Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olecku, działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jed... - Interpretacja - US.III-415/12/06

shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 20.06.2006, sygn. US.III-415/12/06, Urząd Skarbowy w Olecku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olecku, działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późniejszymi zmianami ) - po rozpatrzeniu wniosku z dnia 14.04.2006r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

Pismem z dnia 14 kwietnia 2006r. podatnik złożył wniosek (uzupełniony pismem z dnia 07.06.2006r.) do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Olecku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego dotyczącego podatku dochodowego od osób fizycznych.

Zapytanie dotyczyło zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odsetek od kredytu zaciągniętego dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej.

Ze stanu faktycznego sprawy wynika, że podatnik jako osoba fizyczna prowadząc działalność gospodarczą (usługi transportowe), zaciągnął kredyt bankowy dla potrzeb bieżących prowadzonej działalności. Kredyt jest zaciągnięty na rok, a po roku podatnik musi go spłacić i może zaciągnąć nowy kredyt. Co miesiąc są naliczane odsetki, których wysokość jest uzależniona od ilości wpływów na rachunek podatnika - im większy wpływ, tym mniejsze odsetki, które są doliczane do kwoty zaciągniętego kredytu, jeśli na koncie nie ma wpływu środków pieniężnych. Odsetki są spłacane, gdy wpływają środki pieniężne na konto podatnika.

Zdaniem podatnika - spłacone odsetki od kredytu można zaliczyć w koszty działalności gospodarczejOceniając stanowisko wnioskodawcy Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olecku niniejszym informuje:

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 199Ir. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 tej ustawy. Użyty przez ustawodawcę zwrot "w celu osiągnięcia przychodów "oznacza, iż aby określony wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodów, to pomiędzy tym wydatkiem, a osiągnięciem przychodu musi zachodzić związek tego rodzaju, że poniesienie wydatku ma wpływ na powstanie lub zwiększenie tego przychodu.

Tak więc podatnik może uznać poniesione wydatki za koszty uzyskania przychodów pod warunkiem, że:

  • wykaże ich związek z prowadzoną działalnością,
  • ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu,
  • wydatki te nie mogą znajdować się w tej grupie wydatków i odpisów, których zgodnie z art. 23 ust. 1 ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.

W myśl art. 23 ust. 1 pkt 8 lit. a ww. ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów, wydatków na spłatę pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów), natomiast zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 32 ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów, naliczonych lecz nie zapłaconych albo umorzonych odsetek od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów).

Brzmienie powołanych wyżej przepisów nie uzależnia możliwości zaliczenia do kosztów odsetek od pożyczek (kredytów) od klasyfikacji, czy też nazewnictwa stosowanego przez instytucje finansowe, pod warunkiem, że odsetki są zapłacone, a pożyczka (kredyt) została spożytkowana na potrzeby działalności gospodarczej. Istotne dla oceny, czy ponoszone wydatki spełniają kryterium związku z uzyskiwanym przychodem z działalności gospodarczej, jest to, na jaki cel faktycznie zostały wydatkowane środki z zaciągniętego kredytu. Jeśli pożyczka (kredyt) zostanie przeznaczona na dofinansowanie bieżącej działalności gospodarczej, to uznać należy, iż poniesione przez podatnika odsetki od kredytu, mają związek z prowadzoną działalnością gospodarczą i osiąganym przychodem i w związku z tym mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów z dniem ich zapłaty, bowiem doliczenie odsetek do kredytu nie jest tożsame z zapłaceniem odsetek. Z dokumentów bankowych musi wynikać, jaka kwota odsetek została zapłacona w danym okresie. A zatem dopiero zapłacenie odsetek od kredytu, (w tym przypadku spłata odsetek następuje gdy wpływają środki pieniężne na konto podatnika) daje możliwość zaliczenia ich do kosztów uzyskania przychodów.Niniejsza interpretacja prawa podatkowego została wydana w oparciu o przedstawiony przez wnioskodawcę stan faktyczny oraz obowiązujący w dniu jej wydania stan prawny.

Zgodnie z art. 14 § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla płatnika, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla wnioskodawcy - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 236 w związku z art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu w terminie 7 dni od daty jego doręczenia.

Według art. 222 Ordynacj i podatkowej zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie. Według art. 169 Ordynacji podatkowej płatnik jest obowiązany do uiszczenia opłaty skarbowej na zażaleniu.

Urząd Skarbowy w Olecku