W okresie od 26 kwietnia do 31 lipca 2004 r. Podatnik prowadził wykłady na Uniwersytecie w Niemczech na podstawie cywilnoprawnej umowy dotyczącej świ... - Interpretacja - PF/2/415/167/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 08.07.2005, sygn. PF/2/415/167/05, Pierwszy Urząd Skarbowy w Poznaniu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W okresie od 26 kwietnia do 31 lipca 2004 r. Podatnik prowadził wykłady na Uniwersytecie w Niemczech na podstawie cywilnoprawnej umowy dotyczącej świadczenia usług. Od dochodu osiągniętego w związku z z w/w umową w Niemczech nie został odprowadzony podatek dochodowy. Podatnik stoi na stanowisku, że zgodnie z umową zawartą między Polską a Niemcami, dotyczącą unikania podwójnego opodatkowania, a konkretnie z zapisem dotyczącym wynagrodzenia nauczycieli akademickich uzyskane przez niego dochody z zagranicy będą podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym w Polsce jako przychody z działalności wykonywanej osobiście, w związku z czym będzie miał prawo do pomniejszenia uzyskanego przychodu o zryczałtowane koszty uzyskania przychodu w wysokości 50%.

W art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz.U. Nr 14 z 2000r., poz.176 z późniejszymi zmianami) została wyrażona zasada, zgodnie z którą osoby fizyczne, mające miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów.
Zgodnie z treścią art. 18 umowy z dnia 18 grudnia 1972r. w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i majątku, zawartej między Polską Rzecząpospolitą Ludową a Republiką Federalną Niemiec (Dz. U. Nr 31 z 1975r., poz. 163), z której wynika, że wynagrodzenia nauczycieli akademickich i innych nauczycieli, którzy mają miejsce zamieszkania w jednym Umawiającym sie Państwie i podczas przejściowego pobytu w drugim Umawiajacym się Państwie nie przekraczajacego 2 lat na uniwersytecie albo w innym zakładzie naukowym lub badawczym, nie służącym celom zarobkowym, wykonują działalność dydatkyczną albo prowadzą badania naukowe, mogą być opodatkowanie tylko w pierwszym państwie.
W związku z powyższym uzyskane w Niemczech dochody z tytułu wynagrodzenia za nauczanie na uniwersytecie podatnik jest zobowiazany opodatkować w Polsce.

Odpowiadając na pytanie podatnika w części dotyczącej możliwości pomniejszenia uzyskanego przychodu o zryczałtowane koszty uzyskania przychodu w wysokości 50% organ podatkowy wyjaśnia, iż dochody z tytułu opracowania i prowadzenia wykładów należy potraktować jako dochody z praw autorskich, o ile w/w czynności jako utwór są przedmiotem prawa autorskiego w świetle art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 04 lutego 1994r. o. prawie autorskim i prawach pokrewnych (t. j. Dz.U. z 2000r., Nr 80, poz. 904 z późniejszymi zmianami). Jeżeli w/w czynnosci są przedmiotem prawa autorskiego popdatnikowi przysługuje prawo do odliczenia kosztów uzyskania przychodów w wysokości 50% uzyskanego przychodu, w myśl art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, z tytułu korzystania przez niego jako twórcę z praw autorskich i pokrewnych.

Należy jednak wskazać, że jeśli podatnik potrafi udowodnić (np. za pomocą faktur), że koszty uzyskania przychodu były wyższe niż wynikające z w/w norm procentowych to koszty uzyskania przyjmuje się w wysokości kosztów faktycznie poniesionych.
Konkludując, jeżeli zawarta przez podatnika umowa była umową o dzieło to podatnik ma prawo do zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodu.
Tym samym stanowisko podatnika jest prawidłowe, o ile stan faktyczny przedstawiony w pismie zgodny jest ze stanem rzeczywistym.

Interpretacja jest aktualna według stanu prawnego na dzień zaistnienia zdarzenia, do czasu zmiany stanu faktycznego przedstawionego przez pytającego.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Poznaniu