Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że Podatniczka od kilku lat korzysta z preferencyjnego rozliczenia dochodów osiągniętych w roku ... - Interpretacja - pd-2/415/59/06

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 06.04.2006, sygn. pd-2/415/59/06, Pierwszy Urząd Skarbowy w Poznaniu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że Podatniczka od kilku lat korzysta z preferencyjnego rozliczenia dochodów osiągniętych w roku podatkowym jako osoba samotnie wychowująca niepełnosprawnego syna - I grupa inwalidzka ze względu na wzrok. Wydatki na cele rehabilitacyjne poniesione w latach ubiegłych były odliczane od dochodu Podatniczki. Syn jest pełnoletni, studiuje i w 2005r. uzyskał dochód z tytułu renty socjalnej oraz zasiłku pielęgnacyjnego przyznanego na stałe. Dnia 15.12.2005r. syn otrzymał ze spłatą rentę rodzinną po zmarłym ojcu, kwota uzyskanego dochodu przekroczyła 9.000,00zł. Wysokość miesięcznego dochodu z tytułu uzyskiwanej aktualnie renty rodzinnej wynosi ok. 1.200,00zł netto. Wydatki poniesione na cele rehabilitacyjne syna (zakup sprzętu, przewodnik itp.) w 2005r. wyniosły ok. 11.000,00zł.

Wnioskodawczyni uważa, że może skorzystać z preferencyjnego rozliczenia dochodów osiągniętych w roku podatkowym 2005 jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Składając zeznanie, zdaniem wnioskującej, nie należy uwzględniać dochodu syna można natomiast odliczyć wydatki na cele rehabilitacyjne od swego dochodu. Zdaniem Podatniczki, w przyszłości syn będzie mógł odliczać ulgę na cele rehabilitacyjne tylko od swego dochodu (renta w wys. ok.1.200,00zł netto miesięcznie), natomiast prawo do preferencyjnego rozliczenia dla matki obowiązuje tak długo jak syn będzie jako kawaler zamieszkiwał z matką.

Dokonując oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego tutejszy Organ podatkowy stwierdza co następuje:

W myśl art. 6 ust. 4 i 5 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz.U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) od osób samotnie wychowujących w roku podatkowym:

1) dzieci małoletnie,

2) dzieci, bez względu na ich wiek, na które, zgodnie z odrębnymi przepisami, pobierany był zasiłek pielęgnacyjny,

3) dzieci do ukończenia 25 lat uczące się w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty lub w przepisach - Prawo o szkolnictwie wyższym, jeżeli w roku podatkowym dzieci te nie uzyskały dochodów, z wyjątkiem dochodów wolnych od podatku dochodowego, renty rodzinnej oraz dochodów w wysokości niepowodującej obowiązku zapłaty podatku

- podatek może być określony, z zastrzeżeniem ust. 8, na wniosek wyrażony w rocznym zeznaniu podatkowym, w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy dochodów osoby samotnie wychowującej dzieci, z uwzględnieniem art. 7; z tym że do sumy tych dochodów nie wlicza się dochodów (przychodów) opodatkowanych w sposób zryczałtowany na zasadach określonych w tej ustawie.

Za osobę samotnie wychowującą dzieci uważa się jednego z rodziców albo opiekuna prawnego, jeżeli osoba ta jest panną, kawalerem, wdową, wdowcem, rozwódką, rozwodnikiem albo osobą, w stosunku do której orzeczono separację w rozumieniu odrębnych przepisów.

Natomiast kwestię odliczeń od dochodu z tytułu wydatków rehabilitacyjnych oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych reguluje przepis art. 26 ust. 1 pkt 6 wyżej powołanej ustawy, zgodnie z którym podstawę obliczenia podatku, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 3, art. 28-30 oraz art. 30a-30c, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 9, art. 24 ust. 1, 2, 4, 4a-4e, ust. 6 lub art. 24b ust. 1 i 2 lub art. 25, po odliczeniu kwot wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesionych w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne. Warunkiem jednak dokonania przedmiotowych odliczeń zgodnie z treścią art. 26 ust. 7d jest posiadanie przez osobę, której dotyczy wydatek:

1) orzeczenia o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, określonych w odrębnych przepisach, lub

2) decyzji przyznającej rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową albo rentę socjalną,

Przepisy ustawy w zakresie odliczeń wydatków na cele rehabilitacyjne stosuje się odpowiednio do podatników, na których utrzymaniu pozostają następujące osoby niepełnosprawne: współmałżonek, dzieci własne i przysposobione, dzieci obce przyjęte na wychowanie, pasierbowie, rodzice, rodzice współmałżonka, rodzeństwo, ojczym, macocha, zięciowie i synowe - jeżeli w roku podatkowym dochody tych osób niepełnosprawnych nie przekraczają kwoty 9.120 zł (art. 26 ust. 7e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Dokonując powyższych odliczeń należy mieć na uwadze treść art. 26 ust. 7b ustawy, zgodnie z którym wydatki na cele rehabilitacyjne oraz wydatki związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych podlegają odliczeniu od dochodu, jeżeli nie zostały sfinansowane (dofinansowane) ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych albo nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie. W przypadku gdy wydatki były częściowo sfinansowane (dofinansowane) z tych funduszy (środków), odliczeniu podlega różnica pomiędzy poniesionymi wydatkami a kwotą sfinansowaną (dofinansowaną) z tych funduszy (środków) lub zwróconą w jakiejkolwiek formie.

Reasumując w świetle przytoczonych uregulowań prawnych przysługuje Podatniczce jako osobie samotnie wychowującej dziecko, prawo do preferencyjnego rozliczenia dochodów osiągniętych w roku podatkowym 2005r. (z wyłączeniem dochodu syna). Prawo to przysługuje Podatniczce również w roku 2006 pod warunkiem spełnienia wszystkich przytoczonych powyżej wymogów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Natomiast w opisanym stanie faktycznym nie przysługuje prawo dokonania odliczenia od osiągniętego przez Podatniczkę w 2005 r. dochodu wydatków poniesionych na cele rehabilitacyjne syna, gdyż nie został wypełniony podstawowy warunek, tj. dochód syna w 2005 r. przekroczył kwotę 9.120 zł. Przedmiotowych odliczeń począwszy od roku podatkowego 2005 r., po wypełnieniu wszystkich warunków ustawy, będzie mógł dokonywać syn Podatniczki.

Informuje się, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Poznaniu