Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządz... - Interpretacja - IBPB2/415-624/08/MK (KAN-3304/03/08)

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 27.06.2008, sygn. IBPB2/415-624/08/MK (KAN-3304/03/08), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach

Temat interpretacji

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana Z. J., przedstawione we wniosku z dnia 28 marca 2008r. (data wpływu do tut. Biura 31 marca 2008r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości odliczenia w ramach ulgi z tytułu systematycznego gromadzenia oszczędności w Kasie Mieszkaniowej skapitalizowanych odsetek - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 31 marca 2008r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości odliczenia w ramach ulgi z tytułu systematycznego gromadzenia oszczędności w Kasie Mieszkaniowej skapitalizowanych odsetek.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca w dniu 31 grudnia 2001r. zawarł z Bankiem prowadzącym Kasę Mieszkaniową umowę o kredyt kontraktowy, na podstawie której dokonuje systematycznego gromadzenia oszczędności w Kasie Mieszkaniowej. Ulga z tytułu systematycznego gromadzenia oszczędności na rachunku oszczędnościowo - kredytowym w jednym banku prowadzącym kasę mieszkaniową została zlikwidowana z dniem 1 stycznia 2002r. z jednoczesnym zachowaniem praw nabytych określonych w art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 21 listopada 2001r. Z treści tego artykułu wynika, że Podatnikom, którzy zawarli umowę o kredyt kontraktowy z bankiem prowadzącym kasę mieszkaniową o systematyczne gromadzenie oszczędności, według zasad określonych w przepisach o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego i przed dniem 1 stycznia 2002 r. nabyli prawo do odliczania od podatku wydatków poniesionych na cel określony w art. 27a ust. 1 pkt 2 ustawy wymienionej w art. 1, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002r., przysługuje, na zasadach określonych w tej ustawie, prawo do odliczania od podatku dalszych kwot wpłaconych oszczędności na kontynuację systematycznego gromadzenia oszczędności wyłącznie na tym samym rachunku oszczędnościowo-kredytowym i w tym samym banku prowadzącym kasę mieszkaniową, poniesionych od dnia 1 stycznia 2002r., do upływu określonego przed dniem 1 stycznia 2002r. terminu systematycznego gromadzenia oszczędności, wynikającego z umowy o kredyt kontraktowy.Stosownie do treści art. 27a ust. 3 ustawy, kwota, o którą zmniejsza się podatek, nie może przekroczyć za rok podatkowy 30% wydatków (z tytułu systematycznego gromadzenia oszczędności) nie więcej jednak niż 6% kwoty, o której mowa w art. 27a ust. 2.Korzystając z prawa wynikającego z ww. przepisów, od dokonanych wpłat wnioskodawca dokonuje stosownych odliczeń od podatku.Oprócz wpłat wnioskodawcy, środki na rachunku kasy mieszkaniowej są powiększane każdego roku przez bank z tytułu odsetek od zgromadzonych środków. Odsetki te są kapitalizowane (doliczane do oszczędności wnioskodawcy) na koniec każdego roku kalendarzowego. Te skapitalizowane odsetki stanowią integralną część wkładu na rachunku nie można ich wypłacić bo stanowiłoby to naruszenie warunków umowy, a w konsekwencji utratę prawa do ulgi.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Zdaniem wnioskodawcy, przysługuje mu prawo do ulgi podatkowej od skapitalizowanych odsetek. Przemawiają za tym następujące okoliczności:

  • środki z tego tytułu zwiększają stan gromadzonych oszczędności, które będą do dyspozycji wnioskodawcy dopiero po rozwiązaniu umowy o kredyt kontraktowy,
  • nie ma przepisów prawa, które wyłączałyby tego rodzaju wpłaty z odliczeń od podatku,
  • w sytuacji swobodnego dysponowania tymi środkami pieniężnymi (gdyby bank wypłacił do rąk wnioskodawcy należne odsetki), to samodzielnie wpłacając je na rachunek kasy mieszkaniowej wnioskodawca miałby prawo do omawianej ulgi, a zatem dla rozliczenia podatku skutek byłby identyczny jedynie niepotrzebnie skomplikowałaby się forma wpłat z tego tytułu.

Wnioskodawca nadmienił ponadto, że w omawianej sprawie zwrócił się telefonicznie o przedstawienie stanowiska w Krajowej Informacji Podatkowej. Osoba udzielająca wyjaśnień (po konsultacji w szerszym gronie ekspertów podatkowych) potwierdziła, że przysługuje prawo do ulgi podatkowej od skapitalizowanych odsetek.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam, co następuje:

Zgodnie z art. 27a ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym do końca 2001r., podatek dochodowy od osób, o których mowa w art. 3 ust. 1, obliczony zgodnie z art. 27, obniżony zgodnie z art. 27b o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2-17, jeżeli w roku podatkowym podatnik systematycznie gromadził oszczędności wyłącznie na jednym rachunku oszczędnościowo-kredytowym i w jednym banku prowadzącym kasę mieszkaniową, według zasad określonych w odrębnych przepisach.Podstawę określenia przysługującej kwoty odliczeń od podatku z tytułu wydatków, o których mowa w ust. 1 m.in. w pkt 2, ustala się na podstawie kwoty stanowiącej iloczyn 70 m2 powierzchni użytkowej i wskaźnika przeliczeniowego 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, ustalonego do celów obliczenia premii gwarancyjnej od wkładów na oszczędnościowych książeczkach mieszkaniowych za III kwartał roku poprzedzającego rok podatkowy (art. 27a ust. 2 ww. ustawy).

