POSTANOWIENIE - Interpretacja - NPD-406/06/NO-011/06

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 25.04.2006, sygn. NPD-406/06/NO-011/06, Urząd Skarbowy we Włodawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1, § 2, § 3, § 4, art. 14 b § 1 , § 2 i art. 216 i art. 217 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 Ordynacja podatkowa / j.t. z 2005 r. Dz. U. Nr 8 poz. 60 /, Naczelnik Urzędu Skarbowego we Włodawie postanawia uznać stanowisko zawarte we wniosku o interpretację przepisów prawa podatkowego z dnia 20.02.2006 r. uzupełnione pismem z dnia 21.03.2006 r. za nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W związku z wnioskiem o interpretację przepisów prawa podatkowego z dnia 10.02.2006 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego we Włodawie udziela pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w powyższej sprawie i informuje.

Stan faktyczny przedstawiony we wniosku

W okresie od dnia 21.12.2001 r. do dn. 30.11.2005 r. rodzice wnioskodawcy gromadzili oszczędności na rachunku oszczędnościowo-kredytowym w Kasia Mieszkaniowej Banku PEKAO SA, czyli w okresie na który była zawarta umowa o kredyt kontraktowy i korzystali z przysługującej z tego tytułu ulgi. Po zakończeniu okresu oszczędzania w dn. 02.12.2005 r. został sporządzony aneks do umowy o kredyt kontraktowy- zawarty przez rodziców - przedłużający okres systematycznego oszczędzania do końca grudnia 2005 r. i wpłaty w wys. 500 zł raty za m-c grudzień 2005 r. już bez prawa do ulgi. W tymże miesiącu grudniu dnia 20 grudnia 2005 r. rodzice dokonali cesji zgromadzonych w kasie mieszkaniowej oszczędności na mnie, czyli swojego pełnoletniego syna, wobec czego stałem się właścicielem zgromadzonych środków. W przysługującym 3 miesięcznym okresie od zakończenia systematycznego oszczędzania chcę złożyć dyspozycję wycofania oszczędności, co do wydatkowania którym mam pytanie:

w jakim okresie od daty otrzymania, muszą być wydatkowane środki zgromadzone w kasie mieszkaniowej - z tego co mi wiadomo okres ten wynosi 12 miesięcy

Środki z kasy mieszkaniowej chcę przeznaczyć na spłatę zaciągniętego kredytu hipotecznego. Mieszkanie zostało kupione na współwłasność, podobnie jak zaciągnięty kredyt jest wspólny z osobą nie będącą rodziną właściciela środków zgromadzonych w kasie mieszkaniowej. Głównym właścicielem rachunku bankowego do obsługi kredytu jest osoba będąca współwłaścicielem zakupionego mieszkania, zaciągniętego kredytu, a ja jestem pełnomocnikiem tego rachunku bankowego. W akcie notarialnym kupna mieszkania umieszczeni jesteśmy właściciele posiadający prawo do lokalu po połowie. Mieszkanie jest spółdzielczo - własnościowe. Kredyt został zaciągnięty we frankach szwajcarskich.

Moje pytanie:czy za całości kwoty środków z kasy mieszkaniowej mogę we własnym zakresie zakupić CHF i dokonać nadpłaty kredytu na rachunek walutowy otwarty do spłaty kredytu hipotecznego- nadmieniam, że bank dopuszcza taką formę nadpłaty.

Ja uważam, ze spłacając w ten sposób część zaciągniętego tego kredytu wywiązuję się z zobowiązania umowy przeznaczenia zgromadzonych środków na rachunku na realizację własnych potrzeb mieszkaniowych, co jest podstawą do zachowania ulgi w związku z posiadaniem rachunku oszczędnościowo kredytowego w kasie mieszkaniowej.

Pytania wnoszącego podanie:

1.W jakim okresie od daty otrzymania, muszą być wydatkowane środki zgromadzone w kasie mieszkaniowej?2.Czy za całości kwoty środków z kasy mieszkaniowej mogę we własnym zakresie zakupić CHF i dokonać nadpłaty kredytu na rachunek walutowy otwarty do spłaty kredytu hipotecznego- nadmieniam, że bank dopuszcza taką formę nadpłaty?

Stanowisko wnoszącego zapytanie

W przypadku pytania pierwszego wnioskodawca stoi na stanowisku, że "okres ten wynosi 12 miesięcy".

