Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa ( tj. z 2005r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm. )- Naczelnik Urzędu S... - Interpretacja - 1417/PG-I/415/22/06/IT

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 30.03.2006, sygn. 1417/PG-I/415/22/06/IT, Urząd Skarbowy w Otwocku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa ( tj. z 2005r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm. )- Naczelnik Urzędu Skarbowego w Otwocku, po rozpatrzeniu wniosku z dnia 21 marca 2006r. w sprawie wprowadzenia do ewidencji środków trwałych wykorzystywanych w działalności gospodarczej prowadzonej indywidualnie przez Panią samochodu osobowego stanowiącego współwłasność Pani i byłego męża - p o s t a n a w i a uznać za prawidłowe stanowisko wnioskodawcy dotyczące możliwości wprowadzenia do ewidencji środków trwałych, wykorzystywanych w działalności indywidualnej, samochodu osobowego stanowiącego współwłasność i dokonywania odpisów amortyzacyjnych.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż wykorzystuje Pani w działalności gospodarczej prowadzonej indywidualnie samochód osobowy stanowiący współwłasność Pani i byłego męża, który z samochodu nie korzysta. W ocenie Pani możliwe jest wprowadzenie tego samochodu do ewidencji środków trwałych w Pani firmie i dokonywanie odpisów amortyzacyjnych od tego środka trwałego. Stanowisko Pani jest prawidłowe.

Jak stanowi przepis art. 22a ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( tj. z 2000r. Dz.U. Nr 14, poz.176 ze zm. ) amortyzacji podlegają stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania, między innymi środki transportu, o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą.

W myśl art. 22g ust. 11 przytoczonej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w razie gdy składnik majątku stanowi współwłasność podatnika wartość początkową tego składnika ustala się w takiej proporcji jego wartości, w jakiej pozostaje udział podatnika we własności tego składnika majątku. Zasada ta nie ma zastosowania do składników majątku stanowiących wspólność majątkową małżonków, chyba że małżonkowie wykorzystują składnik majątku w działalności gospodarczej prowadzonej odrębnie.

Ponieważ przedmiotowy samochód w skutek rozwodu nie jest już objęty wspólnością majątkową małżonków, mimo iż tylko Pani wykorzystuję samochód w prowadzonej działalności, wartość początkowa tego środka, stanowiąca podstawę dokonywania odpisów amortyzacyjnych powinna być ustalona proporcjonalnie do udziału we współwłasności.

Przedstawiając powyższe stanowisko uwzględniono stan faktyczny wskazany we wniosku i stan prawny obowiązujący w dniu wydania postanowienia.

Urząd Skarbowy w Otwocku