Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że jest Pani pracodawcą otrzymującą z PFRON dofinansowanie do wynagrodzeń osób niepełnosprawn... - Interpretacja - IX-005/304/Z/K/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 02.09.2005, sygn. IX-005/304/Z/K/05, Urząd Skarbowy Łódź-Widzew

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że jest Pani pracodawcą otrzymującą z PFRON dofinansowanie do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych oraz dofinansowanie do części wynagrodzenia odpowiadającej należnej składce na ubezpieczenie emerytalne. Pani zdaniem środki otrzymane z PFRON są objęte zwolnieniem od podatku dochodowego.

Zgodnie z art. 25 ust. 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. Nr 123, poz. 776 ze zm.), w zakładach pracy zatrudniających mniej niż 25 osób, w stosunku do zatrudnionych osób niepełnosprawnych, część ich wynagrodzenia w wysokości składki emerytalnej finansowana jest z funduszu.

Podkreślić należy, iż w/w dofinansowanie nie może być utożsamiane ze świadczeniami na rehabilitację zawodową i społeczną osób niepełnosprawnych, o których to świadczeniach jest mowa w rozdziale 3 ustawy (według art. 10 owa rehabilitacja realizowana jest głównie za pomocą udziału niepełnosprawnych w warsztatach terapii zajęciowej oraz turnusach rehabilitacyjnych).

Z kolei według z art. 14 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), przychodem z działalności gospodarczej są również:

- dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków, z wyjątkiem gdy przychody te są związane z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, od których, zgodnie z art. 22a-22o, dokonuje się odpisów amortyzacyjnych.

Zgodnie z powyższym zapisem, dofinansowanie do wynagrodzenia osób niepełnosprawnych bez względu na źródło, z którego pochodzą, otrzymane przez pracodawcę nie prowadzącego zakładu pracy chronionej, stanowią przychód z działalności gospodarczej opodatkowany podatkiem dochodowym. Zatem z dniem otrzymania refundacji ze środków PFRON na powyższy cel, stanowi ona przychód podatkowy.

Ponadto tutejszy organ nadmienia, że zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kosztami uzyskania przychodów są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy. Powyższe oznacza, że wydatki poniesione przez pracodawcę na wynagrodzenia oraz kwota pozostałych składników podwyższonych kosztów zatrudnienia w myśl wyżej cytowanego art. 22 ust. 1 będzie stanowić koszt uzyskania przychodów.

Urząd Skarbowy Łódź-Widzew