POSTANOWIENIE - Interpretacja - PW-2/4111-415/0045/I/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 12.08.2005, sygn. PW-2/4111-415/0045/I/05, Drugi Urząd Skarbowy w Gdyni

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art.14a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku spółki reprezentowanej przez Prezesa Zarządu z dnia 06.06.2005r. (data wpływu do Kancelarii Podawczej tut. Organu: 09.06.2005r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania przychodu/dochodu osiągniętego przez wspólników z tytułu dobrowolnego umorzenia udziałów w spółce z o.o. za wynagrodzeniem

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że wspólnicy Spółki zamierzają podjąć uchwałę w sprawie umorzenia części udziałów w spółce z o.o. Udziały miałyby być umorzone za zgodą wspólnika w drodze nabycia udziału przez spółkę (umorzenie dobrowolne). Umorzenie udziałów ma nastąpić za wynagrodzeniem poprzez obniżenie kapitału zakładowego spółki. Umorzenie udziałów za wynagrodzeniem skutkuje powstaniem u udziałowca będącego osobą fizyczną przychodu z tytułu ?udziału w zyskach osób prawnych?. Zgodnie z art.30a ust.1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej ustawa) od uzyskanych dochodów (przychodów) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy. Zgodnie z art.41 ust.4 ustawy Spółka jako płatnik jest obowiązana pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych z tytułów określonych w art.30a ust.1.

Czy Spółka ? jako płatnik ? powinna opodatkować przychód czy dochód osiągnięty przez wspólników z tytułu dobrowolnego umorzenia udziałów w Spółce z o.o. za wynagrodzeniem?

Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż w przypadku przychodu z tytułu udziału w zysku osób prawnych, jakim są przychody z umorzenia udziałów, zryczałtowanemu 19% opodatkowaniu podlegać będzie właśnie dochód ustalany jako nadwyżka przychodu z umorzenia nad kosztami nabycia (objęcia) umarzanych udziałów.

Zasady umorzenia udziałów zawarte zostały w ustawie z dnia 15 września 2000r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. nr 94, poz. 1037 z późn. zm.). Przepisy tej ustawy stanowią, że udziały mogą być umorzone jedynie po uzyskaniu wpisu spółki do rejestru i tylko w przypadku, gdy umowa spółki tak stanowi. Umorzenie może być przeprowadzone za zgodą wspólnika w drodze nabycia udziałów przez spółkę ? tzw. umorzenie dobrowolne (art. 199 § 1 Ksh).

Przychody uzyskane przez udziałowca w wyniku umorzenia jego udziałów w spółce, należy kwalifikować jako przychody z kapitałów pieniężnych, a konkretnie - z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, zgodnie z art. 17 ust.1 pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz.176 z późn. zm.) - dalej: updof.

W myśl art.24 ust.5 pkt 2 updof dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także dochód uzyskany z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) na rzecz spółki w celu umorzenia tych udziałów (akcji).

Ustalenie dochodów z tytułu umorzenia udziałów następuje w myśl definicji zawartej w art.24 ust.5d updof. Zgodnie z jego treścią dochodem z umorzenia udziałów lub akcji w spółkach mających osobowość prawną jest nadwyżka przychodu otrzymanego w związku z umorzeniem nad kosztami uzyskania przychodu obliczonymi zgodnie z art.22 ust.1f albo art.23 ust.1 pkt 38; jeżeli nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny, koszty ustala się do wysokości wartości z dnia nabycia spadku lub darowizny.

W przedmiotowej sytuacji koszty uzyskania przychodu należy ustalić w myśl art.23 ust.1 pkt 38 updof. Zgodnie z jego treścią wydatki na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów albo akcji w spółce mającej osobowość prawną oraz innych papierów wartościowych, a także wydatki na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych są kosztem uzyskania przychodu przy ustalaniu dochodu z odpłatnego zbycia tych wkładów, udziałów, akcji oraz innych papierów wartościowych, w tym dochodów z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także umorzenia tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych.

Jednak wciąż moc prawną ma art.30a ust.6 updof, w myśl którego podstawą naliczenia podatku od dochodu z udziału w zyskach osób prawnych jest przychód niepomniejszony o koszty. W tym przypadku zastosować należy wykładnię celowościową, zgodnie z którą opodatkowany jest dochód, nie zaś przychód wynikający z umorzenia udziałów w osobie prawnej.

Zatem opodatkowaniu 19% zryczałtowanym podatkiem dochodowym podlega dochód - zgodnie z art.30a ust.1 pkt 4 updof: od uzyskanych dochodów (przychodów) pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy, z zastrzeżeniem art.52a, z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych.

Na podstawie art.41 ust.4 oraz art.42 ust.1 i 2 updof Spółka jako płatnik zobowiązana będzie pobrać zryczałtowany podatek i przekazać na rachunek właściwego urzędu skarbowego oraz złożyć deklarację PIT-8A.

Wobec powyższego stanowisko wyrażone w piśmie z dnia 09.06.2005r. jest prawidłowe.

Drugi Urząd Skarbowy w Gdyni