W przedmiotowym wniosku zapytujący przedstawił następujący stan faktyczny:Komisje socjalne działające w szkołach zadecydowały o zakupie upominków dla... - Interpretacja - 1407/N-005/US/6-2/06/DD

shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 24.05.2006, sygn. 1407/N-005/US/6-2/06/DD, Urząd Skarbowy w Grójcu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W przedmiotowym wniosku zapytujący przedstawił następujący stan faktyczny:Komisje socjalne działające w szkołach zadecydowały o zakupie upominków dla swoich pracowników, do wysokości 380zł.Rozliczenie księgowe ma przedstawiać się w ten sposób, iż jedna osoba ze szkoły pobiera zaliczkę do rozliczenia i następnie rozlicza się rachunkami za zakupione upominki.

Zgodnie z art.21 ust.1 pkt 67 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolna od podatku jest wartość rzeczowych świadczeń otrzymywanych przez pracowników sfinansowanych całości ze środków świadczeń funduszu socjalnego do wysokości nie przekraczającej 380zł.Zdaniem wnioskodawcy wartość tych świadczeń powinna być zwolniona z podatku.

Przy tak określonym stanie faktycznym Naczelnik Urzędu Skarbowego w Grójcu stwierdza, co następuje:Stosownie do przepisu art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52 i 52a oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 67 ww. ustawy wolna od podatku jest wartość rzeczowych świadczeń otrzymywanych przez pracownika, sfinansowanych w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych - do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 380 zł; rzeczowymi świadczeniami nie są bony, talony i inne znaki, uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi.

Na mocy tego przepisu ustawodawca zwolnił od podatku wartość rzeczowych świadczeń otrzymanych przez pracownika, jeżeli spełnione zostaną łącznie następujące przesłanki:- świadczenie ma charakter świadczenia rzeczowego,- źródłem finansowania są w całości środki z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub związków zawodowych,- wartość tych rzeczowych świadczeń nie przekracza kwoty 380 zł.

Przepis ten zatem określa źródło finansowania świadczeń rzeczowych, uznając, że dla zastosowania zwolnienia od podatku koniecznym jest, aby pracodawca bądź związek zawodowy nie sfinansował tych świadczeń z innych źródeł niż zakładowy fundusz świadczeń socjalnych lub fundusz związków zawodowych. Ustawodawca nie odnosi się natomiast do wielkości udziału w finansowaniu świadczeń rzeczowych, tj. możliwe jest zarówno pokrycie przez zakład pracy lub związek zawodowy 100% wartości świadczeń bądź częściowe jego sfinansowanie z wymienionych w przepisie źródeł.

Odnosząc przedstawiony stan prawny do stanu faktycznego sprawy, zdaniem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Grójcu, uznać należy, iż pobranie zaliczki do rozliczenia a następnie rozliczenie się rachunkami za zakupione upominki stanowi, de facto, zakup świadczeń rzeczowych przez komisję socjalną, które następnie mogą być przedmiotem czynności o których mowa w art.21 ust.1 pkt 67 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Urząd Skarbowy w Grójcu