Czy w związku z upływem ponad 5 lat od nabycia na własność nieruchomości rolnej, sprzedaż podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznyc... - Interpretacja - ITPB1/415-1296/12/MW

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 21.01.2013, sygn. ITPB1/415-1296/12/MW, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy

Temat interpretacji

Czy w związku z upływem ponad 5 lat od nabycia na własność nieruchomości rolnej, sprzedaż podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 26 października 2012 r. (data wpływu: 9 listopada 2012 r.) uzupełnionym pismem z dnia 2 stycznia 2013 r. (data wpływu: 8 stycznia 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 listopada 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości.

Z uwagi na stwierdzone we wniosku braki formalne, pismem z dnia 28 grudnia 2012 r wezwano Panią do ich usunięcia. Wniosek uzupełniony został pismem z dnia 2 stycznia 2013 r. (data wpływu: 8 stycznia 2013 r.).

W przedmiotowym wniosku oraz jego uzupełnieniu zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Sąd Rejonowy postanowieniem z dnia 28 lipca 2006 r., postanowił przysądzić na rzecz Pani i męża (do majątku wspólnego) prawo własności nieruchomości gruntowej. Powyższa nieruchomość to działka rolna (pastwiska). Następnie działka ta w dniu 3 marca 2008 r. została podzielona na 6 mniejszych działek nie zmieniając swojego przeznaczenia. Na jedną z wydzielonych działek została wydana decyzja o warunkach zabudowy, która ustala warunki zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie domu mieszkalnego. Ww. działki były objęte Miejscowym Planem Ogólnym Zagospodarowania Przestrzennego Gminy z dnia 4 listopada 1994r., który z dniem 1 stycznia 2004 r. stracił ważność.

W styczniu 2013 r. Wnioskodawczyni wraz z małżonkiem ma zamiar sprzedać nieruchomość gruntową w postaci sześciu działek jako całość dla jednego odbiorcy, będzie to czynność jednorazowa dokonana przez osobę fizyczną nie prowadzącą działalności gospodarczej, ponadto w dniu sprzedaży minie 5 lat od chwili nabycia nieruchomości rolnej. Pieniądze uzyskane ze sprzedaży zostaną przeznaczone na cele osobiste.

Na dzień składania wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej działki nie zmieniły swojego przeznaczenia jako grunty rolne zgodnie ze studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego.

Na wniosek Wnioskodawczyni, Wójt Gminy w dniu 7 września 2012 r. wydał wypis, że powyższe działki mają w dalszym ciągu przeznaczenie jako grunty rolne (pastwiska).

W odpowiedzi na wezwanie do uzupełnienia wniosku Wnioskodawczyni dodała, że nabycie działki, która następnie została podzielona na mniejsze działki, nastąpiło w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych Wnioskodawczyni oraz jej dzieci. Powyższe działki w okresie od dnia zakupu do dnia dzisiejszego nie były przedmiotem najmu, dzierżawy ani innych czynności o podobnym charakterze. Działki nie były wykorzystywane w tym okresie w żaden inny sposób tym bardziej w działalności gospodarczej. Ponadto Wnioskodawczyni nie dokonywała w przeszłości sprzedaży nieruchomości, a także nie posiada innych nieruchomości poza wymienioną, którą zamierza w przyszłości sprzedać.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie

w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (oznaczone nr 2):

Czy w związku z upływem ponad 5 lat od nabycia na własność nieruchomości rolnej, sprzedażpodlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych...

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 a-d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zbycie przedmiotowej nieruchomości po upływie 5 letniego okresu od daty nabycia zwalnia Wnioskodawcę od zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do treści art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy, jednym ze źródeł przychodów jest odpłatne zbycie:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,
  4. innych rzeczy,

  • jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych formułuje generalną zasadę, że odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości, jeżeli nie jest dokonywane w wykonywaniu działalności gospodarczej i następuje przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie skutkuje powstaniem przychodu w rozumieniu ustawy. Tym samym, jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości jej części lub udziału w nieruchomości nastąpi po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie - nie jest źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a zatem, w takiej sytuacji, kwota uzyskana ze zbycia nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości nie podlega opodatkowaniu.

Z powyższego wynika, iż w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych ma ustalenie daty nabycia nieruchomości.

Z treści wniosku oraz jego uzupełnienia wynika, iż Wnioskodawczyni nabyła wraz z małżonkiem do majątku wspólnego prawo własności nieruchomości gruntowej w lipcu 2006 roku. Wnioskodawczyni zamierza sprzedać przedmiotową nieruchomość w 2013 roku. Ponadto grunt ten nie jest wykorzystywany w działalności gospodarczej a sprzedaż nie zostanie dokonana w ramach wykonywanej działalności gospodarczej wobec tego, kwota uzyskana z jego sprzedaży nie będzie stanowiła przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Mając na względzie wyżej powołane przepisy oraz przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe, stwierdzić należy, że kwota uzyskana z planowanej sprzedaży nieruchomości gruntowej nie będzie stanowiła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż zbycie tej nieruchomości będzie miało miejsce po upływie 5 lat od końca roku, w którym nastąpiło jej nabycie. Zatem Wnioskodawczyni nie będzie zobowiązana do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu odpłatnego zbycia przedmiotowego gruntu.

Do wniosku Wnioskodawczyni dołączyła dokumenty. Należy jednak zauważyć, że wydając interpretację w trybie art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów nie prowadzi postępowania dowodowego w związku z czym nie jest obowiązany, ani uprawniony do ich oceny.

Jest związany wyłącznie z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego przedstawionymprzez Wnioskodawcę i Jego stanowiskiem.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Wniosek ORD-IN

Treść w pliku PDF 2 MB

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy