Stan przedstawiony przez Wnioskodawcę Według przedstawionego stanu faktycznego przez Wnioskodawcę, w dniu 01.08.2005r. zawarł on umowę dzierżawy ciąg... - Interpretacja - ZB/415-20/2006

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 28.04.2006, sygn. ZB/415-20/2006, Urząd Skarbowy w Obornikach Wielkopolskich

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Stan przedstawiony przez Wnioskodawcę Według przedstawionego stanu faktycznego przez Wnioskodawcę, w dniu 01.08.2005r. zawarł on umowę dzierżawy ciągnika siodłowego i naczepy. W miesiącu styczniu 2006r. Pan ... wykupił od dzierżawcy powyższe składniki. W tym samym miesiącu ciągnik siodłowy i naczepa zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych. Podatnik zwrócił się z zapytaniem czy poniesione od miesiąca sierpnia do grudnia 2005r. koszty dzierżawy są kosztami uzyskania przychodu i czy należy o ich wartość skorygować stan początkowy środków trwałych tzn. doliczyć je do wartości zakupu środków trwałych.

Stanowisko Wnioskodawcy Zdaniem Podatnika poniesione koszty dzierżawy są kosztami uzyskania przychodu i nie ma potrzeby ich korygowania.

Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy Stosowanie do treści art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zmianami), kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych art. 23 ww. ustawy.

Aby dany wydatek mógł być zaliczony do kosztów uzyskania przychodów muszą być spełnione następujące warunki:wydatek został rzeczywiście (definitywnie) poniesiony przez podatnika i jest prawidłowo udokumentowany,poniesiony wydatek pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością,wydatek poniesiony jest w celu uzyskania przychodów lub może mieć wpływ na wielkość osiąganych przychodów.W przypadku prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej, uwzględniając wyżej wskazane warunki, kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów. W takim ujęciu kosztami będą zarówno koszty (wydatki) pozostające w bezpośrednim związku z uzyskanymi przychodami, jak i pozostające w związku pośrednim, jeżeli zostanie wykazane, że zostały w sposób racjonalny poniesione w roku uzyskania przychodów.

Użyte w art. 22 ust. 1 ww. ustawy sformułowanie "wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów" wskazuje, iż za koszt uzyskania przychodów może być uznany jedynie wydatek, który pozostaje w związku przyczynowo-skutkowym ze źródłem przychodów. W związku z powyższym, w ocenie tutejszego organu podatkowego poniesione przez Pana koszty dzierżawy w okresie od sierpnia do grudnia 2005r. pozostają kosztami tego roku.

W przypadku środków trwałych - stosownie do art. 22 ust. 8 ww. ustawy, kosztami uzyskania przychodów są odpisy amortyzacyjne dokonywane wyłącznie zgodnie z art. 22a-22o, z uwzględnieniem art. 23 wyżej powołanej ustawy. Definicję środków trwałych zawiera art. 22a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który stanowi, że za środki trwałe, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania, podlegające amortyzacji uważane są:1)budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,2)maszyny, urządzenia i środki transportu,3)inne przedmioty- o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1, zwane środkami trwałymi.

Z powyższego zapisu wynika zatem, że środki trwałe kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania podlegają odpisom amortyzacyjnym, których - stosownie do art. 22f ust. 1 ustawy - dokonuje się od ich wartości początkowej. Za wartość początkową środków trwałych w razie nabycia w drodze kupna uważa się zgodnie z art. 22g ust. 1 pkt 1 ustawy - cenę ich nabycia. Definicję ceny nabycia zawiera natomiast art. 22g ust. 3 ww. ustawy, zgodnie z którym jest to kwota należna zbywcy, powiększona o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej lub prawnej do używania, a w szczególności o koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji oraz pomniejszoną o podatek od towarów i usług, z wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatek od towarów i usług nie stanowi podatku naliczonego albo podatnikowi podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. W przypadku importu cena nabycia obejmuje cło i podatek akcyzowy od importu składników majątku.

W związku z powołanymi przepisami prawa podatkowego, wydatki poniesione przez Podatnika od sierpnia do grudnia 2005r., a związane z dzierżawą ciągnika siodłowego i naczepy stanowią koszty uzyskania przychodów. Natomiast wartość początkową środka trwałego będzie stanowiła cena nabycia tego środka zgodnie z otrzymaną fakturą powiększona o koszty związane z zakupem.

Interpretacja dotyczy stany faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Urząd Skarbowy w Obornikach Wielkopolskich