Podatnik posiada rachunek papierów wartościowych w Domu Maklerskim, za pomocą którego w 2005 r. zamierza dokonywać kupna i sprzedaży akcji różnych sp... - Interpretacja - PDII/415/1-20/A/80/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 22.08.2005, sygn. PDII/415/1-20/A/80/05, Urząd Skarbowy w Kłodzku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Podatnik posiada rachunek papierów wartościowych w Domu Maklerskim, za pomocą którego w 2005 r. zamierza dokonywać kupna i sprzedaży akcji różnych spółek notowanych na giełdzie papierów wartościowych na własne imię i nazwisko. Zakup i sprzedaż nie będzie dokonywana w ramach działalności gospodarczej.

Według podatnika w 2005 r. tak jak w 2004 r. nadal opodatkowaniu podlega dochód uzyskany z obrotu kupna i sprzedaży akcji i innych papierów wartościowych. Rozliczenia dokonuje się w zeznaniu podatkowym PIT-38 sporządzonym na podstawie informacji PIT-8C przekazanej na imię i nazwisko podatnika przez Dom Maklerski, w którym podatnik posiada rachunek. Podstawą ustalenia dochodu podlegającego opodatkowaniu, uzyskanego z obrotu akcjami będzie przychód z odpłatnego zbycia akcji i innych papierów wartościowych pomniejszony o koszty jego uzyskania, tj. koszty zakupu akcji i innych papierów wartościowych w ciągu roku rozliczeniowego oraz koszty obsługi Domu Maklerskiego wykazane w PIT-8C.

Dokonując oceny prawnej przedstawionego powyżej stanowiska podatnika Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kłodzku stwierdził, co następuje.

Art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) stanowi, iż źródłem przychodu są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c. Zgodnie z regulacjami zawartymi w art. 17 ust. 1 pkt 6 ww. ustawy, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych i realizacji praw wynikających z papierów wartościowych, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy o publicznym obrocie papierami wartościowymi. Stosownie zaś do treści art. 30b ust. 1 ww. ustawy od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, i z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu.
Dochodem jest osiągnięta w roku podatkowym różnica między:

    - sumą przychodów uzyskanych z tytułu zbycia papierów wartościowych a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f lub ust. 1g lub art. 23 ust. 1 pkt 38, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 13 i 14,
    - sumą przychodów uzyskanych z realizacji praw wynikających z papierów wartościowych, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy o publicznym obrocie papierami wartościowymi, a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 38a),
    - sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych oraz realizacji praw z nich wynikających a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 38a,
    - sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f lub art. 23 ust. 1 pkt 38).

Ww. dochodów nie łączy się z innymi dochodami (podst. prawna - art. 30b ust. 5).

W myśl art. 23 ust. 1 pkt 38 cyt. ustawy o podatku dochodowym nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów albo akcji w spółce mającej osobowość prawną oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa kapitałowych w funduszach kapitałowych. Wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu przy ustalaniu dochodu z odpłatnego zbycia tych wkładów, udziałów, akcji oraz innych papierów wartościowych, w tym dochodu z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także umorzenia tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych.
Biura Maklerskie stosownie do art. 39 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, są obowiązane, w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym, przesłać imienne informacje o wysokości dochodu, o którym mowa w art. 30b ust. 2 ww. ustawy, sporządzone według ustalonego wzoru (PIT-8C). Informację PIT-8C biura maklerskie przekazują podatnikowi i naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku podatnika, o którym mowa w art. 3 ust. 2a ustawy, naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu w sprawach opodatkowania osób zagranicznych.

Natomiast w myśl art. 45 ust. 1a pkt 1 ww. ustawy po zakończeniu roku podatkowego podatnicy są obowiązani w terminie do dnia 30 kwietnia następnego roku składać urzędom skarbowym odrębne zeznania, według ustalonych wzorów, o wysokości osiągniętego w roku podatkowym dochodu (poniesionej straty) z kapitałów opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30b ww. ustawy.

Biorąc pod uwagę powyższe przepisy należy uznać, że w opisanej przez Pana sytuacji, w przypadku zbywania papierów wartościowych, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych stawką 19% podlega uzyskany z tego tytułu dochód. Uzyskując dochody z przedmiotowego źródła przychodu nie ma Pan obowiązku wpłacania zaliczek w trakcie roku podatkowego. Rozliczenie podatku należnego za dany rok podatkowy nastąpi w zeznaniu podatkowym za ten rok (PIT-38) sporządzonym na podstawie imiennej informacji wystawionej przez Dom Maklerski oraz innych dokumentów niezbędnych do ustalenia faktycznie poniesionych kosztów mających wpływ na ustalenie tego dochodu np. koszty poniesione w roku podatkowym związane z obsługą rachunku przez biuro maklerskie, koszty prowizji, w tym prowizji kupna i sprzedaży, poniesionych w roku związanych z prowadzeniem lub założeniem rachunku, koszty transferu, zdeponowania papierów itp.

Urząd Skarbowy w Kłodzku