Kwota, o którą zmniejsza się podatek, nie może przekroczyć za rok podatkowy 30% wydatków, nie więcej niż 6% kwoty stanowiącej podstawę określenia przysługującej kwoty odliczeń (art. 27a ust. 3 lit. b) ww. ustawy).Odliczenie to z dniem 1 stycznia 2002r. zostało wykreślone z katalogu ulg podatkowych. Jednak zgodnie z art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 21 listopada 2001r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134, poz. 1509) podatnikom, którzy zawarli umowę o kredyt kontraktowy z bankiem prowadzącym kasę mieszkaniową o systematyczne gromadzenie oszczędności, według zasad określonych w przepisach o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego, i przed dniem 1 stycznia 2002r. nabyli prawo do odliczania od podatku wydatków poniesionych na cel określony w art. 27a ust. 1 pkt 2 ustawy wymienionej w art. 1, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002r., przysługuje, na zasadach określonych w tej ustawie, prawo do odliczania od podatku dalszych kwot wpłaconych oszczędności na kontynuację systematycznego gromadzenia oszczędności wyłącznie na tym samym rachunku oszczędnościowo-kredytowym i w tym samym banku prowadzącym kasę mieszkaniową, poniesionych od dnia 1 stycznia 2002r., do upływu określonego przed dniem 1 stycznia 2002r. terminu systematycznego gromadzenia oszczędności, wynikającego z umowy o kredyt kontraktowy.

Odrębnymi przepisami, o których mowa w ww. art. 27a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jest ustawa z dnia 26 października 1995r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (Dz. U. z 2000r. Nr 98, poz. 1070 ze zm.), która określa m.in. zasady gromadzenia oszczędności i udzielania kredytów kontraktowych na cele mieszkaniowe. Zgodnie z art. 8 ust. 1 tej ustawy, przez zawarcie umowy o kredyt kontraktowy osoba fizyczna zobowiązuje się do systematycznego gromadzenia oszczędności w kasie mieszkaniowej przez czas oznaczony, a bank prowadzący kasę mieszkaniową - do przechowywania oszczędności i udzielenia po upływie tego okresu, z zastrzeżeniem art. 12 i 13, długoterminowego kredytu na cele mieszkaniowe.Przepis art. 9 ust. 1 ww. ustawy stanowi, iż umowa o kredyt kontraktowy powinna być, pod rygorem nieważności, zawarta na piśmie i określać co najmniej strony umowy, warunki systematycznego oszczędzania, wysokość oprocentowania oszczędności, zobowiązanie banku do zawarcia umowy kredytowej, o której mowa w art. 12, wraz z ustaleniem istotnych warunków tej umowy.Oszczędności gromadzone na rachunku oszczędnościowo-kredytowym w kasie mieszkaniowej są oprocentowane w wysokości co najmniej 0,25 stopy redyskonta w Narodowym Banku Polskim, jednak w wysokości nie mniejszej niż 2% w stosunku rocznym (art. 11 ust. 1 ww. ustawy).

Warunki zawierania umów o kredyt kontraktowy, o którym mowa w ww. przepisach ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego, wynikają z § 2 ust. 1 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 11 czerwca 1996r. w sprawie ogólnych warunków umów o kredyt kontraktowy (Dz. U. Nr 68, poz. 330), który stanowi, iż umowa o kredyt kontraktowy powinna zawierać postanowienia dotyczące:

  1. kwoty miesięcznej wpłaty na rachunek oszczędnościowo-kredytowy,
  2. terminów wnoszenia wpłat na rachunek oszczędnościowo-kredytowy,
  3. okresu oszczędzania,
  4. stopy oprocentowania oszczędności i zasad dokonywania jej zmian, a także sposobu obliczania odsetek i terminów dopisywania ich do stanu oszczędności,
  5. wysokości opłaty manipulacyjnej od wpłat dokonywanych na rachunek oszczędnościowo-kredytowy,
  6. przeznaczenia kredytu,
  7. oczekiwanego przez bank sposobu zabezpieczenia spłaty kredytu,
  8. istotnych warunków umowy kredytowej, o których mowa w § 3 ust. 1,
  9. skutków naruszenia umowy przez każdą ze stron.

Z treści cytowanych powyżej przepisów prawa wynika, iż odliczaniu od podatku dochodowego w ramach kontynuacji systematycznego gromadzenia oszczędności na rachunku oszczędnościowo-kredytowym w banku prowadzącym kasę mieszkaniową, podlegają tylko i wyłącznie poniesione wydatki, a co oznacza w przedmiotowej sprawie, że odliczeniu podlegają tylko kwoty wpłaconych przez podatnika oszczędności.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazują jednoznaczne, że odliczeniu z tytułu oszczędzania w kasie mieszkaniowej podlegają wyłącznie poniesione przez podatnika wydatki na wpłaty do kasy mieszkaniowej. Kwoty skapitalizowanych odsetek wpływające na rachunek oszczędzającego nie są wydatkiem przez niego poniesionym. Stanowią natomiast przysporzenie wnioskodawcy z tytułu oszczędzania w kasie mieszkaniowej.Ponadto należy zwrócić uwagę, że bank nie dokonuje wpłat odsetek w imieniu wnioskodawcy, lecz jest do tego zobowiązany z mocy ustawy i zawartej umowy.

W świetle powyższych przepisów prawa i zaistniałego stanu faktycznego należy stwierdzić, iż stanowisko wnioskodawcy jest nieprawidłowe.

Należy podkreślić, iż kontynuacja po dniu 1 stycznia 2002r. ulgi z tytułu oszczędzania w kasie mieszkaniowej, o której mowa w art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 21 listopada 2001r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, przysługuje tylko i wyłącznie w przypadku, gdy przed 1 stycznia 2002r. podatnicy nabyli prawo do odliczenia od podatku wydatków poniesionych na cel określony w art. 27a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Wniosek ORD-IN
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach