Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż prowadzi Pan działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem dochodowym od osób fizycznych n... - Interpretacja - Pd-415/2510/GK-1/IX-1/06

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 31.07.2006, sygn. Pd-415/2510/GK-1/IX-1/06, Urząd Skarbowy w Grajewie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż prowadzi Pan działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem dochodowym od osób fizycznych na ogólnych zasadach, której przedmiotem od dnia 10 kwietnia 2006 r. jest między innymi handel samochodami.

W dniu 26 lipca 2005 r. zawarł Pan umowę leasingu samochodu osobowego marki BMW. We wrześniu 2005 r. samochód ten uległ wypadkowi. W dniu 4 kwietnia 2006 r strony rozwiązały umowę leasingu i w ramach tej umowy w dniu 11 maja 2005 r. nabył Pan uszkodzony samochód za kwotę brutto 203.600,01 zł w celu jego odsprzedaży osobie trzeciej, traktując go jako towar handlowy, co wynikało z faktu, iż dnia 10 kwietnia 2006 r. rozszerzył Pan zakres działalności o sprzedaż detaliczną pojazdów samochodowych. W dniu 12 maja 2006 r. sprzedał Pan przedmiotowy samochód w ramach prowadzonej działalności gospodarczej za kwotę brutto 147.000,00zł.

W związku z tym pyta Pan, czy poniesiona przez Pana strata na transakcji sprzedaży uszkodzonego samochodu osobowego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej może być zaliczona do kosztów uzyskania przychodu roku podatkowego 2006.

Przedstawiając własne stanowisko w sprawie stwierdził Pan, iż : "Uszkodzenia samochodu osobowego, które powstały podczas wypadku, a który to samochód został przez podatnika nabyty w celu dalszej odsprzedaży okazały się być większe niż początkowo sądziła strona. Dlatego też podatnik podczas transakcji sprzedaży zgodził się pomniejszyć cenę sprzedaży na żądanie nabywcy o kwotę 46.393,45 zł, aby jak najszybciej odzyskać pieniądze i zminimalizować straty. Ponieważ ustawodawca w art. 23 ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r Nr 14, poz. 176 ze zm.) nie wymienia, iż wydatki z tytułu strat powstałych podczas nietrafionych transakcji nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodu, należy uznać, że powyższą stratę ma prawo podatnik zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu roku podatkowego 2006."

Analizując przedstawiony stan faktyczny Naczelnik Urzędu Skarbowego w Grajewie stwierdził, że zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj.Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodu z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23, zawierającym w ust. 1 katalog wydatków definitywnie wyłączonych z kosztów uzyskania przychodów oraz wydatków co do których istnieją szczególne rozwiązania. Brak w tym przepisie wyraźnego wyłączenia z kosztów uzyskania przychodu wartości nabytych towarów handlowych zawierających wady i uszkodzenia - stanowiących dla przedsiębiorcy stratę.Jednakże pojęcia "straty" w powyższym rozumieniu nie można utożsamiać z pojęciem straty w znaczeniu podatkowym określonym w art. 9 ust. 2 w/w ustawy o podatku dochodowym, jako ujemnej różnicy pomiędzy przychodem a kosztami jego uzyskania. Chodzi tu o stratę ( w środkach obrotowych ) rozumianą potocznie jako poniesioną szkodę, zaistniały ubytek. Opisana przez Pana we wniosku strata na transakcji nie stanowi kosztu uzyskania przychodu. Wydatek na zakup samochodu jako towaru handlowego zaliczany jest jednorazowo do kosztów uzyskania przychodów i zaliczenie powstałej z tej transakcji straty do kosztów uzyskania przychodów prowadziłoby do dwukrotnego uwzględnienia tego samego wydatku.

W związku z powyższym w przypadku straty w towarach handlowych, gdy wydatek na ich zakup został uwzględniony w kosztach, fakt poniesienia straty wskutek błędnej oceny wielkości uszkodzenia towaru nie ma wpływu na wysokość kosztów.

Reasumując, przedstawione przez Pana we wniosku stanowisko, odnośnie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu straty poniesionej na w/w transakcji, jest nieprawidłowe.

Ocena prawna zawarta w niniejszym postanowieniu nie obejmuje racjonalności i celowości transakcji zakupu uszkodzonego samochodu, dokonanej w kilka miesięcy po wypadku, której zamiar powzięto jeszcze przed rozszerzeniem działalności gospodarczej o sprzedaż detaliczną pojazdami samochodowymi, a zbycia auta dokonano następnego dnia po nabyciu za cenę dużo niższą od ceny zakupu.

Urząd Skarbowy w Grajewie