W przypadku pytania drugiego wnioskodawca stoi na stanowisku, że "spłacając w ten sposób część zaciągniętego tego kredytu wywiązuję się z zobowiązania umowy przeznaczenia zgromadzonych środków na rachunku na realizację własnych potrzeb mieszkaniowych, co jest podstawą do zachowania ulgi w związku z posiadaniem rachunku oszczędnościowo kredytowego w kasie mieszkaniowej".

Stanowisko organu podatkowego

Ulga z tytułu oszczędzania w kasach mieszkaniowych z dniem 1 stycznia 2002 r. została skreślona w ramach nowelizacji dokonanej ustawą z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134, poz. 1509). Jednak na mocy art. 4 ust. 3 ww. ustawy podatnikom, którzy zawarli umowę o kredyt kontraktowy z bankiem prowadzącym kasę mieszkaniową o systematyczne gromadzenie oszczędności według zasad określonych w przepisach o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego i przed 1 stycznia 2002 r. nabyli prawo do odliczenia od podatku poniesionych na cel określony w art. 27a ust. 1 pkt 2 ustawy w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2002 r. przysługuje na zasadach określonych w tej ustawie prawo do odliczenia od podatku dalszych kwot wpłaconych oszczędności na kontynuację systematycznego gromadzenia oszczędności wyłącznie na tym samym rachunku oszczędnościowo-kredytowym i w tym samym banku prowadzącym kasę mieszkaniową, poniesionych od 1 stycznia 2002 r. do upływu określonego przed 1 stycznia 2002 r. terminu systematycznego gromadzenia oszczędności, wynikającego z umowy o kredyt kontraktowy.

Zgodnie z art. 27a ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2001 r. (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) podatek dochodowy od osób o których mowa w art. 3 ust. 1 obliczony zgodnie z art. 27, obniżony zgodnie z art. 27b o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2-17, jeśli w roku podatkowym podatnik systematycznie gromadził oszczędności wyłącznie na jednym rachunku oszczędnościowo-kredytowym i w jednym banku prowadzącym kasę mieszkaniową według zasad określonych w odrębnych przepisach.

Środki wycofane z kasy mieszkaniowej po upływie okresu systematycznego oszczędzania ustalonego w umowie o kredyt kontraktowy muszą być wydatkowane do końca tego roku w którym zostały wycofane. Stosownie bowiem do art. 27a ust. 13 pkt 4 i 5 wyżej powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2001 r., jeśli podatnik skorzystał z odliczeń od dochodu (przychodu) lub podatku z tytułu wydatków na systematyczne oszczędzanie, a następnie:

- wycofał oszczędności z kasy mieszkaniowej, z wyjątkiem, gdy wycofana kwota po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania została wydatkowana zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzonym przez tę kasę,- przeniósł uprawnienia do rachunku oszczędnościowo-kredytowego na rzecz osób trzecich, z wyjątkiem dzieci własnych lub przysposobionych, do dochodu (przychodu) lub podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności dolicza odpowiednio kwoty poprzednio odliczone z tych tytułów.

Cele systematycznego oszczędzania określone zostały w ustawie z dnia 26 października 1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1070 z późn. zm.). Zgodnie z brzmieniem art. 8 ust. 2 tej ustawy, celami mieszkaniowymi są służące zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych kredytobiorcy:

- nabycie, budowa, przebudowa, rozbudowa lub nadbudowa domu albo lokalu mieszkalnego, stanowiącego odrębną nieruchomość,- uzyskanie spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej albo prawa odrębnej własności lokalu mieszkalnego,- remont domu albo lokalu, o którym mowa w pkt 1 i 2, z wyjątkiem bieżącej konserwacji i odnowienia mieszkania,- spłata kredytu bankowego zaciągniętego na cele wymienione w pkt 1-3,nabycie działki budowlanej lub jej części pod budowę domu jednorodzinnego lub budynku mieszkalnego, w którym jest lub ma być położony lokal mieszkalny kredytobiorcy.

Odpowiadając na pytanie pierwsze:

Wykładnia art. 27a ust. 13 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym wskazuje,iz w sytuacji gdy podatnik po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania wycofał oszczędności z kasy mieszkaniowej,to jest obowiązany wydatkować je w tym samym roku podatkowym,w którym nastąpiło ich wycofanie.

Skoro do wycofania przez Państwa oszczędności doszło w miesiącu grudniu 2005 r.-pieniądze musiały być wydatkowane do końca grudnia 2005

Urząd nadmienia ,iż ulgą podatkową mogą zostać objęte wyłącznie wpłaty dokonane do upływu terminu systematycznego oszczędzania wynikającego z postanowień umowy o kredyt kontraktowy zawartej przed 31 grudnia 2001 roku.

