- Interpretacja - US I/1-415/15/2005

shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 18.08.2005, sygn. US I/1-415/15/2005, Urząd Skarbowy w Piotrkowie Trybunalskim

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Wnioskiem z dnia 09.06.2005r (uzupełnionym pismem z 08.07.2005r.) podatniczka wystąpiła o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie przedstawiając następujący stan faktyczny.

We wniosku podała, iż w dniu 08.06.2005r. nastąpiła ugoda sądowa, w wyniku której przyznano podatniczce odszkodowanie od wydawcy za naruszenie praw autorskich tj.

1) 20 tysięcy złotych,

2) 160 tysięcy egzemplarzy bajek autorstwa podatniczki, pochodzących ze zwrotów o wartości sklasyfikowanej przez wydawcę jako makulatura i oszacowanej przez niego na wartość 19.500zł.

Aby odzyskać należne pieniądze znaczną część książeczek podatniczka chciałaby sprzedać, a część podarować małym czytelnikom.

W związku z powyższym podatniczka skierowała zapytania odnośnie opodatkowania podatkiem dochodowym i podatkiem VAT.

Wniosek w części dotyczącej opodatkowania odszkodowania z tytułu naruszenia praw autorskich podatkiem dochodowym oraz w zakresie zagadnień dotyczących opodatkowania podatkiem VAT oraz w zakresie nieodpłatnego przekazania książeczek autorstwa podatniczki podatkiem dochodowym zostaje rozpatrzony odrębnymi postanowieniami.

Niniejszym postanowieniem tut. organ udziela pisemnej interpretacji odnośnie obowiązków w podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu sprzedaży książek otrzymanych w formie odszkodowania.

Zdaniem podatniczki sprzedając część książek będzie wpłacała 10% podatek do Urzędu.

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają na podstawie art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r Nr 14 poz. 176 ze zm.) wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów , od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Wartość otrzymanych książek stanowi odszkodowanie. Jednakże sprzedaż tych książek będzie sprzedażą towarów, a uzyskany przychód przychodem z działalności gospodarczej.

W myśl art. 10 ust. 1 pkt 3 cytowanej ustawy o podatku dochodowym... źródłem przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

Stosownie do art. 5a pkt 6 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przez pozarolniczą działalność gospodarczą rozumie się działalność zarobkową wykonywaną w sposób zorganizowany i ciągły, prowadzoną we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Biorąc pod uwagę powołane wyżej przepisy tut. organ stwierdza, iż sprzedaż książek autorstwa podatniczki należy zakwalifikować jako przychód z działalności gospodarczej, gdyż podatniczka będzie dokonywała sprzedaży towarów. O tym, że będzie to działalność gospodarcza decydują cechy charakterystyczne działalności, takie jak cele zarobkowe, prowadzenie jej na własny rachunek, a także powtarzalność podejmowanych działań, podporządkowanie zasadzie racjonalnego gospodarowania oraz uczestnictwo w obrocie gospodarczym.

W świetle powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Piotrkowie Tryb. uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku z 09.06.2005r uzupełnionym pismem z 08.07.2005r odnośnie opodatkowania dochodu ze sprzedaży otrzymanych książek 10% podatkiem dochodowym.

Za przychód z działalności gospodarczej zgodnie z art. 14 ust. 1 powołanej ustawy o podatku dochodowym uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

W myśl art. 22 ust. 1 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Stosownie do art. 24 ust. 2 w/w ustawy u podatników osiągających dochody z działalności gospodarczej i prowadzących księgi przychodów i rozchodów dochodem z działalności jest różnica pomiędzy przychodem w rozumieniu art. 14 a kosztami uzyskania powiększona o różnicę pomiędzy wartością remanentu końcowego i początkowego towarów handlowych...

W myśl powołanych wyżej przepisów w przypadku prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej dochodem będzie różnica między przychodem uzyskanym ze sprzedaży książek, a poniesionymi kosztami związanymi z prowadzeniem tej działalności.

Podatek dochodowy wylicza się od podstawy opodatkowania wg skali podatkowej na podstawie art. 27 ust. 1 w/w ustawy lub wg stawki 19% w zależności od wybranego sposobu opodatkowania.

W myśl art. 9a ust. 2 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnicy mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu. Podatek wynosi wówczas 19% podstawy obliczenia podatku.

Podatnicy osiągający dochody z działalności gospodarczej, o której mowa w art. 14 są obowiązani na podstawie art. 44 ust. 1 pkt 1 w/w ustawy bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy, a w myśl art. 45 ust. 1 w/w ustawy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym.

Urząd Skarbowy w Piotrkowie Trybunalskim