POSTANOWIENIE - Interpretacja - 1424/2150/4111/415/55/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 05.09.2005, sygn. 1424/2150/4111/415/55/05, Pierwszy Urząd Skarbowy w Radomiu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a § 1, § 3 i § 4, art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Pani... z dnia 15.06.2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisu art. 6 ust. 4 w zw. z art. 6 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) w zakresie możliwości opodatkowania dochodów za 2005r. jako osoba samotnie wychowująca dziecko.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, iż stanowisko Podatnika jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15.06.2005r. do tut. organu podatkowego wpłynął wniosek Pani ... o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Z przedmiotowego wniosku wynika, iż Pani... do 2004r. rozliczała się jako osoba samotnie wychowująca dzieci z córką ... urodzoną 11.08.1980r. studentką ... 24 kwietnia 2004r. córka wyszła za mąż za studenta ( nie uzyskującego dochodów). 9 sierpnia 2004r. córka urodziła syna. Obydwoje pozostają na utrzymaniu Wnioskodawczyni. Córka pozostaje aktualnie na urlopie dziekańskim, jako studentka II roku studiów licencjackich. Po odbyciu miesięcznych praktyk uzyska status studentki III ostatniego roku. Córka uzyskuje dochód z tytułu renty rodzinnej po ojcu ... zmarłym w 1990r. 11 sierpnia 2005r. córka ukończyła 25 lat. Pani ... w 2005r. osiąga dochody z tytułu wynagrodzenia za pracę.

Wobec Pani... nie toczy się kontrola podatkowa, postępowanie podatkowe, ani postępowanie przed sądem administracyjnym.

Zdaniem Strony przysługuje jej prawo do rozliczenia podatku dochodowego za 2005r. na zasadach określonych dla osób samotnie wychowujących dzieci pomimo, iż w stosunku do sytuacji z 2004r. nastąpiły w/w zmiany.

Zgodnie z art. 14a § 1 stosownie do swojej właściwości miejscowej naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W myśl § 3 w/w przepisu interpretacje, o których mowa w § 1, zawierają ocenę prawną stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa.

W myśl przepisu art. 6 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych od osób samotnie wychowujących w roku podatkowym:
1) dzieci małoletnie,
2) dzieci, bez względu na ich wiek, na które zgodnie z odrębnymi przepisami, pobierany był zasiłek pielęgnacyjny,
3) dzieci do ukończenia 25 lat uczące się w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty lub w przepisach o szkolnictwie wyższym, lub w przepisach o wyższych szkołach zawodowych, jeżeli w roku podatkowym dzieci te nie uzyskały dochodów, z wyjątkiem dochodów wolnych od podatku dochodowego, renty rodzinnej oraz dochodów w wysokości nie powodującej obowiązku zapłaty podatku
- podatek może być określony, z zastrzeżeniem ust. 8, na wniosek wyrażony w rocznym zeznaniu podatkowym, w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy dochodów osoby samotnie wychowującej dzieci, z uwzględnieniem art. 7, z tym że do sumy tych dochodów nie wlicza się dochodów (przychodów) opodatkowanych w sposób zryczałtowany na zasadach określonych w tej ustawie.

Z przytoczonego przepisu wynika, iż podatnik może skorzystać z preferencyjnego rozliczenia w przypadku łącznego spełnienia następujących przesłanek:
- podatnik jest osobą samotnie wychowującą dzieci,
- podatnik samotnie wychowuje dzieci w roku podatkowym,
- dzieci należą do jednej z trzech kategorii wymienionych w cytowanym przepisie,
- dochodów osoby samotnie wychowującej dzieci nie łączy się z dochodami opodatkowanymi w sposób zryczałtowany na zasadach określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych,
- wniosek o obliczenie podatku w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci został wyrażony w zeznaniu podatkowym złożonym w ustawowym terminie.

W myśl przepisu art. 6 ust. 8 w/w ustawy sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2 i 4, nie ma zastosowania w sytuacji, gdy chociażby do jednego z małżonków, osoby samotnie wychowującej dzieci lub do jej dziecka mają zastosowanie przepisy art. 30c lub ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Za osobę samotnie wychowującą dzieci, zgodnie z przepisem art. 6 ust. 5 w/w ustawy, uważa się jednego z rodziców albo opiekuna prawnego, jeżeli osoba ta jest panną, kawalerem, wdową, wdowcem, rozwódką, rozwodnikiem, albo osobą, w stosunku do której orzeczono separację w rozumieniu odrębnych przepisów. Za osobę samotnie wychowującą dzieci uważa się również osobę pozostającą w związku małżeńskim, jeżeli jej małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności.

Z treści zapytania wysunięto wniosek, iż Podatniczka od 1990r. tj. od śmierci swojego męża pozostaje wdową.

Przepis art. 6 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczy jednak osób, które "w roku podatkowym" samotnie wychowywały dzieci w roku podatkowym" m.in. dzieci do ukończenia 25 lat uczące się w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty lub w przepisach o szkolnictwie wyższym, lub w przepisach o wyższych szkołach zawodowych, jeżeli w roku podatkowym dzieci te nie uzyskały dochodów, z wyjątkiem dochodów wolnych od podatku dochodowego, renty rodzinnej oraz dochodów w wysokości nie powodującej obowiązku zapłaty podatku (art. 6 ust. 4 pkt 3 w/w przepisu).

Należy wskazać, iż wychowywanie dzieci jest jednym z elementów wykonywania władzy rodzicielskiej. Zgodnie z przepisem art. 95 § 1 Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego władza rodzicielska obejmuje w szczególności obowiązek i prawo rodziców do wykonywania pieczy nad osobą i majątkiem dziecka oraz do wychowywania dziecka.

Jest to więc ogół obowiązków rodziców względem dziecka, mających na celu zapewnienie należytej pieczy i strzeżenie jego interesów. Natomiast wychowanie oznacza w szczególności zabezpieczenie dziecku wydatków na szkołę i pomoce naukowe.

Córka Podatniczki w kwietniu 2004r. zawarła związek małżeński i założyła własną rodzinę.

W związku z powyższym nie można uznać, iż Podatniczka w 2005r. samotnie wychowuje dziecko tak więc nie przysługuje jej prawo do rozliczenia podatku dochodowego za 2005r. na zasadach określonych dla osób samotnie wychowujących dzieci.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Podatniczka łoży na utrzymanie oraz wykształcenie zamężnej córki i jej syna. Fakt pomagania w pokrywaniu kosztów utrzymania pełnoletniej córce, której renta rodzinna nie wystarcza na zabezpieczenie bytu własnej rodziny (mąż i syn) nie jest jednoznaczny z wychowywaniem. Rodzi jednak dla Wnioskodawczyni obowiązek alimentacyjny względem córki i jej syna, który polega na czynnościach mających na celu zaspokojenie potrzeb osoby, która sama się utrzymać nie może. Obowiązek alimentacyjny obejmuje dostarczenie środków utrzymania i wychowania.

Mając na uwadze powyższe Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, iż stanowisko zajęte przez Panią we wniosku jest nieprawidłowe.

Pouczenie:

Pierwszy Urząd Skarbowy w Radomiu