Stosownie do postanowień art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 26 października 1995r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego oraz o zmianie niektórych ustaw( Dz.U. Nr 133, poz. 654 z późn. zm.) celem systematycznego oszczędzania w kasie mieszkaniowej jest uzyskanie kredytu i przeznaczenie zgromadzonych oszczędności na wskazane w ustawie cele mieszkaniowe, tj.

1) nabycie,budowę,przebudowę rozbudowę lub nadbudowę domu albo lokalu mieszkalnego,stanowiącego odrębną nieruchomość ,2) uzyskanie spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,3) remont domu albo lokalu, o którym mowa w pkt 1 i 2 z wyjątkiem bieżącej konserwacji i odnowienia mieszkania,4) spłatę kredytu bankowego zaciągniętego na cele wymienione w pkt 1-3,5) nabycie działki budowlanej lub jej części pod budowę domu jednorodzinnego lub budynku mieszkalnego,w którym jest lub ma być położony lokal mieszkalny kredytobiorcy.

Jednak z opisanego przez Pana stanu faktycznego wynika, że prawo do dysponowania środkami zgromadzonymi przez Pana rodziców zostało przekazane Panu w drodze cesji, to zgodnie z art. 27a ust. 13 pkt 5 wyżej powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2001 r., jeśli podatnik skorzystał z odliczeń od dochodu (przychodu) lub podatku z tytułu wydatków na systematyczne oszczędzanie, a następnie przeniósł uprawnienia do rachunku oszczędnościowo-kredytowego na rzecz osób trzecich, z wyjątkiem dzieci własnych lub przysposobionych, do dochodu (przychodu) lub podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności dolicza odpowiednio kwoty poprzednio odliczone z tych tytułów.

W Pana przypadku nastąpiło przeniesienie uprawnienie do rachunku oszczędnościowo kredytowego na rzecz osoby najbliższej, a to nie powoduje obowiązku zwrotu ulgi.

Odpowiadając na pytanie drugie

Odnośnie dysponowania środkami zgromadzonymi na rachunku oszczędnościowo kredytowym, ustawa o podatku dochodowym zastrzega w art. 27a ust. 14 wyżej powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2001 r., iż razie przeniesienia uprawnień do rachunku oszczędnościowo-kredytowego na rzecz dzieci własnych lub przysposobionych, do rozliczenia kwoty odliczeń przysługujących tym dzieciom przepisy ust. 12 stosuje się odpowiednio.

Jeżeli podatnik korzystał z odliczeń wymienionych w ust. 1 pkt 2 (tj. z tytułu systematycznego gromadzenia oszczędności wyłącznie na jednym rachunku oszczędnościowo-kredytowym i w jednym banku prowadzącym kasę mieszkaniową, według zasad określonych w odrębnych przepisach) , a oszczędności zgromadzone w banku prowadzącym kasę mieszkaniową wydatkował zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na tym rachunku, kwoty określone w ust. 3 pkt 1 lit. a), pkt 2 i 3 oraz w ust. 4 pomniejsza się o kwoty odliczeń dokonanych z tego tytułu.

Wobec tego, iż w przestawionym stanie faktycznym nie wskazuje Pan o korzystaniu z innych ulg podatkowych pomniejszenie o którym mowa w art. 27a ust. 12 nie ma zastosowania w powyższej sprawie.

Sposób dysponowania wycofanymi środkami z rachunku oszczędnościowo-kredytowego, o którym Pan pisze we wniosku nie będzie miał wpływu na rozliczenie podatkowe Pana.

Reasumując zajęte stanowisko przez Pana w odniesieniu do pytania pierwszego jest nieprawidłowe, w odniesieniu do pytania drugiego częściowo prawidłowe. Częściowo dlatego, że w tym przypadku nie wystąpi konieczność zwrotu ulgi, lecz nie dlatego, że dokona Pan zakupu franków szwajcarskich lecz dlatego że nie ma zastosowania w tym przypadku w/w art. 27a ust. 12 wyżej powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2001 r.

Powyższa interpretacja podatkowa dotyczy przedstawionego przez wnioskodawcę i przytoczonego w treści postanowienia stanu faktycznego i jest zgodna ze stanem prawnym obowiązującym w dacie wydania powyższej interpretacji.

POUCZENIE

Interpretacja podatkowa nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak podatnik, płatnik lub inkasent zastosowali się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu.Powyższa interpretacja, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji. Na powyższe postanowienie przysługuje stronie zażalenie w terminie 7 dni od daty otrzymania pisma, zażalenie wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego we Włodawie (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).

Urząd Skarbowy we Włodawie