zgodny jest ze stanem rzeczywistym.

Zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 22 ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów , z wyjątkiem kosztów wymienionych w art.23 tej ustawy. Jak wynika z powyższego zapisu , do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć jedynie wydatki poniesione w celu uzyskania przychodów. Podatnik prowadzący działalność gospodarczą powinien wykazać związek między wydatkiem a potencjalnym przychodem, zgodnie z zasadą , że poniesienie kosztu po uwzględnieniu związków przyczynowo-skutkowych może doprowadzić do osiągnięcia lub zwiększenia przychodów. W związku z tym, aby wydatki związane z podniesieniem kwalifikacji zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów istnieć musi bezpośrednie przełożenie zdobytych umiejętności na powstanie przychodu. Można bowiem uznać za koszt w prowadzonej działalności gospodarczej wydatki na poszerzenie wiedzy w drodze np. kursów czy szkoleń o ile są one niezbędne w celu uzyskania lub zwiększenia przychodu.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że podniesienie kwalifikacji zawodowych jest warunkiem niezbędnym dla dalszego istnienia i rozwoju firmy-możliwości wykonywania usług jako kierowca, w związku z tym stanowisko podatnika zawarte w piśmie należy uznać za prawidłowe .

Interpretacja jest aktualna według stanu prawnego na dzień jej wydania i do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez pytającego.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Poznaniu